Jednoduchými zmenami môžete výrazne zlepšiť svoju stravu a zdravie

0
1193

Aj napriek výraznej osvete sú zlé stravovacie návyky, žiaľ, stále veľmi časťou súčasťou životov mnohých ľudí. Dá sa povedať, že aj civilizačnou chorobu. Zo zlých stravovacích návykov totiž vyplávajú zdravotné problémy a choroby. Nie od každého sa dá vyžadovať a očakávať, že sa razom vrhne na intenzívny šport a od základov zmení svoju stravu. Každý však môže svoje zdravie a aj postavu zlepšiť aj drobnou úpravou stravovacieho režimu. A nie je to nič tak komplikované, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ako sa totiž hovorí, v jednoduchosti je krása.

Potraviny a doplnky sčasti nahradia slnko

Začnime vitamínom D, ktorý je v poslednej dobe aj z dôvodu zvýšenej starostlivosti ľudí o svoju imunitu často skloňovaný a spomínaný. Najvýraznejším zdrojom vitamínu D sú slnečné lúče, aj to však len v určitých obdobiach roka, pretože musia mať správnu intenzitu a uhol. Logicky teda vyplýva, že v zime človek len veľmi ťažko získa vitamín D prirodzenou cestou, čiže zo slnka. Opäť je tu však jednoduché riešenie, o ktorom však nie každý vie. Dá sa získať aj cez úpravu stravy. Vitamín D v potravinách síce nie je zastúpený v hojnom množstve, stále ich je niekoľko, ktoré ho obsahujú celkom dosť. Výborným zdrojom vitamínu D sú nasledovné potraviny:

  • Losos
  • Sleď a sardinky
  • Tuniak
  • Vaječné žĺtka
  • Olej z treščej pečene
  • Huby
  • Mlieko, ovsené vločky

Odborníci odporúčajú v čase, keď sa nemôžete spoľahnúť na slnečné žiarenie, prijať zo stravy približne 25 mikrogramov vitamínu D. Je pomerne ťažké získať vitamín D len zo stravy. Ak možno nie ste takými fanúšikmi rýb či mlieka, tak môžete „suplovať“ tento vitamín aj prostredníctvom výživových doplnkov s vysokým obsahom vitamínu D.

Magnézium nielen pri bolestiach hlavy

Ďalším tipom pre zlepšenie stravovacieho režimu je magnézium. Najčastejšie býva spojené s klasickými šumivými tabletami, ktoré ľudia užívajú pri bolestiach hlavy alebo, povedzme si úprimne, po alkoholickej „opici“ a bolehlave. Magnézium však nie je len o tom. Odporúčaná denná dávka magnézia pre dospelú ženu je 320 mg denne, pre dospelého muža 420 mg denne. Zaradenie magnézia do stravovacieho režimu má viacero prínosov. Magnézium prospieva pokojnému spánku, zlepšuje cirkuláciu cukru v krvi, prospieva pri regenerácii svalstva, a áno, utlmuje bolesť hlavy. Odporúčaná denná dávka sa dá získať zo špecifických výživových doplnkov, ktoré môžete zaradiť do svojej stravy, ale aj z viacerých bežne dostupných potravín. Čo sa týka potravín, tak magnézium sa nachádza v najmä zelenej listovej zelenine či v strukovinách.

Opomínaný, no pre telo kľúčový

So zinkom sa stretávajú žiaci a študenti na školách, je súčasťou periodickej tabuľky prvkov. Čo sa týka stravy, býva často opomínaný a zanedbávaný, čo je obrovská škoda. Zinok je totiž nevyhnutný pre fungovanie viac než 300 enzýmov v ľudskom tele. Metabolizuje výživné látky, prospieva imunitnému systému i regenerácii tkanív, napríklad po fyzickej aktivite. Všeobecne sa odporúča konzumovať 11 mg zinku denne. Túto dávku nie je vôbec zložité prijať v strave a doplnky vôbec nie sú pre zdravých ľudí nutné. Zinok v potravinách je zastúpený v nasledujúcich živočíšnych i rastlinných produktoch:

  • Mäso (kuracie, hovädzie, bravčové, morčacie)
  • Mäkkýše (ustrice, kraby, slávky, homáre či mušle)
  • Ryby (platesy, sardinky, losos)
  • Strukoviny (cícer, čierna fazuľa, šošovica, fazuľa)
  • Orechy a semená
  • Celozrnné obilniny (ovos, quinoa, hnedá ryža)
  • Mlieko, syr, jogurty
  • Huby, kel, špargľa, repové zeleniny
  • Vajcia

Aj tu platí, že v jednoduchosti je krása. Jednoducho úpravou stravy so zameraním sa na skutočne zdravé a výživné produkty získate viac zinku, ktorý významne prospieva celému organizmu. A toto konštatovanie platí aj pre magnézium či vitamín D aj iné dôležité živiny pre vaše telo. Takto si stravu môže upraviť prakticky ktokoľvek, a ktokoľvek tak môže urobiť niečo dobré pre svoje zdravie.

Zdroj obrázku:

NDAB Creativity / Shutterstock.com