Mont-Saint-Michel, v preklade hora svätého Michala je 80 metrov vysoký polostrov, ktorý sa v čase prílivu stáva ostrovom. Aj preto mali v minulosti nepriatelia veľký problém pevnosť dobiť. Patrí medzi najzaujímavejšie miesta regiónu severozápadu Francúzska – Normandie a niet divu, že je zároveň azda najfotografovanejším miestom tohto regiónu.
Viacero pamiatok a na zozname UNESCO
Podľa historických prameňov na hore stála už v 6. storočí rímsko-galská pevnosť a niekoľko obydlí. Na hore sa stavalo aj v 8. storočí. Prvý chrám tu mal stáť od prvých rokov ôsmeho storočia na základe zjavenia Archanjela Gabriela biskupovi Aubertovi. Postupom času sa aj vďaka benediktínom podarilo horu viac a viac upravovať po staviteľskej stránke. Od 11. storočia bola hora opevnená a sídlila tu aj armáda. Práve mohutnosť opevnení a dobrá strategická poloha znemožnili Angličanom, aby pevnosť napriek viacerým pokusom v priebehu storočnej vojny dobili. Počas francúzskej revolúcie bolo opátstvo a aj armádne využitie zrušené. Bolo to v čase, kedy upadal aj význam takejto polohy a tak sa na tomto mieste vybudovalo väzenie, čo zanechalo známky dodnes. V roku 1863 bolo zrušené a o niečo neskôr si viacero spolkov začalo uvedomovať historický význam miesta a tak sa vynaložili prvé úsilia na zachovanie miesta ako kultúrnej pamiatky. Od roku 1797 ide o pamiatku zapísanú na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Miesto je výnimočné obsahom viacerých historických objektov. Je to najmä kláštorný kostol pochádzajúci z 11. storočia, prestavaný v 16. storočí, rôzne gotické stavby, z architektonického a zároveň historického hľadiska sú však zaujímavé aj ulice, prechody medzi budovami, pozostatky väzenia.
Zaujímavosti o Mont-Saint-Michel
Zaujímavosťou je, že odlivom sa z ostrova stáva polostrov obklopený bahnitými nie všade priechodnými pieskami. Vedie k nemu cesta z pevniny a za svoju pevnosť môže vďačiť žulovej hornine, ktorá polostrov tvorí.
Hora so zástavbou bola tiež inšpiráciou k vytvoreniu mesta Minas Tirith zo slávnej trilógie Pána Prsteňov.
Oficiálne stránky celého (pol)ostrova v anglickom jazyku: http://ot-montsaintmichel.com
foto: freestock.ca , by Nicolas Raymond,