Nórsko, severská krajina roztrieštená na tisíckach ostrovov, oplýva nesmiernou prírodnou krásou, ktorú výrazne ovplyvňuje more a fjordy. Pokiaľ hľadáte tip na zaujímavé miesto v Nórsku, určite zamierte na západnú cestu Atlanterhavsveien. Tá je dokonca miestnou atrakciou, podľa niektorých rebríčkov krajiny vyhlásená za najlepšiu stavbu, prípadne v roku 2005 bola vyhlásená za najlepšiu stavbu Nórska. Niektoré rebríčky dokonca cestu posúvajú na prvé priečky tipov na výlet v rámci celého sveta… a to ide len o cestu? Nie obyčajnú cestu!
Toto nie je klasická cesta
Nádherná nórska príroda, všade prítomné more, morský príboj, vlny a skaly. Aj takýto pohľad dokáže ľudí nadchnúť. 8.3 kilometrov dlhá cesta je postavená na niekoľkých ostrovoch a množstve skalnatých výbežkov. Aj preto nebolo možné postaviť priamu cestu, ale sa využila príroda a vyvýšené miesta. Cesta je preto kľukatá. Miesta, kde je silný príboj a morské vlny sú zas vyvýšené tak, že pre vozidlá ide o prudké stúpanie, následne zas prudké klesanie. Nič čo by aj naše autá nezvládli… a ten pohľad z hora je predsa o tom, prečo je asi táto architektonická atrakcia tak vyhľadávaná. Cesta hlavne spája ostrov Averøy a polostrov Romsdalshalvøya
Z histórie
Cestu otvorili v roku 1989 presne 7. júla. 10 sa platilo pri prejazde mýto. Vrátila sa tak aspoň časť inak nákladnej výstavby potrebnej cesty pre spojenie niekoľkých ostrovov. Takmer presne o desať rokov sa však rozhodlo o zrušení mýta a aj vtedy sa ešte viac podarilo spropagovať cestu Atlanterhavsveiena dopomôcť jej k titulom viacerých „naj“. Pôvodne však malo mýto platiť 15 rokov.
Rybolov
Most láka turistov, ako aj miestnych. Tí sa živia aj rybolovom, alebo sa mu venujú rekreačne. Preto je potrebné v oblasti pri prechádzaní počítať aj s nimi. Najmä na mostoch a nie na vždy viditeľných miestach tak môžu postávať ľudia s udicami. Lov z mostov tu je povolený, ba dokonca jeden most je navrhnutý tak, aby rybolov umožňoval bezpečne.
Foto: youtube video