Šialenstvo a zvrátenosti na Pokeci. Diel 8: zneužívanie adresy a spam

0
4663

V pokračovaní nášho seriálu hrozieb na Pokeci by sme dnes radi hovorili o probléme, s ktorým sa stretnú mnohí z vás oveľa najčastejšie a to aj bez toho, aby patrili k častým návštevníkom Pokecu. Výnimočná a úspešná zoznamovacia služba otvára dvere rôznym výmyselníkom a spamerom. Firmy, ktoré sa museli degradovať na pochybné praktiky, sa často snažia získať zákazníkov zadarmo cez Pokec. Využívajú jednoduchý fakt a to ten, že akýkoľvek nick na pokeci je zároveň loginom a taktiež začiatkom emailovej adresy vždy končiacej na @azet.sk. Tak napríklad dokáže cieliť svoj spam nový obchod s počítačovými hrami. Stačí mu zájsť do diskusnej miestnosti PC Herňa, pozbierať všetky prezývky práve diskutujúcich a neskôr rovnaký postup zopakovať. Keď ich bude tisícka neopakujúcich sa, za každú adresu si pridá @azet.sk a môže poslať email. Celkovo sa však problém so spamom týka celého internetu všeobecne a neverte tomu, že slovenský spam zaostáva za tým zahraničným.

Komerčný spam riešia úrady – bráňte sa
Ak vám zaslala firma nevyžiadanú poštu a ste si istí, že ste si nijakým spôsobom príjem týchto správ neobjednali, obráťte sa vo veci zneužitia vášho osobného údaju na tieto dva úrady: Obchodná inšpekcia a Úrad pre ochranu osobných údajov. Drzosť obchodníkov a niektorých webstránok totiž nepozná hraníc a ich praktiky prekračujú aj zákony.

Záujem firiem o bezplatnú reklamu podvodným spôsobom a nekalosúťažnými praktikami je neustále veľký. Najmä vtedy, keď si myslia, že ide o hladký a jednoduchý druh reklamy bez následkov. Pokiaľ dostávate viacero spamov od viacerých obchodov a firiem, alebo miest, potom ste sa zrejme stali obeťou obchodovania s emailovými adresami. Svinstvo, ktoré dorazilo aj na Slovensko je zbieranie emailových adries a ich ďalší predaj rôznym záujemcom. Tí ich kupujú ako emaily, ktoré súhlasili so spamom. Nikto však nikdy dobrovoľne nesúhlasí s tým, aby si jeho email predávali medzi sebou odosielatelia a stal sa tak terčom spamu množstva firiem. Toto je žiaľ slovenská realita. Zastaviť sa dá len aktívnym prístupom a nesúhlasom s takýmto jednaním. Ak máte pocit, že ste sa stali obeťou spamovacích praktík, kontaktujte spomenuté úrady a zároveň si vyžiadajte vyjadrenie odosielateľa. Nájdite reálny emailový kontakt na neho aj na základe obsahu ponuky spamu. Email, z ktorého poštu odosiela nie je vždy dostupný.

Pokec zneužívaný vo veľkom
Pani Milada si vytvorila účet na Azete len aby sa mohla zúčastniť súťaží a diskusií na Diva.sk, portál patriaci pod Azet. Prihlasuje sa len priebežne a nikdy nebola na Pokeci. Napriek tomu je jej schránka plná rôznych ponúk, predajcov natáčok, nábytku, ponúk na prenájom áut, pôžičiek, pôžičiek a ešte raz pôžičiek. Ten najpodlejší a najrýchlejší (je totiž rozdiel pôžička a „pôžička“) biznis aký môže byť a má ho plnú schránku bez toho, aby vôbec účet používala. Tú haldu spamu od slovenských firiem a serverov si všimla až nedávno. Niektoré obsahujú na spodku emailovej správy odkaz, že email bol zaslaný na jej email, pretože ho získali z verejne dostupných zdrojov. Nedajte sa oklamať a určite sa nespoliehajte, že niečo také je ospravedlnením. Spammeri používajú rôzne obrany, rôzne vyjadrenia a odôvodnenia spamu. Vo väčšine prípadov, ak ste si žiaden odber správ neprihlásili a neregistrovali, ide o výmysel, ktorý nestavia na ničom reálnom a pravdivom.

