Potrestanie komunistického funkcionára
Peking 11. apríla (TASR) – Orgány v čínskej autonómnej oblasti Sin-ťiang potrestali miestneho politického funkcionára za to, že sa neodvážil fajčiť v prítomnosti predstaviteľov moslimskej náboženskej obce. Správanie šéfa komunistov v jednej z obcí prefektúry Chotan bolo vyhodnotené ako prejav nedostatočného odhodlania zapojiť sa do boja proti náboženskému extrémizmu v tomto nepokojnom regióne.
Víkendová správa z vládnych zdrojov, ktorú prevzali čínske médiá, identifikuje činiteľa potrestaného preradením do nižšej funkcie ako Dželila Matnijaza, príslušníka sinťianskej národnostnej menšiny Ujgurov. Podľa vyjadrení iných miestnych predstaviteľov by sa vedúce politické osobnosti nemali podriaďovať takýmto náboženským obmedzeniam, ale ich odmietaním preukazovať svoj „záväzok voči sekularizácii“.
Chotan je časťou južného Sin-ťiangu s vysokým podielom obyvateľov hlásiacich sa k moslimskej viere. Aj keď fajčenie v mnohých častiach moslimského sveta nie je prísne zakázané, pobožnejší veriaci niekedy od neho odrádzajú. Komunistického funkcionára v Sin-ťiangu potrestali paradoxne v období, keď sa zdravotnícke orgány snažia oslabiť v Číne hlboko zakorenenú kultúru fajčenia.
Úrady v Sin-ťiangu začiatkom apríla zaviedli nové predpisy zakazujúce mužom nosiť „abnormálne brady“ a ženám zahaľovať si tvár na verejnosti. Po novom hrozia postihy aj za odmietanie štátnej televízie a rozhlasu alebo iných verejných služieb, prejavovanie prílišnej náboženskej horlivosti pri výbere mena pre novonarodené dieťa či uzatváranie manželstiev podľa moslimskej tradície.
Po relatívne pokojnom období najmä na juhu regiónu v poslednom čase opäť badať nárast napätia a obnovenie násilností, čo si vyžiadalo posilnenie už i tak prísnych bezpečnostných opatrení. Peking obviňuje z násilností v Sin-ťiangu ujgurských separatistov a varuje pred ich napojením na svetové džihádistické skupiny.
Čítajte tiež:
Ako si uplatniť sociálne dávky ak ste pracovali v zahraničí
Maďarsko: Povinná kontrola na hraniciach aj pre občanov EÚ