Kysucká lesná železnica a Oravská lesná železnica sa opäť spoja

0
4520

lesná železnica, zdroj: kysuckemuzeum.skKysucká lesná úvraťová železnica, ktorá tvorí celok s Múzeom kysuckej dediny vo Vychylovke, sa má čoskoro spojiť s Oravskou lesnou železnicou, čím by sa vytvorilo, respektíve obnovilo unikátne spojenie Kysúc s Oravou cez les železnicou. Lesná železnica, ktorá je vo Vychylovke obľúbenou atrakciou a stále premáva napriek občasným nákladným údržbám, v súčasnosti premáva len do blízkych lesov, kde cestujúcim predvádza systém úvratí, vďaka ktorým mohla malá lokomotíva vystúpať do strmých hôr a zvážať niekoľko ton vyťaženého dreva. Podobne fungujúca oravská železnica na druhej strane lesov pritom dlhý čas funguje nezávisle od kysuckej. V posledných rokoch však snahy o ich spojenie nakoniec prerástli do realizácie. Momentálne už v skutočnosti obe železnice sú prepojené.

Všetko brzdí už len byrokracia. Ako sa nám vyjadrilo samotné Kysucké múzeum „Prepojenie kysuckej a oravskej železnice je po technickej stránke už ukončené. V súčasnej dobe prebiehajú administratívne úkony ako sú napríklad vybavovania licencií, rôznych povolení a pod.“ vyjadrilo sa Kysucké Múzeum. (zdroj foto: Kysucké múzeum)

Čo môže spojenie železníc priniesť
Veríme, že pôjde o hladký priebeh, aj keď slovenská byrokracia, hoci pre dobrú vec, je niekedy zvláštna. Existuje predpoklad, že maximálne budúci rok si už návštevníci budú môcť vychutnať jazdu z Kysúc na Oravu. V každom prípade spojenie prinesie vyšší záujem o oba regióny. Môže mať za následok určitú snahu oboch regiónov pretekať v zlepšovaní služieb. Každý návštevník, ktorý svoj čas venuje rovnako Kysuciam ako aj Orave bude môcť totiž porovnávať a Slováci radi porovnávajú, rovnako ako aj iní turisti. Celkovo atrakcia zaujme ako lákadlo a obohatenie turistických možností na Kysuciach a takisto aj z Oravskej strany obohatenie možností oravského Tanečníka.

Spojenie železnice v minulosti
Kysucká a oravská železnica vznikli ako celok v roku 1926 spojením už existujúcich železníc. Po spojení bola trať dlhá 61 km, prípadne spolu s odbočkami išlo až o 110 km. Železnica prechádzala od Oščadnickej píly cez obec Zborov nad Bystricou, Klubinu až do Vychylovky. Nasledovalo niekoľko lesných úvratí, následne stanica Tanečník, s niekoľkými zastávkami až do Lokce. Jej využitie bolo primárne pre zvážanie dreva z kysuckých lesov do Oščadnickej píly na ďalšie spracovanie a odvoz. Vybudovanie železničnej trate oživilo Kysuce, mnohí pamätajú na prechádzanie lokomotívy na druhej strane rieky Bystrice. Hlavný cestný ťah pre vozidlá viedol na ľavom brehu, ak by sme šli proti prúdu rieky tečúcej zo Starej Bystrice. V súčasnosti po dávnom zrušení tejto trate a odstránení koľají na väčšine pôvodnej trate, bola na niektorých miestach vybudovaná cyklotrasa. Prevádzka železnice bola oficiálne zrušená v roku 1971. Odvtedy sa lokomotíva prešla len niekoľkokrát, až postupne na viacerých miestach zošrotovali trať. Dôvodom zrušenia bolo nevyužívanie a ekonomické neudržanie prevádzky trate na predošlý účel.

V súčasnosti je spojenie možné len lesnou cestou. Tú zhodou okolností je možné nájsť aj v trasách evidovaných v Google. Pozrite si mapu nižšie:

Zväčšiť mapu