Ako merať návštevnosť a pôvod návštevníkov na stránkach

2
4205

V ďalšom článku praktických tém viac prezradím o tom, ako sledovať návštevnosť stránok. Pod drobnohľad si vezmem tri najčastejšie spôsoby merania návštevnosti u nás. Pre začínajúcich webmasterov a malé firmy spracujúce svoje stránky samostatne bude možno prínosom aj takto jednoducho riešený článok. V prvom rade je však nutné vysvetliť, na čo nám systémy takéhoto merania slúžia. Majú nám poskytovať údaje o tom, čo robíme dobre a čo zle. Najmä kde to robíme dobre a kde zle na stránkach, alebo na konkrétnych miestach a v konkrétnom čase. Pomocou merania návštevnosti totiž vieme zistiť, čo ľudia na webe chcú a to sa dá neskôr doladiť a pomôže tak obchodu, či pri nekomerčnom projekte aj ďalšiemu významu celého snaženia. Veď koľko už existovalo firiem, čo si myslelo, že denne je na ich stránkach 500 ľudí a po nahodení meracieho kódu to boli horko-ťažko štyria a keď odrátame horlivého majiteľa webu, ktorý neustále kontroluje stránky, z práce, z domu, z mobilu aj od kolegovho mobilu, nakoniec zistí, že na web okrem neho nechodí nikto. Aj taký prípad som už riešil. Preto ho spomínam. Ako sa teda k číslam dopracovať?

Štatistiky priamo na hostingu
V prvom rade odporúčam sa informovať priamo na hostingu u poskytovateľa priestoru pre stránky, či nie je štatistika v rámci hostingu. Napríklad webhosting gigaserver.cz/sk ponúka v každom hostingovom programe bezplatne aj štatistiky dostupné cez administráciu. O tých sa napríklad dozvedajú aj niekoľko roční užívatelia až teraz, nikdy tomu nevenovali pozornosť. Sú často jednoduché, ale ponúkajú viacero zaujímavých informácií o tom, aké stránky sa sledujú, ktoré súbory sú chybné s chybou 404 (zmazaný alebo neexistujúci obsah, či súbor na webe), ale zistíte aj počty ľudí s rôznymi prehliadačmi a ich pôvodom. Ak aj nemáte tento variant štatistík, s nasledovnými dvoma častými systémami sa tieto hostingové nijak nevadia. Dokonca ani nasledovné oba sami sebe navzájom.

Toplist je klasika
Už niekoľko rokov je toplist.sk a toplist.cz klasickou. Svoju päť sem zavíta niekoľko stoviek webmasterov a blogerov každý týždeň, aby zaregistrovali nové stránky. Okrem toho, že si tak vytvoria spätný odkaz na svoju stránku, získajú aj jednoduchý ale rýchly spôsob na meranie a uchovávanie výsledkov návštevnosti v rámci celého roka v grafoch, v rámci dňa, ale v konkrétnom dni sa dá dopracovať aj k tak dôležitým údajom ako stránky, odkiaľ k vám niekto prišiel, krajina návštevníka, prehliadač a často aj IP adresa alebo poskytovateľ internetového pripojenia konkrétneho surfera. Toto dokáže správcovi stránok odhaliť aj prípadné chyby na webe, ak sa návštevníci ocitajú na chybových hláškach, alebo štatistiky dodávajú informácie, ktoré články majú v daný deň mimoriadny úspech a ktoré začínajú upadať.

Odkazy:
Registrácia odkazu: http://toplist.sk/edit/?a=e a  Editácia odkazu: http://toplist.sk/edit/?a=l

Krátky návod:
Aby ste všetko nastavili ako treba, je tu krátky návod menej znalým. V prvom registračnom formulári vyplňte všetky údaje a zvoľte aj heslo pre prístup do štatistík. Vedzte, že konkurencia by občas veľmi rada zaplatila aj peknú sumičku, aby videla obsah vašich štatistík, takže na heslo nezabudnite. Je voliteľná aj možnosť, či chcete každý týždeň dostať sumárum návštev za posledných 7 dní. Po potvrdení získate kód, ale čo je hlavnejšie, aj ID číslo záznamu vašej stránky. Toto ID číslo však bude pre vás dôležitejšie ako spomínaný kód. Skopírujte si ho preto a prejdite na druhý spomínaný odkaz na editáciu odkazu. Tam vložíte ID číslo vášho záznamu a spôsob zobrazenia výsledkov návštev. V nižšom výbere toho, čo chcete merať si zvoľte, že chcete merať všetko. Následne až takto získaný kód použite do vašich stránok.

