Jogurt je tovar, ktorý nájdeme takmer v každých potravinách a nejaký sa vždy nájde aj v chladničke. Prírodný jogurt je zdravý. Posilňuje imunitu, kosti a aj zasýti.
Problémom je, že jogurt v obchodoch väčšinou nie je prírodný. Na pultoch vidíme upravované produkty, ktoré od ozajstného prírodného jogurtu majú dosť ďaleko. Ľudia preferujú rôzne sladené poloumelé jogurty, termixy, želatíny, pudingy, sladené, nízkotučné jogurtové alebo tvarohové dezerty. Tie sú síce lacnejšie než pravý jogurt, ale určite nie zdravé.
Kampaň Food Foundation si posvietila na problém týchto moderných jogurtov. Analyzovala jogurty značky Müller Corner, ktorá pokrýva 15% trhu. Séria jogurtov crunch corner obsahovala vysoké množstvo cukru. Jeden kelímok obsahuje medzi 21 a 30 gramov – z toho väčšina sú pridané cukry. To je pre dieťa takmer celá odporúčaná dávka a pre dospelých viac než polovica odporúčaného denného príjmu cukru!
Spoločnosť Müller intenzívne propaguje svoje výrobky prostredníctvom televíznych reklám, ktoré lákajú najmenších sledovateľov. Müller sa obhajuje tým, že v ich sortimente sú aj zdravé a nízkosacharidové výrobky. To ale kampani nestačí. Chcú prísnejšie obmedzenia a kontroly pre potravinový priemysel, pretože spôsob, akým sú dnes potraviny vyrábané a predávané, nie je správny.
Investuje sa predovšetkým do reklám na sladkosti, instantných potravín a polotovarov. Len minimum reklám propaguje zeleninu a ovocie. Nezdravé potraviny sú asi trikrát lacnejšie, než zdravé. Na druhej strane, reklamy nás nútia kupovať ich o 20% viac. Jeme príliš málo vlákniny a príliš veľa tukov, cukrov a soli.
Čo môže štát urobiť, aby zmenil túto situáciu?
V Británii sa už hovorí o zavedení dane na sladené nápoje. Daňová sadzba sa bude odrážať od množstva cukru v nápoji. Daň je navrhnutá tak, aby povzbudila firmy, aby znížili množstvo pridaného cukru v nápojoch, ktoré predávajú. Ak svoje receptúry zmenia, budú platiť aj nižšie dane.
Ďalšie kroky môžu byť obmedzenie reklám, prísnejšie pravidlá pre uvádzanie informácií na etiketách výrobkov a celkovo prísnejšie pravidlá pre výrobu potravín.
Zdroj: bbc.co.uk