Top 6 najnebezpečnejších zvierat vo voľnej prírode na Slovensku

1
14484

Medveď hnedýPokiaľ by sa bača stretol s africkým domorodcom a juhoamerickým Indiánom v rozhovore na tému hroziaceho nebezpečenstva v lesoch a celkovo v rodnej krajine, nemuseli by sme sa ani my hanbiť. Na druhej strane naše šelmy nie sú zas tak nebezpečné. Kým v Afrike pri stretnutí s hladným levom, gepardom, alebo stádom byvolov nohy nestačia a v Južnej Amerike sa pirane, jaguáre a podobne nepýtajú, či sa môžu alebo nemôžu obslúžiť, na Slovensku sa relatívne dá bez ujmy prežiť stretnutie s medveďom a aj stretnutie s vlkom. Tak ako napríklad v Ázii majú fintu ako znemožniť tigrovi útok zo zadu, aj u nás poznáme triky na medveďov. V Ázii totiž lesní robotníci majú na hlavách v niektorých oblastiach masky s tvárou na zadnej strane hlavy. Tiger má pravidlo, že neútočí koristi do tváre a tak sa tiger buď vzdiali alebo otočí smerom na dohľad k nešťastníkovi, ktorí tak má väčšiu šancu sa brániť. U nás zas poznáme trik s ľahnutím a hraním mŕtveho. Iní odporúčajú vyliezť na vhodný strom silou aj výškou, iné zdroje zas hovoria o úteku a vyhadzovaniu vecí. Najvtipnejší je možno trik známy z tričiek, kedy sa odporúča do lesov brať tučnejších kamarátov, ktorí vtedy prídu vhod. V každom prípade prajeme, nech stretnutie s medveďom prebehne pokojne a bez problémov. Sľúbený však bol rebríček toho, čo pre nás predstavuje nebezpečenstvo. Za predpokladu, že nám zo ZOO nezdrhlo žiadne zvieratko, že nikomu z klietky neutiekla kobra, lev, či zúrivá gorila, sa môžeme mať na pozore pred relatívne malým výberom nebezpečenstva.

6. Kliešte
„…rva, to je pařák!“ predstavím si Bohuša, ako s kráľovým synom leží na zelenej lúke a v diaľke počuť svrčkov. „Len tak si ležať v tráve“ je text v mnohých skladbách a básniach. Čo by to boli pre deti za letné prázdniny, keby sa neliezlo po stromoch, nebehalo po tráve, nezbieralo lesné ovocie, huby, jahody a neskákalo po sene. Dnes ale kliešte dokážu zaútočiť všade. Sú lokality kde viac, inde zas menej. Sú dokonca ľudia, do ktorých sa nezavŕta a iných by zožral celých, keby to šlo. Kliešte tiež môžu prenášať vážne ochorenie lympskú boreliózu, pred ktorou je možné sa chrániť očkovaním, ale aj prevenciou a v rizikových oblastiach vyhýbaním sa pohybu vo vysokej tráve, čo i len na krátku chvíľu. Problémy s kliešťami majú často naši štvornohí miláčikovia, ktorí si ich privezú ako neželaný suvenír z prechádzok.

5. Osy a iný hmyz
Osy, sršne, povedzme aj včely, alebo už u nás predstavený jediný jedovatý pavúk na Slovensku, predstavujú spolu s komármi nebezpečenstvo zdravotné a väčšinou práve s ním máme aj najviac skúseností. Niekto si zlízne štípancov viac, niekto menej. Pokiaľ vás postihnú závažnejšie následky po pohryznutí hmyzom sú známe prípady aj vážnych problémov. Pre vyhýbanie sa stretnutiam s nimi je určite vhodné nedráždiť nepodráždeného lietajúceho jedinca okolo vás, jedovatým pavúkom sa vyhýbať, sršne obchádzať a likvidovať hniezda sršňov a ôs jedine s rozumom a dobre chránený. Ľudia, ktorí sú alergické na osy dokonca niekedy nevedia, že sú na ne alergickí, kým ich neuhryznú. A ešte jedna rada na záver, nikdy počas hubárčenia nevyťahujte krásny hríb z pod skaly, pod ktorú ste sa pred tým nepozreli. Poštípanie celým osím hniezdom môže mať poriadny zásah na nervovú sústavu s možnými vážnejšími následkami.