Rovnaký problém, ako pani Milada má aj niekoľko tisíc užívateľov pokecu. Tým, že nick na pokeci je zároveň aj začiatok adresy, a tak si vie každý chudák zariadiť pomerne hravo, len časovo náročne množstvo emailových adries.

Politický spam
Pokec na Azete svojim dlhoročným fungovaním a popularitou zo služby spravil výnimočne úspešnú a ziskovú stránku. Tvorí ju mnoho ľudí, navštevuje ju mnoho ľudí, pozná, využíva a používa ju mnoho ľudí. Ničím neobvyklým nie je aj politický spam, ktorý sa v prípade minulej vlády týkal najmä SaS. Strana známa tým, že uprednostňuje moderných ľudí a moderné zmýšľanie, tiež používa moderné spôsoby, ako sa dostať do povedomia ľudí. Urobili celkom jednoduchú vec. Chceli poslať svojim voličom v konkrétnej mestskej časti spam a tak si vyhľadali všetkých z prislúchajúceho regiónu a práve tým zaslali reklamu o tom, že oni kandidujú v ich obvode. Vzhľadom na to, že komplexný systém vyhľadávania podľa kritérií obsahuje aj polohu a vek, bolo možné si vyhľadať priamo najvhodnejšie terče spamu a tým ho priamo cieliť na skupinu, kde by mal najvyšší účinok. Jednoduché, ale aj nekalé. Spam dostali dokonca aj tí, čo boli povedzme z Trebišova, zo Žiliny, či z Rajky, no v záujme ochrany súkromia si dali konkrétnu mestskú časť z konkrétneho mesta.

Brániť sa je možné aj na webe
Brániť sa môžete aj ďalším spôsobom. Stránky HOAX.sk pravidelne píšu o podvodných praktikách aj o spamoch, o predajcoch emailových adries a pod. Nájdete však aj mnohé iné, prípadne diskusné fóra, ktoré hovoria o skúsenostiach na trhu. Všeobecné diskusie niektorých portálov ponúkajú priestor na vaše názory. Ak také miesto poznáte, informujte na ňom o svojich skúsenostiach so spamovaním a plnením vašej schránky nevyžiadanými ponukami. Žiadajte vyjadrenie odosielateľa, prečo a na základe čoho ste sa ocitli v zozname pre odosielanie nevyžiadaných ponúk. Až po získaní tohto vyjadrenia alebo po dlhšej ignorácií vašej požiadavky informujte aj ostatných. Pokiaľ nebudete častovať firmu a odosielateľa vulgárnymi nadávkami a nebudete mu zámerne poškodzovať meno, len upozorníte ostatných na jeho reklamné aktivity, spamovanie a otravné emaily, nevytvárate žiadnu protiprávnu činnosť. O ostatné sa postarajú internetové vyhľadávače. Malé firmy sa tak pre svoje spamovacie nezastaviteľné praktiky môžu spamätať, ale ani nemusia, keďže sú aj takí, čo sa riadia heslom „Aj zlá reklama je reklama, ale hlavne, že je to reklama…!“. Vy ako majiteľ schránky však máte právo sa brániť. Je to to isté, ako keď vám na dvere klopú podomoví predajcovia a jehovisti. Musíte vstať, reagovať na nich, niekto si ich vypočuje, zdrží sa s nimi, niekto dokonca reaguje. Čím menej klopania, tým menej zbytočne nachodených metrov k dverám a odmietania. Ľudia, ktorí pre preplnenosť schránky spamom stratili potrebný email by mali o čom rozprávať. Sú medzi nami aj tí, čo pre počet spamov prišli o schránku, ktorá zostala zablokovaná a neprišiel tak potrebný očakávaný email. Napríklad osobná skúsenosť s mailom na centrum.sk – limit majú 10 000 správ a potom prijímanie emailov skončí. Ak máte náhodou archív prijatých správ od svojej polovičky, či rodiny a nechcete niektoré emaily zmazať, stačí týždeň na dovolenke a spam vám doslova schránku zabije. Niektoré schránky sa vďaka denným stovkám spamov stávajú neprehľadné a nepoužiteľné.