Luhačovice sú jedným z najznámejších českých kúpeľných miest pre Slovákov nepochybne svojou polohou, ale aj príjemnými službami a ľuďmi, ktorí v jednotlivých zariadeniach pracujú. Luhačovice ťažia zo svojej kúpeľnej histórie a prírodnému bohatstvu v podobe minerálnych prameňov. Nie je to totiž len Vincentka, ktorá kúpele preslávila, ale aj niekoľko ďalších prameňov.
Vincentka
Vincentka je najznámejším minerálnym prameňom Luhačovíc, ktorý sa vyváža aj na Slovensko v sklenených fľašiach. Využitie má v medicíne pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, používa sa pri inhaláciách a pri pitnej kúre. Vincentka je známa od roku 1680, kedy sa jej hovorilo Hlavný prameň. to preto, že v okolí poznali aj mnohé iné. Svoj terajší názov nesie od 18. storočia. Obsahuje kyselinu boritú, fluoridy a bárium. Je jediným prameňom, ktorý je krytý v samostatnej budove. Návštevníci si môžu načerpať minerálnu vodu aj sami a na výber majú studený a ohrievaný prameň. Vlastné fľaše sú povolené v obmedzenom množstve a len pri zdroji celkom na ľavo. Pravé sú vyhradené pre ľudí, ktorí si prišli prameň vychutnať s vlastnými pohárikmi, čo je kúpeľným zvykom. Vyrábajú sa z nej aj ďalšie výrobky, ako krémy, sirupy, nosné kvapky, zubné pasty a ďalšie výrobky. Nájdete ho oproti spoločenskému domu v kúpeľnom centre pri krytej promenáde s obchodmi. Na pravo od budovy z čelnej strany sa nachádzajú toalety.
GPS: 49.107410, 17.762949
Amandka
V blízkosti Vincentky sa v promenáde nachádza ďalší prameň, ktorý už nie je dostupný. Volá sa Amandka a v minulosti sa volal Slaný, alebo Bublavý. Posledných 20 rokov však už nemá takú silu a na povrch nevyviera. Nemá využitie a nie je tak prístupný verejnosti.
GPS: 49.106820, 17.762568
Ottovka
Ottovka je obľúbeným prameňom, v okolí ktorého sa dá posedieť najmä vďaka lesu a zeleni. Nachádza sa oproti prameňu Dr. Šťastného, cez most po riečke Horná Olšava. Voda sa dá načerpať z dvoch miest. Kruhový pavilón s piliermi s nápisom názvu minerálneho prameňa tu bol postavený pred viac ako 80 rokmi. V ňom sa nachádza kamenný výver vyvierajúcu do hora. Slúži skôr na načerpanie do pohárikov. približne 30 metrov smerom k mestu po chodníku sa nachádza rúrka v malej stavbe, ktorá poskytuje možnosť načerpať si vodu aj do vlastných fliaš.
Voda sa používa k pitnej liečbe aj k inhaláciám. Má účinok na ochorenia zažívacieho traktu.
GPS: 49.105791, 17.758486
Prameň Dr. Štastného
Tento prameň sa nedá prehliadnuť, hoci ho neukrýva žiadna budova. Nachádza sa v blízkosti ulice Dr. Veselého, ktorá vedie pod cestou T. G. Masaryka, dá sa povedať, že pri chodníku vedúcemu do kúpeľného centra k ostatným prameňom. Na dohľad od Ottovky a pod Kúpeľným divadlom (Lázeňské divadlo). Ide o malú murovanú stavbu podobnú na fontánu, alebo skôr väčšie umývadlo, na ktorom je inštalácia v podobe priehľadného valcového zásobníka s vodou a plynmi.
V roku 1929 prebiehalo prehlbovanie prameňa a nahromadené plynu vyvolali erupciu, ktorá mala za následok striekanie vody. Preto dostal prameň názov gejzír. Neskôr ho premenovali podľa miestneho rodáka a osobnosti z II. svetovej vojny. Obsahuje kyselinú boritú, fluór, jód, lítium a bárium. Využitie má pri pitnej liečbe a indikácie môže mať rôzne.
GPS: 49.105005, 17.759924
Prameň Svätého Jozefa
V Luhačoviciach je Sv. Jozefovi venovaný prameň, ktorý má svoj upravený výver hneď pri miestnom kostole Svätej Rodiny. Patrí medzi novšie pramene a vybudovanie miesta, kde si môžete minerálnu vodu načerpať, financovala v roku 2000 miestna hotelová sieť. Oproptiiným miestnym prameňom je nízko mineralizovaná, železitá, vhodná na pitné liečby pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva.
Celkovo sa toto miesto skladá z troch miest, kde je možné načerpať si do vlastných fliaš, či pohárikov minerálku. Jej chuť je výrazná, i keď nie tak, ako iných v okolí. Po dlhšom čase tvorí hnedú usadeninu, čo je badateľné aj priamo na mieste.
GPS: 49.101444, 17.757624
Aloiska
Prameň Aloiska je miestnym veľmi dobre známy. Nachádza sa mimo ostatné, v parku nad Bielou štvrťou, ktorú tvoria panelové bytovky menšej veľkosti. Dostať sa tam môžete v priebehu 20 minút z kúpeľného centra po ulici Dr. Veselého, prejdete hlavnú cestu ešte 20 a viac metrov pred kruháčom, smerom na ulicu, ktorá sa volá Bílá čtvrt. Prejdete okolo miestnej informačnej a cestovnej kancelárie, okolo hotela smerom do kopca podľa tabúľ, ktoré ukazujú smer k Aloiske. Až na konci pozdĺžneho parkoviska sa nachádza menšia budova, v ktorej sa nachádza niekoľko informácií o prameni, miesta na sedenie a samozrejme možnosť načerpať si minerálnu vodu aj tohto prameňa. Obsahuje viac jódu a železa, taktiež kyseliny boritej a niekoľkých stopových prvkov.
GPS: 49.102077, 17.764602
Nový Jubilejný prameň
Najnovší prameň bol vybudovaný v roku 2013 sa vyviera z hĺbky 50 metrov. Nachádza sa v samotnom kúpeľnom centre oproti Spoločenskému domu. V čase jesene 2014 bol vypnutý. Prameň vyviera z malej fontány, ktorá má symbolizovať kryštál soli. Tá je v miestnych vodách výrazne zastúpená.
GPS: odhadom 49.107353, 17.762292
Viola
Prameň, ktorý sa nachádza v lese nad Ottovkou patrí medzi tie novšie. Navŕtali ho v roku 2010. Pôvodne, aby zaistil vodu pre kúpeľný dom Praha určenú na kúpele, pitné kúry a inhalácie hostí a pacientov. Je však prístupný aj verejnosti.