Búrate otvory do múru pre okná, alebo dvere? Pozor na preklad!

0
58590

Nie na všetko, čo sa v starom dome, prípadne pri novom stavia, je nutné odborníkov. Možno táto veta znie strašne amatérsky, no nakoniec je pravdou, že nie každý z nás má financie na to, aby pri každom rozhodnutí a pri všetkom musel byť platený človek, ak mnohé veci zvládne človek sám a nemusí sa trápiť zháňaním tej správnej ruky. Tento článok je skôr vhodný pre informácie o tom, ako prebieha vybudovanie nových dverí, prechodu, alebo okien. Na rovnakom obsahu potom zakladá aj celková stavba v múroch, kde budú okná a dvere.

Prirábate dvere tam, kde nikdy neboli?
Možno je to aj váš prípad, že prirábate dvere, respektíve búrate otvor do múru, kde chcete dvere, pričom tam nikdy neboli a múr na dvere nie je pripravený. Laický pohľad na múr by povedal, že dvere sa dajú vytvoriť kdekoľvek, no nie je tomu tak. Pokiaľ konkrétny múr spĺňa podmienky, že na ňom nie je elektrické vedenie, prípadne jeho časť, ktorú je problematické presunúť, potom je nutné mať po ruke elektrikára, pre ktorého by presun elektroinštalácie nemusel byť problém. Je to však skôr otázka financií, keďže niektoré inštalácie sú nákladné, najmä ak chcete presúvať poistkové skrinky, alebo nebodaj celé hodiny. Ani búranie búru len tak treskom kladivom do stredu nie je vôbec múdre riešenie. Otvor v stene na dvere žiaľ nejedna domácnosť vyrieši ihneď a neodborne, čo môže mať následky.

Vypracujte si presný plán rozmerov. Nakreslite si tento plán na stenu. Očistenú od omietky na holú tehlu si v dostatočnej výške nad budúcou zárubňou alebo vstupom vyčistite o jednu tehlu do šírky navyše. V tomto mieste musí byť stena tiež odhalená na tehlu. V prípade, ak robíte dvere alebo priechod široký 90cm, majte k dispozícií 125 cm dlhý preklad. Práve tento preklad je nutné vložiť namiesto vykrojených a odstránených tehál. Preklad je nevyhnutnosť, ktorá drží tehly v radoch nad ním a poskytuje bezpečný priechod pod ním (pod prekladom). Nad preklad a vrchný rad tehál je nutné dať maltu na spevnenie aj z tejto strany. Preklad je nutné vyvážiť vodováhou a vsadiť do pripravenej čerstvej malty. Výhradne až po tom, čo je nasadený preklad, je dobré pokračovať vo vyberaní tehál pod ním. K presnému vymeraniu, aby nedošlo k porušeniu tehál pod prekladom je dobré použiť karbobrúsku s kotúčom vhodným na tehly a murivo. Presný výrez pomáha oddeliť tehly, aj keď menší kotúč to neurobí na potrebnú hĺbku. Postupne sa dajú uvoľňovať pod prekladom jedna tehla za druhou. Nezachádzajte do oblasti z každého konca prekladu aspoň 10, alebo 15 centimetrov. Preklad musí mať pevnú podporu až po zem v tehlách pod ním práve na svojich krajoch. Vyhýbajte sa vpáleniu kladiva do steny. Tenšie múry môžu padnúť a nie len že zraniť, ale stiahnuť aj strechu k zemi. Najmä ak je múr nosný. Verte, že aj takto hlúpy ľudia medzi nami žijú. Postupujte tehlu za tehlou.

Ak padá celý nosný múr
Ak padá celý nosný múr pri pokuse niečo na ňom robiť, už je neskoro na akúkoľvek radu. Ak ale vopred viete, že akýkoľvek zásah do nosného múru môže znamenať problém, je dobré predvídať a nenechať nič na náhodou. Ako náhle by ste totiž chceli robiť preklad na múre, ktorý je nosný, nastal by silný nápor na tehly pod nosným trámom. Na fotografii nižšie je viditeľný prípad, kedy trám tlačil na tehly a preto bolo rozhodnuté trám podoprieť, urobiť preklad bez zaťažených tehál a tehly nad prekladom vymurovať odnova, aby bolo zaručené, že nad prekladom bude všetko pevné. Ako vidíte, pod prekladom je ešte celý múr, ktorý čaká na správnu chvíľu, zatuhnutie horných tehál.

Na obrázku nižšie možno vidieť, ako vyzeral náš ukážkový preklad na starom dome z druhej strany. Vidieť kupovaný Porotherm preklad šírky 150 cm pre otvor veľký približne 115 cm. Cena jedného prekladu sa pohybuje okolo 10 €, pričom samozrejme závisí aj od predajcu, alebo od šírky. Preklad v dĺžke dva metre môže stáť aj niečo vyše 16 €. Porotherm je jeden z najznámejších, prípadne sú ešte od značky Ytong používané skôr pri nových stavbách za použitia materiálu Ytong, či jeho lacnejších náhradách.

Keramický predpätý preklad (KPP)
Keramický preklad je zložený z materiálu podobného pálenej tehle, ktorý je v strede v tehlovanej časti dutý. Tento otvor slúži pre prípadné vedenie elektroinštalácie, či menších drôtov. Ale zo skúseností elektrikárov nebýva na tento účel veľmi využitý. Pre každý prípad však otvor v preklade je. Jeho vnútro je na spôsob vaničky zaliate betónov a nachádzajú sa tu aj dva tenké kovové prúty. Na fotografiách použitý preklad Protherm. Známe sú však aj iné podobné značky s rovnakou úlohou, napríklad značka Heluz.