To čo bolo kedysi hlavným zdrojom zárobku chudobných Indov a dôležitým dopravným prostriedkom na krátke vzdialenosti vo viacerých častiach východnej Ázie, bude od 1. do 16. januára zdrojom neopísateľného dobrodružstva v záujme dobrej veci. Prvé dva januárové týždne sa pre vášnivých milovníkov dobrodružstva bude konať Rickshaw Run 2011, teda jazda na motorovej rikši naprieč Indiou. Dobrodružná jazda v rikši má už štvorročnú tradíciu, no tentoraz sa okrem zábavy bude hlavne pomáhať. A to so zbierkou na projekt výstavby vodovodných potrubí v chudobných častiach Indie, kde pitná voda nie je každodennou samozrejmosťou. Výstavbu potrubí vo viacerých regiónoch krajiny zastrešuje nadácia Project Frank Water.
Rickshaw Run
Táto bláznivá a zároveň veľmi nebezpečná jazda klíči z nápadu istých pánov Toma a Juliana. Tí si v roku 2001 kúpili staručký Fiat 126 a v snahe ukojiť svoju dobrodružnú povahu, sa bez batožiny, iba s balíkom cigár a lovecký nožom vybrali z Čiech do Mongolska. Na túto jazdu o prežitie nadviazalo ešte niekoľko ročníkov Mongol Rally a v roku 2007 prvá Rickshaw Run. Tohtoročná zimná Rickshaw Run je zložená z približne 50 tímov, ktorých úlohou je pred, počas a po nebezpečnej jazde tropickou džungľou, vysokými horami či púšťou, získať aspoň 1000 libier (1200 eur) na charitu. Tímy jazdia trasou podľa vlastného výberu, pevne stanovený je len štart v púštnom meste Jaisalmer v štáte Rajastan a cieľ v meste Cohin na juhu Indie, ktoré je spojené aj s prvou jazdou Rickshaw Run. Jazdcov rozhodne nečaká nič jednoduché, a tak nech ich okrem túžby po dobrodružstve ženie dopredu aj túžba pomôcť.
Už o necelý mesiac sa projektu Rickshaw run zúčastnia po prvýkrát v histórii aj dvaja Slováci, Juraj Sasko a Peter Lukáček budú našu krajinu reprezentovať za finančnej podpory spoločnosti Pelikán v tíme s názvom Slovak Express.Viac o projekte Rickshaw Run a slovenskom tíme na stránke www.tuktuktrip.com.
Chcete pomôcť? Je to jednoduché.
Samozrejme cesta do Indie za dobrodružnou jazdou na pomoc tým čo to potrebujú nie je pre každého finančne dostupná, no stále existuje spôsob ako je možné prispieť. Na http://www.justgiving.com/slovakexpress prebieha online zbierka. Každá libra teda cca 1€ 14 centov znamená doživotný prístup k pitnej vode pre jedného človeka. To znamená, že ak si dokážeme odpustiť desať cigariet alebo dve menšie čokolády, doživotne tým môžeme zlepšiť život niekomu, kto to naozaj potrebuje.
Čo je Frank Water Project?
Vďaka nadácii Frank Water Project je na svete už viac ako 58 funkčných zariadení na filtrovanie vody. A viac ako 400 000 ľudí tieto zdroje už využíva. Každý projekt stojí okolo 7 000 libier (cca 8 300 eur) ale zároveň zabezpečí zdravú vodu pre 7 000 obyvateľov vidieka či usadlostí bez pitnej vody. Samozrejme, ani ľudia v postihnutých oblastiach nečinne nečakajú, kým im Frank Water Project z dotácií celého sveta postaví zdroje čistej, zdravej pitnej vody. Vždy, keď je to potrebné zoberú náradie a pracujú pre lepšie životné podmienky svojich rodín.
http://www.frankwater.com/