Púšte sú oblasti, ktoré ovplyvňuje vždy jeden hlavný činiteľ. Je to voda, ktorej je na takomto mieste nedostatok jednak v povrchovej a podzemnej podobe a taktiež v podobe zrážok. Navzájom sa pritom obe druhy vody môžu ovplyvňovať a suchá nehostinná krajina neumožní vďaka nulovému porastu vode uchytiť sa. Púšte sú vždy nehostinné široké plochy zeme, ktoré disponujú len minimálnym porastom, ale môžu ukrývať viacero druhov, ktoré sú takémuto životu prispôsobené. Tu je prehľad najväčších púští, ktoré sa na svete nachádzajú. Viete si hneď tipnúť, ktorá púšť je najväčšia a na ktorom kontinente sa naopak nenachádza žiadna púšť?
Namíb
veľká 31 000 km2
Nabíbijská púšť je tenký pás nehostinnej krajiny, ktorú obýva len málo živočíšnych druhov prispôsobených na takmer jedinú vlhkosť prinášanú v podobe hmly z Atlantiku. Zrážky tvoria len 15 až 100 mm ročného priemeru.
Atacama
veľká 105 200 km2
V Južnej Amerike sa pri pobreží Tichého oceána nachádza, Napriek tomu, že ju zasiahnu neraz prívalové dažde, ide o najteplejšiu a najsuchšiu púšť na svete. Priemerná denná teplota sa pohybuje v okolí 35°C.
Mohavská púšť
veľká 124 000 km2
Mohavská púšť sa rozprestiera v amerických štátoch Nevada, California, Utah a Arizona. Jej hranice sa dotýkajú napríklad so Sonoranskou a Coloradskou púšťou. Ročný priemer zrážok neprekračuje 300 mm. Počas leta priemerné teploty dosahujú 49°C. Jej originálny indiánsky názov znie Hayikwiir Mat’aar.
Púšť Colorado
veľká 275 000 km2
Jedna z mála púští, ktorú majú v jedinom štáte a nedelia sa o ňu s inými. Nachádza sa v USA, v štáte Colorado, ako inak a hoci je uvedená z amerických ako jediná, hneď vedľa nej sa nachádzajú aj ďalšie menšie a možno známejšie. V blízkosti je Nevadská púšť a iné. V Texase sa rozprestiera púšť Chihuahuan, na západe tiež majú Mohavskú púšť a Sonoranskú púšť. Samotná Colorado uvádza ročný priemer zrážok od 75 do 250 mm a maximálnu teplotu 48°C s najnižšou -13°C.
Veľká Viktóriina púšť
veľká 338 500 km2
Veľká austrálska púšť pokrýva takmer väčšinu kontinentu. Charakterisitcká červeným sfarbením nie je na celom svojom území nehostinná. V minulosti sa ju pre lacné ceny pozemkov snažilo osídliť a zúrodniť mnoho poľnohospodárov, ktorých však čakala nesmierne náročná, až šialená práca plná útrap a zničeného zdravia. Ročný priemer zrážok tvorí od 150 do 300 mm. Maximálne denné teploty dosahujú 40°C.
Patagónska púšť
veľká 670 000 km2
Južná časť Ánd v Južnej Amerike je pokrytá len drobnými trávami a kríkmi. Priemerné teploty sa pohybujú od 5°C do 13°C. Na popáleniny síce nezomriete, no na nedostatok vody, alebo napadnutie pumou skôr.
Kalahari
veľká 712 250 km2
Afrika, to nie je len Sahara, ku ktorej sa ešte len dostaneme, ale aj ďalšia, pomerne veľká nehostinná plocha. Aj keď nehostinná nie je to správne slovo. Povedzme teplá, s nie príliš ideálnymi podmienkami pre život rastlín a zvierat. Obývajú ju surikaty, pakone a ďalšie zvieratá žijúce v stádach a migrujúce pravidelne medzi oblasťami na vyvádzanie mláďat a miesta s vodou. Zrážky v Kalahari dosahujú priemer 120 až 500 mm a maximálny teplotný priemer 47°C.
Gobi
veľká 1 300 000 km2
Púšť Gobi nachádzajúca sa v Číne patrí podľa všeobecného názoru medzi najnehostinnejšie miesta na svete. Šialené teplotné skoky, ktoré počas dňa dosahujú do 45°C a v noci až -40°C sú dôvodom, prečo prežiť v nej tvorí problém nie len ľuďom, ale aj mnohým zvieratám. Napriek tomu v nej prežívajú niekoľké druhy tráv a kríkov, či dokonca divé somáre a hmyz. Zrážkový priemer tvorí čísla 10 až 250 mm za rok.
Arabská púšť
veľká 2 300 000 km2
Púšť obývajú najmä na okrajoch drobné hlodavce a jedovaté hady. Rastlinstvo sa obmedzuje na malé kríky. Stred púšte je celkom nehostinný. Ročné zrážky predstavujú 50 až 200 mm a najvyšší denný priemer siaha na teplotu 49°C.
Sahara
veľká 9 000 000 km2
Najväčšia horúca púšť pokrýva väčšinu severnej Afriky a formovala od dávna vývoj arabskej kultúry prichádzajúcej z Arabského polostrova. Ročné zrážky dosahujú od 20 do 400 mm. Siaha až do 14 krajín mimo oáz s vodou, ktoré boli vždy miestami zastávok karaván, disponuje aj celkom mŕtvymi plochami, kde stovky kilometrov nenájdete nič, len pieskové duny.