Pred niekoľkými mesiacmi bola médiami zdieľaná informácia, že v amerických firmách posudzujú človeka aj podľa jeho Facebooku. V podstate nikto nič nové neodhalil, len sa začalo otvorene hovoriť, že pri dovtedy stále ešte neznámych posudzovaní uchádzačov o zamestnanie pomáha aj facebook. Pokiaľ by vás na Faccebooku potenciálny zamestnávateľ nenašiel, ste podozrivý. Šialenstvo okolo sociálnych sietí a pokladanie ich dôležitosti u nás nedosahuje takýchto rozmerov, no za posledných pár mesiacov sa aj na Slovensku udomácnilo vyhľadávanie mena uchádzača o zamestnanie aj na internete. Google dnes ponúka mnoho príležitostí ľudí spoznať aj bez toho, aby ste sa ich museli priamo spýtať. Je pravdou, že všetko na webe môže byť skreslené, no v mnohom sa zamestnávatelia môžu v prípade vyhľadávania vášho mena spoľahnúť na to, čo uvidia. Aj tí slovenskí pri separovaní životopisov a vyberaní úzkeho výberu neraz siahnu na web. Pri veľmi zaujímavých životopisoch siahajú na Google a hľadajú informácie, čo sa dá ešte o uchádzačovi dozvedieť. Zväčša je to opačné pohlavie, čo siaha po internete ako prvé. Mieri sa hlavne na facebook, kde je často fotografia uchádzača. Na Slovensku je to pomerne rozšírená praktika. Oficiálne nič také nefunguje, ale ak sa spýtate mladých báb na personálnom v 5 podnikoch a v každom to priznajú, k tomu aj v podnikoch malých aj veľkých. Nuž a ak ste to teda doteraz netušili, berte túto informáciu ako zbraň, ktorú treba využiť, alebo aspoń na ňu myslieť. Nikto netvrdí, že každý je na facebooku a že každý zamestnávateľ naozaj pozerá a hodnotí podľa toho, čo nájde. Ak nie ste Ján Novák, alebo Peter Graham (oboch sú tisíce), nemusí byť ťažké o vás niečo nájsť.
Facebook
Fotografia s tvárou človeka na mol držiac fľašku, alebo cigareta v papuli a dym okolo, to je asi niečo, čo príliš zamestnávateľa, alebo baby na personálnom neohúri. Osobne by som ani neprijímal človeka, čo holduje chlastu a polovicu pracovnej doby postáva na cigaretke niekde na terase. Nedajte teda tento dojem, pokiaľ vážne prácu chcete. Počítačové firmy, marketingové agentúry a médiá si o vás budú informácie na internete hľadať stopercentne. V prvom rade myslite na dojem z vášho profilu. To stále za predpokladu, že profil naozaj máte a pod svojim menom. Nemusí vám byť videné na fotografii do tváre. V podstate stačí len rozmýšľať a do profilu si dať správne veci. Mnohí v profiloch klameme o dušu. Nuž teda prejdite všetok obsah a to čo je nerozlíšiteľným klamstvom a vie to odradiť, skúste prehodnotiť. Niekto si upraví svoj profil na podobu lákavého špecialistu na všetko. Iní sa zbavia všetkého a zablokoujú viditeľnosť ľudom mimo okruh priateľov. Je to na vás, aj keď sprístupnenie a zneprístupnenie informácií o vás má byť už dávno samozrejmou vecou zdravého rozumu a ochrany súkromia.
Internet všeobecne
Vaše meno sa môže objavovať aj v internetových vyhľadávačoch v inej súvislosti. Ak ste výhercom nejakej súťaže, často máte uvedené meno v článku usporiadateľa. Hanbiť sa za to, že ste niečo vyhrali, určite nemusíte. Len pozor na fóra a diskusie, kde vystupujete pod vlastným menom. Napríklad ak ste blogovali, alebo diskutovali na Blog.sme.sk, väčšina z ľudí používa vlastné meno. Váš politický názor, názory na život, na firmy a popisované zážitky, to všetko môže poslúžiť jednak neprajníkom na hodnotenie vašej osoby a jednak aj potenciálnym budúcim kolegom. Iná vec je, keď vaše meno zneužijú. Kontaktujte administrátorov a žiadajte o pomoc. Mali ste pred rokmi vlastný blog, kde ste písali o The Hansons, A*Teens alebo inej dnes zabudnutej hviezde? Dajte si pozor, aby nevisel na prvej strane Googlu. Aký asi názor si spravia ľudia, čo nájdu niekde na stránke vaše príspevky na Youtube, ako rozbíjate fľašky niekde na okraji lesa, alebo sa chválite grafittami na železničnom vagóne (prípad z Poľska)? Skrátka nájdite sa vo vyhľadávačoch a pozrite si, čo uvidia tí, čo vás hľadajú.
Kde nič tu nič
Ak nie ste vôbec na facebooku, alebo nepoužívate svoje meno, potom sa nemusíte báť, ako sa píše v amerických článkoch. Kým tam sa nenájdenie vášho profilu na Facebooku berie ako náznak pochybnosti, alebo snaha sa skrývať, u nás je na šťastie stále veľa ľudí, ktorí vás skrátka hľadať nebudú, sami nie sú na facebooku, a nezabúdajme ani na ďalší častý prípad. Možno pätina užívateľov ani nepoužíva svoje vlastné meno, alebo jeho oficiálnu podobu. Chránia si meno pred vyhľadávačmi, pred neželanou pozornosťou, alebo pre iné dôvody. Koniec-koncov, je to váš život.
Tento článok má za úlohu len naznačiť možnosť vyhľadávania vašej osoby, pokiaľ sa pod vlastným menom niekam hlásite. Je to celkom časté, nič to nestojí a je to hneď.