Tragický príbeh muža, ktorý odmietol pozdraviť Hitlera

2
4022
no nazi
Wikipedia/Amanda Macias/Business Insider

August Landmesser odmietol nacistický pozdrav „Sieg Heil” počas stretnutia nacistov v prístave Blohm & Voss v Hamburgu 13. júna v roku 1936.

 

Pozdrav „Sieg Heil” („sláva víťazstvu”) si v tridsiatych rokoch privlastnila nemecká nacistická strana NSDAP. Pozdrav bol povinným pre všetkých občanov Nemecka ako prejav oddanosti Vodcovi, jeho strane a jeho národu.

August Landmesser, jediný Nemec odmietajúci pozdvihnúť pravicu na pozdrav Hitlerovi na stretnutí v roku 1936, býval niekedy lojálnym nacistom. Vstúpil do strany v roku 1931, postupne začal pracovať na svojom postupe na vyššie stranícke pozície.

Irma Eckler
Irma Eckler

Po dvoch rokoch sa Landmesser zamiloval do židovky Irmy Ecklerovej a v roku 1935 ju požiadal o ruku. Keď bolo jeho zasnúbenie so židovskou ženou straníkmi odhalené, Landmesser bol vylúčený zo strany. Mladý pár sa rozhodol požiadať o uzavretie manželstva v Hamburgu, ale ich zväzok bol zamietnutý na základe Norimberských zákonov, ktoré v tom čase vstúpili do platnosti. Napriek tomu v októbri 1935 priviedli na svet svoju prvú dcéru Ingrid.

13. júna 1936 na krste novej nemeckej námornej lode stál Landmesser pred Hitlerom s prekríženými rukami a bez pozdravu. Tento prejav vzdoru vyniká medzi davmi poslušných nacistických pozdravov.

 

Landemesser sa so svojou rodinou v roku 1937 pokúsil ujsť do Dánska, ale na hraniciach bol zadržaný a podľa Norimberských zákonov obvinený zo „zneuctenia rasy”. Po roku bol oslobodený pre nedostatok dôkazov, ale dostal nariadenie, že nemôže udržiavať vzťah s Irmou Ecklerovou. Landmesser nariadenie neposlúchol a svoju ženu neopustil, preto bol v roku 1938 znovu zatknutý a odsúdený na takmer 3 roky v koncentračnom tábore. Už nikdy neuvidel ženu, ktorú miloval.

Tajná policajná služba zatkla aj Irmu – v tom čase niekoľko mesiacov tehotnú a čakajúcu ich ďalšie dieťa. Dcérku Irenu porodila vo väzení a hneď po pôrode bola poslaná do ženského koncentračného tábora.

Existujú predpoklady, že Irma Ecklerová sa v roku 1942 dostala do tzv. „centra pre eutanáziu”, kde bola zavraždená spolu so 14 000 ďalších obetí.

kopie-von-august-landmesser-1935-1

Po splnení svojho rozsudku sa Landmesser dostal zase na slobodu a pracoval v niekoľkých zamestnaniach až do roku 1944, keď bol povolaný do vojny. O pár mesiacov neskôr bol v Chorvátsku prehlásený za nezvestného.

Zdroj: businessinsider.com

Comments are closed.