8 prírodných a geologických zaujímavostí planéty Zem

1
4422

Príroda je výnimočná. Evolúciou dospela k tomu, že všetko má svoj zmysel, svoj kolobeh a na svete existujú miesta, ktoré stoja v rebríčkoch priamo oproti sebe a stále majú svoj význam. Domovom rôznych foriem života sú oceány, aj púšte. Obývané je podzemie, aj priestor nad našimi hlavami. Existujú formy života, ktoré vidíme, aj také, ktoré nás môžu zjesť zaživa a nikdy sa im nebudeme môcť pozrieť do očí. Zostavili sme pre vás 10 zaujímavostí zameraných na geológiu.

Púšť Gobi a jej tajomstvo

Rozľahlá vyprahnutá púšť Gobi ležiaca v Ázii by mohla pripomínať Saharu. Lenže je tu jeden rozdiel. Je podstatne chladnejšia. V zimnom období je tu vzduch dokonca tak chladný, že klesá k zemi a nevytvára oblaky. Aj preto na tomto mieste neprší a hoci nejde o priveľmi teplé miesto, ide o púšť v ktorej prežívajú drobné živočíchy skôr na jej okraji. Dôvdom je poloha púšťa v strede Ázie, ako rozľahkého kontinentu, ktorý zasahuje aj do chladných oblastí väčšinu roka pokrytých ľadom.

Ústie rieky Ganga

Známa indická rieka Ganga, ktorá je tak šialene znečistená, že v nej nájdete napríklad aj nedokonale spálené ruky mŕtvych ľudí, alebo plávajúce naozaj hocičo, pri svojom ústí do Bengálskeho zálivu precádza miestami, kde sa naplavujú a usádzajú horniny už milióny rokov. Vrstva sedimentárnych hordnín tu siaha až do 15 kilometrov.

Mramor je silný… no má svoju slabinu

Mramor je hornina vytvorená z kriedy, alebo vápenca, ktorá vznikla metamorfovaním napríklad vďaka vysokému tlaku a teplote. Ťaží sa len v oblastiach, kde prebiehalo silné vrásnenie. Bohato využívaný v stavebníctve a v sochárstve využíva svoje výborné vlastnosti opracovania, brúsenia, no hoci je stály, má podobne ako Superman, svoj kryptonit. Poškodiť ho môže veľmi vážne pôsobenie citrónovej šťavy, ale napríklad aj kyslé dažde. Proti tomuto sa mramor neubráni.

Drahokamy vznikajú v extrémnych podmienkach

Drahokamy často vznikajú metamofrovaním hornín. Chce to nepredstaviteľný tlak váhy a napríklad stláčania horniny z viacerých miest. Z uhlia vznikajú diamanty, no z rôznych látok môžu vznikať aj iné drahokamy, či dokonca vzácne kovy. Skrátka vysoký tlak na toľko, až mení molekulárnu štruktúru. Ak by sa nám podarilo kopať do najhlbších hlbín zemskej kôry, dokázali by sme naraziť na pokojne niekoľko nových na povrchu neznámych prvkov, vzácnych látok, ale aj výraznejšiu rádioaktivitu.

Zvláštna hornina koprolit

Horninu známu ako koprolit len tak bežne nenájdete. Bežne sa síce výkalov nedotknete, no niečo iné je, ak má niekoľko miliónov rokov. Koprolit je skamenený trus. Jeho identifikácia je napríklad v prípade dinosaurov zložitá, no pri mäsožravých dinosauroch je o niečo jednoduchšia. Svedčia o tom totiž zvyšky tiel menších živočíchov, kostičky a iný nestrávený dodnes identifikovateľný odpad podľa zloženia. Podarilo sa identifikovať a určiť napríklad koprolit pochádzajúci z Tyranosaura.

Neuveriteľná jaskyňa v mexickom ložisku Naica

Keď sa v roku 2000 prekopávali baníci ťažiaci železnú rudu v mexickom ložisku Naica, ani netušili, že sa prerazia do obrovskej jaskyne s neuveriteľnými kryštálmi veľkými až 9 metrov. Vytvorila ich horúca voda v posledných tisícročiach a miesto čakalo, kým ho objavia. Zábery z neho vyzerajú, akoby ani neboli z tejto planéty. Miesto je však nedostupné pre bežnú turistiku.

Amazonka a jej zásobovanie Atlantiku

Rieka Amazonka je najsilnejším vodným tokom sveta so schopnosťou prietoku 200 tisíc metrov kubických vody za jedinú sekundu. Do Atlantiku sa tak v delte Amazonky vyplavuje sladká voda najrýchlejšie na celom svete práve tu. Neustálym zásobovačom veľtoku vodou je rozsiahly prales, zalesnená príroda a často nedotknutý život, hoci čoraz viac je cieľom záujmov ťažiarenských spoločností. Spolu s vodou sa neustále vyplavuje množstvo bahna a úlomkov hornín. Napriek tomu sa tok a geológia Južnej Ameriky nemení.

Mŕtve more nie je jedinečné

Užívať si nadnášanie vďaka vysoko mineralizovanej vode si nemusíte len v Mŕtvom mori. Tam nie sú vždy všetky turistické zážitky celkom bezproblémové, čiže možno nadšencov neobvyklého kúpania poteší fakt, že pomerne čistá, dobrá a bezpečná alternatíva sa nachádza na kapverdskom ostrove Sal, ktorý je obľúbeným dovolenkovým letoviskom aj medzi Slovákmi. Chce to len navštíviť miesto Pedra de Lume v krátery sopky, kam podzemím presakuje morská voda, vyparuje sa a pre vysoký obsah minerálov vás nadnáša a môžete pokojne čítať napríklad noviny. Tento neobvyklý pocit však chce opatrnosť. Nešpliechajte, inak budú oči ani nie tak štípať, ako bolieť. Vysoko koncentrovaná soľ skrátka robí svoje.

Salinas

Comments are closed.