Výstava v MMB prezentuje stredoveké mučiace nástroje i ľadovne

0
3075

Bratislava 28. októbra (TASR) – Múzeum mesta Bratislavy (MMB) v Starej radnici má obnovené suterénne výstavné priestory. Sú v bývalých stredovekých žalároch a nová expozícia je tematicky vhodná do týchto zrekonštruovaných stredovekých kobkových priestoroch.

Potvrdzuje to aj podnázov výstavy Repliky mučiacich nástrojov zo 16. – 18. storočia, ktorá je oddnes prístupná verejnosti. Exponáty boli vyhotovené podľa originálnych plánov, ilustrácií a dobových dokumentov z Nemecka, Talianska, Španielska a iných krajín.

49901113 - closeup of the hands of a young man tied with rope, as a symbol of oppression or repression, with a dramatic effect

Mučiacie nástroje

Je medzi nimi vyšetrovacie kreslo s kovovými hrotmi zo všetkých strán, mučiace nástroje Norimberská panna, Skevingtonova dcéra alebo Bocian, Alsaská topánka či Judášova kolíska. Návštevník spozná aj brutálny nástroj Kríž, ktorý zabraňoval v pohybe, železný pás, škripec, kladu, rôzne železné masky hanby a putá, škrtidlo a iné v stredoveku používané mučidlá. Pri nich sú aj dobové vyobrazenia s vysvetľujúcimi textami. Je to prvá výstava po siedmich rokoch od veľkej rekonštrukcie Starej radnice v priestoroch podzemného suterénu, tzv. stredovekých žalárov.


TIP redakcie: Hrozí svetu ďalšia studená vojna

„Sme radi, že tu môžeme prezentovať mučiace nástroje, pre mnohých ľudí je to veľmi zaujímavé. Výstava pozostáva asi z 30 predmetov zapožičaných z Poľska. Tieto kópie mučiacich nástrojov zo 16.-18. storočia sú doplnené z našich zbierkových predmetov súvisiacich so stredovekým súdnictvom, ktoré sa skutočne použili na mučenie,“ uviedla pre TASR Beáta Husová z MMB.

Ľadnice na potraviny

Podľa nej je to zaujímavý podzemný priestor, ktorý vznikol počas vrcholného stredoveku, hlavne kobky bývalého žalára a stredoveké ľadovne. „Na ľadnice veľmi upozorňujem, pretože je to naozaj rarita. V Bratislave sa už ani nezachovali, aj keď boli na rôznych miestach. Do nich sa dával na konci zimy rozlámaný ľad a vydržal aj v lete pri uskladňovaní mäsa, lebo tu neďaleko bol mäsový trh. V týchto priestoroch býval kat do 15. storočia. Hovorí sa, že kým neboli žaláre, tak ľudia, ktorí čakali na odsúdenie alebo mučenie, bývali pri katovi,“ dodala Husová.


TIP redakcie: V Rakúsku útočí klaun – Zranil jazdkyňu

Nová expozícia odhaľuje zachované väzenské kobky a ľadovne, ktoré slúžili na dlhodobé uchovávanie potravín. Sú to jednoduché stavby murované z lomového kameňa s kruhovým alebo štvoruholníkovým pôdorysom. Nachádzali sa pod dlážkou najnižšieho podlažia, buď v pivnici, alebo v čiastočne pod zem zapustenom prízemí. Ľadovne v priestoroch Starej radnice patria svojimi rozmermi k najväčším gotickým ľadovniam objaveným v Bratislave.

Zdroj: TASR