Radi si v lietadle zdriemnete? Po tomto článku si to možno rozmyslíte

0
6318

Lekárska fakulta Harvardovej univerzity nedávno publikovala štúdiu, podľa ktorej vám môže spanie na palube lietadla poškodiť sluch. Ako je to možné? Vaša schopnosť vyrovnávať tlak v bubienku môže byť počas spánku obmedzená. To môže predstavovať problém najmä pri náhlych zmenách výšky a viesť aj k trvalému poškodeniu sluchu.

Zmena výšky sa u väčšiny ľudí prejavuje zaľahnutím v ušiach. Je to dôsledok nerovnováhy medzi tlakom vo vašom uchu a mimo neho. Vyrovnať ho môžete otvorením úzkeho kanálika zvaného Eustachova trubica. Ako na to? Veď to dobre poznáte – stačí si zívnuť alebo prehltnúť. Keďže zaľahnutie v ušiach zažijete najmä pri pristávaní, letušky pred ním niekedy rozdávajú žuvacie cukríky.

V spánku to celé môže byť problematickejšie. Ak nevyrovnáte tlak v uchu, Eustachova trubica sa môže zablokovať a môže dôjsť k barotraume, teda mechanickému poškodeniu sluchových orgánov. Bežne ide o relatívne zanedbateľný problém, s ktorým sa skôr či neskôr stretne každý z nás.

Vo vážnych prípadoch, kedy je trubica zablokovaná dlhšie, môže v uchu vypuknúť infekcia. Za bubienkom sa môže nahromadiť tekutina, ktorá spôsobí bolesti a zhoršený sluch. Dokonca sa vám z ucha môže pustiť krv.

Barotrauma trápi najmä potápačov a ľudí, ktorí šoférujú v horách.

Najlepší spôsob, ako sa jej vyvarovať v lietadle, je zostať hore od momentu, keď kapitán ohlási, že lietadlo bude pristávať. Spánok pri pristávaní sa totiž nemusí oplatiť, nech ste akokoľvek unavení.

Čítajte tiež:

Ryanair vs. EasyJet: ktorá „nízkonákladovka“ je lepšia

Barmani prezradili, koho na bare rýchlo obslúžia. Pravidlo číslo jedna: nelúskajte prstami

Overte si či nie ste aj vy ten, ktorý sa snaží každému vyhovieť


Zdroj: http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/sleeping-plane-flight-altitude-change-hearing-damage-ear-barotrauma-a7954656.html