4. Líška
Dnes keď každý zazrie líšku, priam nejde z kože vyskočiť. Líška = besnota, čo priam ide skôr do zúrivosti doviesť všetkých, čo majú v tejto veci viac jasno. Prípad besnoty už u nás nebol dávno potvrdený a nie je pravda, že každá líška musí ihneď zomrieť. Ak by sa však stalo, že vo voľnej prírode toto inak celkom veľmi plaché zviera stratilo plachosť a približovalo sa k človeku, vtedy už to znamená varovný signál. Líška sa bojí zvukov, cudzích pachov a pokiaľ sa zaženiete palicou, alebo niečím iným, malo by to pomôcť. Inak ide o veľmi krásne zviera, ktoré má svoju dôležitú úlohu v rovnováhe života v lesoch a na lúkach.

3. Vlk
Vlci sú skôr doménou Kysúc, Oravy a Liptova. Trúfnu si na ovce a menšiu domácu hydinu. Ich vyčíňanie sa často počíta vo vysokých sumách, pretože lovia vo svorkách a viac kusov, než dokážu skonzumovať. Akoby si mysleli, že korisť na nich na druhý deň počká. K ľudským obydliam ich priláka dostupnosť jedla, nedostatok potravy v lesoch ale aj fakt, že občas nemajú kam ísť, ak je z každej strany ich pôvodnej domoviny cesta, plot, záhrada a podobne. Vlci sú veľmi plaché zvieratá. Väčšinu života trávia ako samotári a s ostatnými komunikujú len cez pachové stopy na rôznych miestach. Samotného vlka je možné stretnúť len vtedy, pokiaľ fúka vietor od neho k vám.

2. Diviak
Divé prasa, ktoré svojim rytím zničí celkom slušne veľkú plochu, na ktorej ste očakávali úrodu zemiakov, vie zničiť oplotenie, dokonca zajačince a kuríny, ak sa nachádzajú pri lesoch. Pri diviakoch sa nedá povedať, že by bola diviačica zúrivejšia ako starý diviak. Obaja sú nepredvídateľní a je vhodnejšie, pokiaľ sa prví neboja vás, aby ste sa vzdialili, alebo vyliezli na strom. Diviak už zranil pár ľudí, po pravde, zväčša pri obrane malých prasiatok. Stretnutie auta a diviaka môže mať fatálne následky na vozidlo a na počudovanie vám chlpatý účastník nehody zmizne. A máte po dôležitom svedkovi a dôkaze v jednom. Stretnúť sa so zraneným diviakom ale nebude želaním nikoho z nás.

1. Medveď
Najväčšia šelma u nás je známa vďaka Vysokým Tatrám, odkiaľ ľudia stále hlásia stretnutia s medveďmi. Kým v obci Radôstka, či Riečnica na Kysuciach, alebo na rôznych miestach na Orave medveďa videl kadekto aj s pobehujúcimi malými, skôr sú to práve Tatry, ktoré sú ich výskytom známe. Čoraz viac strácajú plachosť a tak predstavujú nebezpečenstvo. Úmrtí spôsobených útokom medveďom je známych málo. Možno ak len jedno, alebo dve ročne. Skôr ide o zranenia. Netreba azda pripomínať, že pohryznutie medveďom môže mať vážnejšie následky, ako sa na prvý pohľad zdá. Medveď ako všežravec je čiastočne aj čističom lesa a tak požiera aj zdochliny.


Keď maco stojí na zadných, analyzuje a vyhodnocuje nebezpečenstvo…

A aj napriek občasnému výskytu niektorého z týchto tvorov sú naše lesy stále bezpečné. Niekedy niekto nájde miesto húb nejakú mínu z II. svetovej vojny, no stále do lesov budeme chodiť, lebo nám dávajú viac, než len sezónne plody.

Comments are closed.