Ice Bucket Challenge – kde sa vzala mánia kýbľa ľadovej vody?

0
2610

Výzva kýbeľNie je tomu tak dávno, keď všetci chceli mať svoje Happy video, planking či koaling fotografie a je tu nový trend, ktorý sa síce rozšíril vďaka sociálnym sieťam, no má oveľa hlbšiu myšlienku, než si mnohí myslia. V USA v súčasnosti veľmi populárny a aj u nás výrazne rozšírený trend známy ako ľadová výzva, kýblová výzva, či pod originálom ASL Ice Bucket Challenge, má jednoduché pravidlá. Upozorniť a prispieť na výskum vážneho ochorenia mozgu menom Amyotrofická laterálna skleróza, ktorej skratka je ALS (v amerických filmoch spomínaná aj ako Lou Gehrigova choroba), netradične – vyliatím kýbľa ľadovej vody na svoju hlavu, či hlavu niekoho iného. Ako vôbec toto celé vzniklo a ako si to vysvetlili ľudia na celom svete?

Ako to celé vzniklo?
Pôvod samotného kýbľa vyliateho na hlave nie je jasný, pretože podobne ako vznikli škoricové, pivné výzvy, či výzvy s pitím pálivej omáčky Tabasco, vznikla aj výzva s kýblom vyliatym na seba. V priebehu začiatku roka 2014 sa však začala konkrétna výzva s kýbľom ľadovej vody meniť na „Buď to sprav, alebo venuj peniaze na charitu a výskum ASL“. V máji si to skúsili aj americkí hasiči v hlavnom meste, no keďže využili služobné hasičské vozidlá, mali skôr problém ako úspech.

Známe osobnosti USA vo výzve

Celkom prvé spojenie s ALS však prinieslo vysielanie programu Morning Drive na populárnom americkom golfovom kanáli. To sa stalo 30. júna a už 15. júla si to v televízií zopakoval moderátor Matt Lauer. Po ňom nasledoval golfista Ch. Kennedy a následne jeho sesternica Jeanette Senerchia, ktorej manžel trpí chorobou už niekoľko rokov a nakrútila ju jej dcéra. Cez jej Facebook sa video dostalo k ďalšiemu človeku s týmto ochorením a údajne niekde tu vzniklo spojenie výzvy a ochorenia. V boji proti nemu a v záujme jeho lepšieho výskumu postupne vznikla populárna vlna, ktorá dostala podobu, akú poznáme dnes. Iné zdroje hovoria o mladíkovi z USA, ktorý v 29 rokoch zdieľal ešte v roku 2012 video a vyzval svojich priateľov na Facebooku.

Pravidlá sú jednoduché
Vašou úlohou je prijať výzvu niekoho iného a vyliať si do 24 hodín na hlavu kýbeľ studenej vody. Žiadne plavky, či bazén. Po realizácií si vyberáte ďalších, čo si to majú skúsiť.
V skutočnosti je nepísaným pravidlom, že pri vyliatí kýbľa so studenou vodou na suchú hlavu by ste mali dať 10 dolárov na výskum ochorenia a v prípade nesplnenia získanej výzvy až 100 dolárov. Vyzerá to tak, že výskumníci vo výskumných centrách budú mať z čoho financovať celý výskum. že by svitalo na lepšie časy?

Oficiálne stránky nadácie a možnosť prispieť
Oficiálny web nadácie ALSA, ktorej môžete prispieť sa nachádza na adrese alsa.org. Nakoniec stránky, kde sa naozaj nachádza skutočná zvierka a môžu tak protagonisti jednotlivých videí prispieť, sa nachádza na zabezpečenej podstránke TU. Na Slovensku zatiaľ nepoznáme miesto, ktoré by sa ochoreniu venovalo viac.

Slovenské organizácie
Z 30 opýtaných ľudí nevenoval peniaze ani jediný. Možno je to aj tým, že ľudia nevedia, kam peniaze posielať, ak už sa chcú veci zúčastniť. Z miest na Slovensku, ktoré budú predsa len bližšie Slovákom, je dobré spomenúť napríklad Organizáciu muskulárnych dystrofikov v SR. Venovať peniaze môžete na stránkach: https://omdvsr.darujme.sk/351/

Spojenie s chorobou sa občas prehliada
V súčasnosti sa v médiách objavujú rôzne celebrity, známe osobnosti, a množstvo známych ľudí, ktorí jeden druhému odovzdávajú štafetu. Dokonca aj zakladateľ Facebooku odovzdal štafetu Billovi Gatesovi, ktorí ju zas venoval ďalším trom ľuďom. Dominika Cibulková vyzvala rezidenta Andreja Kisku a ten to prijal, ba dokonca vyzval Petra Sagana, a tiež Petra Bondu. Prekvapivo sa až v spojitosti s prezidentom dozvedajú aj obyčajní Slováci, že to nie je len tak pre nič za nič, ale že to má aj hlbšiu myšlienku a spojitosť s charitou. Až popis pod videom Andreja Kisku na jeho Facebooku totiž mnohým objasnil, že nejde len o zábavu, ale aj o dobrú vec.

Pozrite sa, kam až výzvu dotiahli títo tu:

Žiaľ pred ním aj po ňom sa pri niektorých videách vytráca spojitosť s ASL a vôbec snahou pomôcť chorým. Ide o zábavu a formu marketingu, akých je ostatne v súčasnosti viac. Nakoniec, ako každá vec, aj ľadová kýbľová výzva sa stretáva s kritikou. Na webe sú známe obrázky afrických detí, pre ktoré je voda vzácna a iné kritické pokusy o vyvolanie virality.

Mimo nezostal ani Hugh Jackman, známy Wolverine

Alebo Jose Mourinho