Európska únia je už pár dní väčšia o malé, ale krásne územie nachádzajúce sa v Indickom oceáne pri Madagaskare. Ostrov Mayotte tvorí najväčší ostrov zo súostrovia Komory, Veľká zem (francúzsky Grande-Terre, či v miestnom jazyku Maore), ku ktorému patrí aj menší ostrov Malá zem (francúzsky Petite-Terre, v miestnom jazyku Pamanzi). Spolu majú rozlohu niečo menej ako 400 km2, krásne slnečné podnebie, nádherné pobrežie a zo severu ich obmýva teplý Mozambický kanál.
Ostrov Mayotte, Baie d’Acoua, autor: Renaud_B
Zaujímavosti Mayotte
Francúzština je oficiálny jazyk ako jediný, hovorí sa tu pritom možno viac ako 15 jazykmi a dialektmi. Francúzština je jazykom na úradoch a v školách, spisovne ňou hovorí veľmi malá časť obyvateľstva. Sčítanie ľudu z roku 2012 prinieslo číslo 212 645 ako celkový počet obyvateľov. 97% obyvateľov vyznáva islam a zvyšné obyvateľstvo sa delí prevažne na kresťanstvo. Ostrov má pomerne dobre vyvinutú cestnú dopravu, diaľnice vedú po obvode aj krížom cez ostrov. Zvláštnosťou je, že medzinárodné letisko Dzaoudzi Pamandzi International Airport sa nachádza na menšom ostrove, ostrovanmi nazývanom jednoducho Pamanzi, alebo Pamandzi (francúzsky Petite-Terre) a z ostrova sa na hlavný ostrov presúvate loďou, alebo trajektom. Cesta trvá približne polhodinky. V krajine už dlhší čas platí euro a tak sa odteraz stáva aj oficiálnym platidlom.
Mayotte je bohaté na faunu a flóru, žije tu viacero druhov vzácnych živočíchov, primátov, rastlín, kvetov aj hmyzu. Ako každý väčší ostrov na svete, aj tento má niekoľko prírodných pokladov, ktoré môžu očariť nejedného zoológa, botanika, či dokumentaristu.
Od 1. januára 2014 súčasťou Európskej únie
Odteraz je zámorským územím Európskej únie vďaka pripojeniu k Francúzsku. Hoci je Mayotte po geografickej stránke súčasťou afrického súostrovia Komory, referendum z roku 1975 rozhodlo, že Mayotte bude súčasťou Francúzska. Šlo o jediný ostrov, ktorý nechcel nezávislosť. Francúzsko pritom ostrov získalo v roku 1841, pred tým v ňom vládli sultanáty a rôzne vplyvy susedných ostrovov. Zámorským departmentom sa stal ešte 31. marca 2011 no plnoprávnym regiónom Európskej únie je Mayotte až od 1. januára 2014, teda už tri dni. Tejto krajine to prináša viacero výhod, aj nevýhod. Zaujímavosťou je, že hoci ide o moslimskú krajinu, drvivá väčšina krajiny odsúhlasila postupné zrušenie moslimského práva a nastolenie všeobecného francúzskeho práva. Od vzniku departmentu sa tak postupne krajina pripravovala na fakt, že mnohoženstvo zanikne a namiesto moslimských zákonov sa prijmú zákony Francúzska, zároveň sa zavedie daňová politika, sociálne zabezpečenie a všetko, čo napríklad my považujeme za celkom bežné. Samotným obyvateľom najľudnatejšieho komorského ostrova toto začlenenie do EÚ otvára cestu do EÚ rovnako, ako nám do Mayotte. Nebyť prestupov, alebo medzipristátí, na tento tropický ostrov môžeme cestovať len s pomocou občianskeho preukazu.
Foto: Mayotte, Dembéni, autor: Zoreole
Mayotte má čo ponúknuť aj našim turistom
Mayotte sa môže teraz ešte viac turisticky rozvíjať. Hoci pomerne zaostalá krajina nepatrí medzi známe turistické destinácie, všetko sa môže zmeniť prílevom peňazí, investícií a medializácie. Bohatá príroda, krásne a čisté pláže, prípadne potápanie v miestnych vodách a lagúnach môžu byť nezabudnuteľným zážitkom. Dajme tomu desať rokov a z Mayotte bude možno známa destinácia. Čo si myslíte vy?
Poloha ostrova: