20 pojmov pre každého milovníka whisky

0
3156

whiskey

Ponúkame prehľad kompletného žargónu whisky.

  1. Pivo – Whisky sa vyrába z piva. Príde vám to zvláštne? Nuž, je to naozaj tak!
  1. Sudová sila (Cask strenght) – Keď sa whisky nalievala do fliaš, mala rovnakú „silu”, ako keď vyšla zo suda. Je drahšia, ale môžete si ju sami zriediť s vodou podľa vlastnej chuti a tým získate aj viac moku.
  1. Filtrácia za studena – Keď whisky vychladne, niektoré mastné kyseliny v nej stuhnú, preto získa trochu zakalený vzhľad. Väčšina výrobcov tento zákal filtruje aj za cenu mierneho oslabenia chute.
  1. Kolónový destilačný prístroj (Column still alebo Coffey Still) – Je to kotol používaný na výrobu obilnej whisky. Používa vstrekovanie pary na zbavovanie piva z alkoholu. Pri týchto kotloch nehrá vek takú veľkú úlohu, ale nevýhodou je, že column still ani nenasiakne intenzívnou chuťou obilia.
  1. Produkty fermentácie – „kongenery” – Ďalšie látky obsiahnuté vo whisky, okrem alkoholu a vody, sú mastné kyseliny, vyššie alkoholy, estery a aldehydy. Dodávajú nápoju charakteristickú vôňu a chuť.
  1. Debnárstvo (cooperage) – Tradičné remeslo na výrobu a opravu dubových sudov, v ktorých whisky zreje. 70 % chute whisky pochádza z extrakcie a oxidácie v sude. Americký bourbon alebo Tennessee zreje v nových sudoch, ostatní výrobcovia používajú staré pôvodné sudy.
  1. „Dram” – Vznešený termín pre pohár whisky, ktorý sa nepatrí vypiť naraz ako štamperlík vodky.
  1. Etanol – C2H5OH – inak známy aj ako alkohol.
  1. Značka – Rôzne verzie tej iste whisky. Ak zmeníte koncentráciu/dobu zretia/sud/niečo iné, môžete si založiť svoju vlastnú značku.
  1. Extrakcia – Whisky pri dozrievaní extrahuje zo suda rôzne látky ovplyvňujúce jej chuť.
  1. Ručná výroba – No, to sa nedá brať doslovne.barrels
  1. Vres (heather) – Na ochutnávkach v Škótsku začujete „expertov”, ktorí zacítili jemnú vôňu vresu. Vres rastie v Škótskej vysočine a ľudia ho nekonzumujú, málokto ho vôbec niekedy ovoňal. Preto je ťažké veriť tomu, že bežný milovník whisky vie vo svojom pohári rozoznať jemný náznak vresovej vône.
  1. Výrobca – To kde bola whisky „vyrobená”, neznamená, že tam bola aj „vydestilovaná”.
  1. Slad – Slad je zrno, ktoré už začalo klíčiť a škrob v ňom sa premenil na sladový cukor. Sladová whisky má príjemnú sladkastú chuť, ale je tiež drahšia.
  1. Zmes obilnín (mash bill) – Zmes s presným pomerom rôznych obilnín, ktoré sú použité na výrobu danej whisky.
  1. Oxidácia – Do sudu dokáže zvonku prenikať vzduch a „kongenery” s ním reagujú. Tak whisky získava svoju špecifickú chuť, ktorá nám potom pripomína pekanový orech či pečenú hrušku (a všeličo iné, čo je naša fantázia v danom momente schopná vyprodukovať).
  1. Obohacovanie rašelinovým dymom (peating) – Počas sušenia naklíčeného zrna ho niektorí výrobcovia obohacujú rašelinovým dymom. Obilie ho absorbuje a výsledný nápoj získava ďalší aspekt chuti.
  1. Kotol s periodickou destiláciou (pot still) – Tradičný medený kotol, ktorý sa používa na výrobu škótskej whisky. Tá má väčšinou najskôr ostrú a korenistú chuť, ale po rokoch v sude sa začnú rozvíjať hlboké a bohaté odtiene jej chute.
  1. Single estate (z jediného statku) – Obilnina použitá na výrobu bola vypestovaná na jedinom statku. To by na chuť nemalo mať vplyv.
  1. WHISK(E)Y“ – Konvencia je taká, že americká a írska whisky je „whiskEy”. V Škótsku, Kanade a Japonsku je to len „whisky”. Ale ani to nebude prekážkou pri vychutnávaní si jedného „dramu” vašej obľúbenej whisky.

Zdroj: esquire.com