Severokórejské mesto Kaesong pri hraniciach s južnou Kóreou a zaujímavosti

0
1760

Severokórejské mesto KaesongMesto Kaesong, inokedy nazývané tiež ako Käsong je významné mesto v komunistickej KĽDR. Severná Kórea známa svojim komunistickým režimom sa ostro stavia voči akýmkoľvek kapitalistickým vplyvom, so svojim historickým bratom Južnou Kóreou má uzatvorené hranice, ale mesto Kaesong je určitou zaujímavou výnimkou. Ak sme si mysleli, že hranice medzi oboma krajinami, z dávnej histórie so spoločnými dejinami a jazykom, sú celkom uzavreté, mýlili by sme sa.

Z histórie
Počas kráľovstva Korjo bolo toto mesto 5 storočí jeho hlavným mestom. Ako hlavná metropola sa držala najmä pre svoju centralizovanú polohu a aj po presune kompetencii do iného mesta tvorilo dôležitú samosprávnu centrálu. Zaujímavosťou je, že pri rozdelení Kórei na severnú a južnú v roku 1945 sa Kaesong dostal pod vládu Južnej Kórei a patril k nej až do roku 1950 kedy vypukla kórejská vojna. V nej sa hranice Severnej Kórei presunuli viac na juh a obsadili tým aj mesto Kaesong. Severná Kórea získala veľké bohatstvo po kultúrnej, hospodárskej aj populačnej stránke. Kaesong je dnes stále veľkým mestom, priamo tretím najväčším v celej KĽDR.

Priemyselný park Kaesong
Zvláštnosťou je miestny priemyselný park, ktorý sa začal budovať na základoch menšieho parku a rozvíjaného priemyslu v roku 2002. V záujme Južnej Kórei ušetriť pri zamestnávaní ľudí v Číne a presunúť výrobu do oblasti s ešte viac lacnejšou pracovnou silou, Južná Kórea zainvestovala obrovské sumy do výstavby v prihraničnom Kaesongu, aj napriek tomu, že sa nachádza na území súčasnej Severnej Kórei. V priemyselnom parku Kaesong sa nachádza 15 významných juhokórejských spoločností, ktoré využívajú lacnú pracovnú silu na továrenskú výrobu, strojníctvo, textil a mnoho iných odvetví. Dá sa hovoriť o tom, že mozgy z Južnej Kórei majú umožnený prechod hranicami a dochádzanie z Južnej Kórei do severnej práve pre blízkosť Kaesengu k hraniciam. Medzi najvýznamnejších investorov patrí Hyundai (technológie, spracovanie kovov, technika, elektrotechnika – nie sú to len autá). Dokonca juhokórejskí investori a výrobné podniky, ktoré vyrábajú v Číne v súčasnosti, uvažujú nad presunom do severnej Kórei.
Kaesong je v tomto prípade len výrobnou továrňou. Výrobky sa vyvážajú do Južnej Kórei. Elektrická energia a počítače pritom nepochádzajú z KĽDR ale celé výrobné haly a továrne fungujú len z dovozovej energie v rámci rozsiahlej energetickej siete natiahnutej z Južnej Kórei. Netreba zabúdať ani na sankcie na vývoz, ktoré v tomto prípade ako vyrobené juhokórejským podnikom, nie sú ich porušením. Severná Kórea týmto uvoľnením zahraničnej politiky a pohybu ľudí v rámci Kaesengu získava prácu pre niekoľko stoviek tisíc zamestnancov a tento počet pritom neustále rastie. Získava aj štátna pokladnica, a rovnako tak získavajú aj juhokórejskí investori, keďže na lacnej pracovnej sile a vôbec cene pozemkov, výstavby a obstarávania sa dá tiež výrazne šetriť. To je dôvod, prečo Kaesong prosperuje zo všetkých vnútroštátnych oblastí severnej časti kórejského polostrova najviac.


Zväčšiť mapu

Riziká sa nesú stále nad hlavami
Stále je však v hre aj prípadné uzavretie hraníc, zastavenie výroby a strata fabrík a kapitálu juhokórejských podnikov v prípade, ak sa KĽDR rozhodne na Južnú Kóreu zaútočiť. Situáciu môžeme v našich končinách pokladať a neprehľadnú. Pred niekoľkými dňami KĽDR vypovedalo mierové zmluvy o neútočení z pred 60 rokov. Kedykoľvek sa sever môže pustiť do útoku proti juhu a to môže znamenať aj komplikovanú situáciu pre výrobné podniky a celkom situáciu pre mesto a priemysel v Kaesengu. Zastaviť sa môže vývoz do celého sveta a pocítiť to môžeme aj my. V každom prípade ide zároveň o ukážku, že Severná Kórea nie je tak uzavretá, ako sa o nej hovorí.

Zaujímavosti mesta Kaesong
Kaesong je výborne spojený s hlavným mestom KĽDR Pchjongjangom a inými mestami diaľničnou a železničnou dopravou. Významná je však aj linka Pchjong-bu, ktorá sa spája cez diaľnicu a železnicu aj do stanicou Dorasan na území Južnej Kórei. Celá oblasť hraníc je prísne strážená, na dohľad medzi sebou sa nachádzajú strážne stanoviská stálych hliadok Južnej aj Severnej Kórei, každá na vlastnom území. Aj oblasť medzi Dorasan a Kaesong je prísne strážená, aj keď bez nejakých veľkých múrov a priekop. Viac na západ sa nachádza hlavné juhokórejské mesto Soul, ktoré je tak od Kaesongu len pár hodín cesty.

foto: Afhagen, panoramio.com