Čechy sú podobne ako Slovensko kúpeľnou veľmocou. Hoci sa niečo také nedočítame vo väčšine odbornej literatúry, je to pravda. Zaujímavé je, že viacero kúpeľných lokalít disponuje nie jedným, ale hneď niekoľkými prameňmi rôzneho zloženia a tým sa môže stať miesto zaujímavejšie ešte viac. České kúpeľné mesto Luhačovice môže potešiť pestrým výberom prameňov, môže zaujať miestnym pokojom, priateľskosťou a slušnosťou miestnych ľudí, ale môžu to byť aj ceny, ktoré tu nie sú až drzo premrštené, ako to býva v iných kúpeľných lokalitách. Hoci vás Luhačovice môžu potešiť pokojne päťdesiatimi spôsobmi, vyberieme 5 hlavných, ktoré sa určite oplatí vypichnúť.
1. Minerálne pramene
Luhačovice sú známe najmä Vincentkou, ktorá je veľmi slávnym pojmom medzi minerálnymi vodami a liečivými prameňmi vôbec. Mimo nej sa tu však nachádza niekoľko ďalších, ktoré sú v jej blízkosti, alebo v lesoch, no zväčša vždy dostupné medzi sebou od pár minút do pol hodinky peši. Všetky fungujúce, vrátane vzácnejšej a bohato využívanej Vincentky (obmedzené na fľašu), je možné načerpať do vlastných pohárikov, či fliaš. Všetky sú dostupné pre kohokoľvek a upravené, čisté a udržiavané. Veď aj samotní návštevníci sú ohľaduplní. Očakáva sa to teda aj od vás. Nuž a ak sem idete, zoberte si nejakú minerálku na cestu a fľašu nevyhadzujte. Vrátiť sa môžete s minerálkou z Luhačovíc.
2. Kúpeľné centrum a mestské centrum
Kúpeľné centrum Luhačovíc je zložené zo stavieb a komplexov, ktoré sa nestavali v súčasnosti, ale pochádzajú zo zlatej éry predvojnových a povojnových rokov. Akoby sa tu zastavil čas, no žiadna budova nechátra. Všetky sú udržiavané v pôvodnej architektúre a momentálne sa rekonštruuje dôležitá ulica Dr. Veselého s dlažbou, ktorá ešte viac skrášli spojenie medzi kúpeľným mestom a klasickými Luhačovicami. Miestna architektúra, miesta oddychu, miesta na sedenie a občas nejaký ten prameň… to je tiež určitá predstava pohody a spokojnosti človeka, čo príde so zdravotnými problémami za oddychom a možnosťou zmiernenia ťažkostí.
3. Vzduch a atmosféra
Atmosféra je tu príjemná. Nikto sa nikde neponáhľa a nenervuje. Medzi českými návštevníkmi a domácimi sú aj mnohí Slováci. Veď hranice nie sú tak ďaleko. V objatí hôr má celé miesto nedostatok len hlavný cestný ťah po Masarykovej ceste a veľký priemyselný komín. Všetko ostatné, ako miestna zeleň, lesy, stromy, parky, to všetko tvorí prírodné pľúca a teší aj oči. Len výnimočne sa môžete stretnúť s človekom, ktorý si prichádza liečiť svoje dýchacie cesty a pred inhaláciou Vincentky ešte rýchlo doťahuje zvyšok cigarety. Nepochopiteľné, ale pán z Prahy asi ešte neprišiel na príčinu svojich ťažkostí. Miestneho človeka poznáte podľa prívetivosti a úsmeve. Aj cudzí vás pozdravia, zvítajú a rozlúčia sa s vami, a to ste si len prišli kúpiť kúpeľné oplátky.
4. Ceny
Áno, aj ceny patria medzi podstatné plus tohto mesta. Kým na iných miestach máte pocit, že vás zruinuje jeden obed, či parkovanie v centre mesta, tu sa prekvapivo naozaj nemusíte báť, že vám nebude stačiť zopár „kačiek“ na potešenie v podobe ochutených oplátok, keďže neodmysliteľne patria ku kúpeľníctvu a turizmu. Na počudovanie, na niektorých miestach dokonca nie je potrebné riešiť, či ste si vymenili a máte dostatok korún, alebo máte len eurá, pretože môžu prijať aj tie. Kúpeľné oplátky tu stoja niekedy len necelé euro, parkovanie na mestskom parkovisku je napríklad prvú hodinu zdarma a každú ďalšiu načatú hodinu si účtujú len 10 korún. Niečo, čo je neuveriteľné. Možno práve preto, že je to v správe mesta a nie v správe súkromníkov. Návštevníka „nezruinuje“ káva v kaviarni, či sladké potešenie v niektorej z miestnych cukrární. Samozrejme, sú veci, ktoré sú drahšie, no pre krátkodobého turistu veci podstatné sú v priaznivých cenách.
5. Dostupnosť
Určite je pre slovenského turistu dôležitou vecou dostupnosť. Po ceste je to azda najrýchlejšie pre väčšinu Slovákov cez Trenčín, Drietomu a hraničný priechod Hrozenkov, cez obec Komňa, Bojkovice, Kladná – Žilín. Vodiči z roviny by si mali dať pozor na kľukaté serpentíny a šialencov, ktorí sú vám v zákrutách schopní prejsť do vášho pruhu a zobrať vám spätné zrkadielko pri 90 km/h (v širšom okolí Bojkovíc). Pár úsekov medzi menšími obcami môže byť v horšom stave, inak je cesta pokojná.
Približne 2 hodiny po D1 a cez Drietomu z Bratislavy do Luhačovíc
Približne 2,3 hodiny cez Záhorie a Senicu a cez Šance – Velká nad Velickou
Približne 1,2 hodiny zo Žiliny cez Horné Sŕnie, Bylnice a Slavičín.
Napríklad z Banskej Bystrice by cesta trvala 2 hodiny 50 minút aj cez Martin, Žilinu a Dubnicu nad Váhom, aj cez Žarnovicu, Bánovce a Trenčín a taktiež aj po trase Nitra, Trnava, Trenčín. Vlaková doprava vám potrvá z Bratislavy niečo cez 3 hodiny. Základom je využiť vlak z Bratislavy smerom na Přerov, Ostravu, alebo Bohumín, ktorý stojí aj v Starom Meste u Uherského Hradišťa. Z neho sa dostanete osobným vlakom do Újezdce u Luhačovic a odtiaľ opäť osobným vlakom do Luhačovíc. V prípade cesty zo Žiliny je ideálnejšie nájsť kombinovanú dopravu do Uherského brodu, alebo rovno Zlína, odkiaľ už vedie doprava aj do Luhačovíc.
Comments are closed.