Živočích s kľúčom k nesmrteľnosti

0
2755
_85934894_alicia_anemone-spl
zdroj: science photo library

Morské sasanky sa bežne vyskytujú na pobrežiach. Hoci tak na prvý pohľad nevyzerajú, sú si s človekom podobné viac, než sme si mysleli. Vedci polemizujú aj o tom, že sasanky poznajú tajomstvo večného života.

Krása večného života je klamlivá – ľudské telo časom chradne. Bunky tela postupne odumierajú a zmysly, pohybové aj mentálne schopnosti sa zhoršujú. To platí pre všetky žijúce bytosti, možno okrem skromnej a často prehliadanej morskej sasanky.

_85933271_c0250918-anemone_eating_urchin-spl
autor: Andrew J. Martinez

Niekedy boli považované za rastliny. Majú mäkké telo, ktoré je schopné prichytiť sa na skaly a koralové útesy. Tam čakajú na svoju obeť. Chápadlom vstreknú jed okolo plávajúcej rybky a zhltnú ju prijímacím otvorom, ktorý slúži aj ako vylučovací otvor.

Existuje viac než 1 000 druhov sasaniek rôznych veľkostí, od centimetrov až po jeden meter. Žijú v každom oceáne, v teplej aj v studenej vode.

 

 

_85932212_beadlethalf_spl
zdroj: science photo library

„Podľa toho, čo nám je zatiaľ známe, sasanky sú nesmrteľné živočíchy,” vraví profesor genetiky Dan Rokhsar z Kalifornskej univerzity,  „žijú veľmi dlho, najdlhší dokumentovaný vek sasanky bol 100 rokov. Nestarnú, stále sa rozmnožujú a rastú.”

 

„Ak im odrežete chápadlá, narastú im nové. Dokonca aj keď im odrežete ústa, vypučia im nové hlavičky. Kým nie sú otrávené alebo zjedené, čo je často ich osudom, žijú bez obmedzenia,” dodáva Dan Rokhsar.

_85934900_pinkanemone
autor: alamy

Starnutie sa ich zjavne netýka. „Predpokladáme, že u takýchto živočíchov by sme mali zaznamenať tvorbu tumorov, ale zatiaľ máme len málo podobných nálezov. Neustále sa obnovujú bez toho, aby u nich vzniklo nádorové bujnenie. Zostávajú mladé a ich organizmus je počas celého života rovnako funkčný. Ak porovnám sasanku, ktorú vidím dnes a tú istú o týždeň neskôr, štruktúra zostane tá istá, ale mnoho buniek bude obnovených. Ako to robia, nie je jasné. Radi by sme objavili gén alebo metabolickú cestu, ktorá je za to zodpovedná,” vraví Rokhsar, ktorého tím hľadá Svätý Grál.

Ak aj nájdu to, čo hľadali, bude to zmena pre ľudstvo?

_85934899_dh2xww
autor: alamy

Sasanky sú ľuďom podobné viac, než sa predpokladalo.

Sú to prvé živočíchy s nervovou sústavou. Je rozdielna od našej – majú sieť neurónov, ktorá im umožňuje reagovať na podnety a byť aktívnymi predátormi. Ich chápadlá dokážu zachytiť obeť, ovládajú otváranie a zatváranie ústneho otvoru a majú črevo, ktorým trávia potravu.

_85932215_seaanemonecrab
zdroj: science photo library

So sasankami máme veľa spoločného. Je tu množstvo podobností v genóme a génovom usporiadaní, ktoré odhaľujú spojenie staré 700-miliónov rokov.

Ale je tu aj filozofická otázka: Je nesmrteľnosť sasanky podobná tomu, čo znamená nesmrteľnosť pre človeka?

Sasanky jednoducho dlhodobo prežívajú. Ľudia majú myšlienky, spomienky a vedomie, ktoré si chcú uchovať. Sasanky nezodpovedajú otázku, ako ich udržať jasné a prítomné v nekonečne obnovujúcom sa tele. To je oveľa zložitejšie.

Zdroj: bbc.com