Posledný deň v roku je dňom osláv a zábavy. Silvester radi trávime so svojimi priateľmi, rodinou či známymi. Príchod nového roku najmä v mestách sprevádzajú bujaré oslavy, ohňostroje a v neposlednom rade aj alkohol.
Už niekoľko týždňov pred koncom roka sú k dispozícií rôzne ohňostroje. Stánky s výbušninami nájdete takmer v každom supermarkete. Neraz ich obsluhujú mladí brigádnici. Veď pracovných ponúk na pozíciu „asistenta predaja“ v obchode s výbušninami je pred koncom roka plný internet.
Nemali by sme dávať pozor len na to, od koho výbušniny kupujeme, ale najmä na to, ako s nimi manipulujeme. Každý ohňostroj musí obsahovať návod na jeho použitie. Vo všeobecnosti platí, že ohňostroje musíme odpaľovať z bezpečnej vzdialenosti a taktiež je potreba dávať pozor aj na elektrické drôty a stromy v okolí odpaliska.
Pyrotechnika a deti
Dajme pozor aj na deti, ktoré často láka pyrotechnika samotná. Ak predsa len chceme potešiť deti, pre nich je určená menšia a menej nebezpečnejšia pyrotechnika ako búchacie guličky, včielky či prskavky. No aj napriek tomu by nemali pyrotechniku púšťať bez dozoru dospelej osoby.
Keď alkohol zohrá úlohu
Čo je však najväčšia hrozba Silvestrovských osláv, tak to je spojenie zábavnej pyrotechniky s alkoholom. Ošetrovanie zranených neraz absolvovala aj Mária Papíková, námestníčka pre ošetrovateľstvo v Čadčianskej nemocnici. „Nedá sa globálne povedať koľko ľudí ošetríme po Novoročných oslavách. Platí však zásada, že čím väčšie mesto, tým viac úrazov.“ Dôsledkom zranených po zábavnej pyrotechnike býva najčastejšie neodhadnutie svojich síl. S pribúdajúcimi hodinami a alkoholom v krvi sme čoraz smelší a mnohokrát o to viac nedôslednejší pri odpaľovaní ohňostrojov. Treba si zapamätať, že pyrotechnika pri nesprávnej manipulácií je nebezpečná a môže zanechať až fatálne následky.
Okrem iného „ošetrenie pacienta poraneného v dôsledku manipulácie so zábavnou pyrotechnikou stojí nemocnice nemalé finančné prostriedky“ uviedla Papíková. Preto buďme obozretní, pretože zranenie, ktoré si pacient spôsobil v dôsledku konzumácie alkoholu, môže nemocnica nechať pacientovi uhradiť.
Za volant nesadajme
Čo však treba robiť, ak sa váš rodinný príslušník, alebo známy poraní v dôsledku výbuchu pyrotechniky ak predpokladáme, že všetci v okolí si už na príchod Nového roka pripili? „Je potrebné zavolať záchrannú službu. V ľuďoch vládne domnienka, že môžu šoférovať opitý. Dnes je však pokrytie siete záchrannej služby tak husté, že by privolaná pomoc mala prísť na akékoľvek miesto do 15 minút. Šoférovať v opitosti by sme nemali, pretože s alkoholom za volantom ohrozujeme nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky“ vysvetľuje Papíková.
Pyrotechnika je čoraz dostupnejšia dnes ju môžeme kúpiť aj v bazáre. Ide ale o čierny trh kde sa nedá skontrolovať obsah a správny postup pri výrobe výbušnín. Preto buďme pri oslavách príchodu roku 2016 opatrný. Na škodu by možno vôbec nebolo aj vrátiť sa ku starým tradíciám. Kedysi sa totižto Nový rok vítal len spevom a koledami.