Songkran festival a jeho odvrátená strana:
Songkran festival je v Thajsku a susedných krajinách najväčšou oslavou roka. Na pár dní sa krajina, a najmä mesto na severe Chiang Mai, premení na búrlivú párty. Ulice sa zaplnia miestnymi Thajčanmi všetkých vekových kategórií a turistami.
Centrom sa premávajú dodávky, na ktorých miestni vozia galóny vody a ľadu. Štedro polievajú každého, kto im príde do cesty. Vy ako turista si k nim môžete kedykoľvek naskočiť a pridať sa so svojou vodnou pištoľou. Na námestiach vás čaká penová párty, a keď sa minie voda z dodávok, zamieri sa k rieke, ktorá preteká mestom. Varovania miestnych hygienikov o tom, že voda spôsobuje infekcie, nepomáhajú. Nemocnice naďalej hlásia početné prípady očných a kožných infekcií.
Songkran je v Thajsku podľa budhistického lunárneho kalendára oslavou nového roka, ktorá trvá od 13. do 15. apríla. Songkran znamená v preklade transformáciu, kedy sa ľudia očisťovali od všetkého zlého, čo si nahromadili počas celého roka. Je to taktiež oslava konca suchého obdobia, po ktorom prichádzajú dažde, ktorých sa nevedia dočkať najmä farmári.
Pôvodne sa počas Songkranu polievali sošky Budhu pre šťastie a taktiež sa ňou mierne pokropili členovia rodiny ako znak požehnania a očisty.
Prečítajte si čo môže spôsobiť festivalový náramok
Ako vyzerá Songkran festival dnes?
Starší Thajčania poctivo dodržiavajú tradíciu a okrem rituálu kropenia sa vodou, idú do chrámu, kde stavajú z piesku atrapu budhistického chrámu. Horšie to vyzerá v uliciach miest.
Týždeň pred začiatkom festivalu sa obchody pomaly plnia umelohmotnými farebnými zbraňami, vodnými delami, obrovskými striekačkami, bláznivými letnými doplnkami, nakupujú sa zásoby alkoholu a všetko sa spustí už 12. apríla pompéznym pochodom a koncertmi na námestiach.
Hudba, tanec a zábava boli súčasťou Songkranu aj predtým. V posledných rokoch sa však hovorí aj o odvrátenej stránke festivalu. Ten totiž prináša priveľa obetí dopravných nehôd spôsobených vplyvom alkoholu. V roku 2014 počas trojdňového festivalu zahynulo na cestách takmer 400 ľudí.
Na aké podvody sa pripravte na ceste do Ázie
Songkran festival sa koná v najhorúcejšie dni, čo pre zahraničných turistov znamená mať na sebe čo najmenej oblečenia. Z festivalu sa tak stáva plážová párty, turisti sa v uliciach zabávajú v bikinách, muži hore bez a to aj napriek oficiálnemu zákazu verejne sa odhaľovať počas festivalu. Na nedodržanie zákona doplatil tento rok aj Brit, ktorého zatkli v Chiang Mai po tom, ako oslavoval na ulici len v krátkych nohaviciach.
Ďalšou tienistou stránkou festivalu je zneužívanie slonov, z ktorých urobia počas Songkranu top atrakciu. Zvieratá naložia na dodávku, s ktorou sa organizátori premávajú po meste, aby mohli oslavujúci na slona striekať vodnou pištoľou. A to všetko za hlučnej disco hudby z obrovských reproduktorov umiestnených vedľa slona.
Festival láka čoraz viac turistov a mladí Thajčania ho vnímajú skôr ako nonstop zábavu než dôležitý rituál. Ustrážiť posvätnú tradíciu Songkranu tak nebude ľahké.
Pri týchto “náboženstvách” ťažko povedať, či ide o recesiu alebo skutočnosť
Autor videa: Thai Guru