Vloženie odkazu do stránok:
Kód sa dá vložiť do statických stránok pomerne ľahko. Súbor HTML sa dá otvoriť aj v Notepade (pozor, nikdy nie cez Word) alebo v celkom dobrej freeware aplikácií amatérskych aj profi programátorov PSPAD, stiahnuteľnej na adrese PSPAD.com. Kód vložte presne tam, kde chcete aby sa zobrazil. Pokiaľ ste si vybrali vzhľad štatistík prázdny, bez zobrazenia („nič“), len merací kód, potom môžete do jednoduchých stránok celkom dole umiestniť kód avšak so zreteľom, že to musí byť ešte pred ukončením tagu . Stránky, ktoré používajú wordpress by mali tento kód dostať do Widgetu, buď triedy TEXT, alebo ak máte vlastné témy tak akéhokoľvek iného, kde máte reklamnú plochu, alebo voliteľný obsah. Pozor na fakt, že kód musí byť vložený vo všetkých stránkach, ktoré sa zobrazujú a môžu na ne ľudia prísť. Pri statických stránkach musí byť v každej, pri systémoch ako WordPress pôjde o nutnosť zachovať zobrazenie widgetu aj v článkoch aj na titulnej strane. Systémy ako PHPBB fóra, niektoré redakčné systémy a napríklad vlastné katalógy stránok takmer vždy obsahujú v administrácii nejaké miesto pre reklamu, prípadne v súboroch použitej témy, alebo dizajnu býva súbor s názvom FOOTER, alebo BOTTOM. Ten po editácií dovolí často vložiť takýto kód, no je dobré sa poradiť so skúseným. Ak máte v rukách kód merania návštev a presnú predstavu, kam ho dať, skúsený webmaster to nebude pokladať za nič nemožné a komplikované.

Google Analytics
To najlepšie, čo ale na trhu je a zároveň najobľúbenejšie, najbohatšie, najkomplexnejšie a mnoho iného naj, to je Google Analytics. Tú má každý bezplatne. Stačí vojsť na odkaz http://google.com/Analytics, kde po registrácií (majitelia Gmailu alebo účtu na Youtube to majú ihneď) získate prístup do zaujímavej aplikácie. Tam je možné pridať webstránky, určiť čas a zemepisnú polohu webu a ďalšie atribúty. Následne získate kód pre vloženie do stránok. Tento kód môžete vložiť do stránok podľa návodu už pri počítadle Toplist.sk/cz, avšak Analytics je kódom bez žiadneho zobrazovania. V žiadnom prípade nesmie byť kód akokoľvek pozmeňovaný a vložený musí byť v takej podobe, ako ho získate pri registrácií stránok. Po vložení na webstránky sa výsledky merania objavia až po viac ako hodine, najlepšie jednom dni.

Google Analytics je azda najlepším bezplatným nástrojom na meranie prístupov, návštev ale aj konverzii z uskutočnených objednávok a platených internetových kampaní. Umožňuje náhľad na všetky výsledky podrobne, aj do minulosti (stále v rámci obdobia, počas ktorého je kód na webe). Umožňuje merať počet návštevníkov každý deň a všetko vyhodnotiť do grafického prehľadu. Vidíte, kedy mali stránky krízu, kedy úspech. V starom náhľade systému bolo viditeľné aj presne mesto, odkiaľ návštevník prichádza, v novom náhľade, ktorý je zatiaľ s množstvom chýb, táto možnosť chýba. Stále však máte bohaté možnosti náhľadu slov, ktoré na stránke ľudia hľadajú, ďalej sú to vyhodnotenia miest na webe, ktoré ľudí najviac lákajú a ktoré najmenej. Nechýbajú ani vyhodnotenia stránok, ktoré na vás odkazujú. Práve takto sa vám napríklad podarí nájsť niekoho, kto o vás píše, ale rovnako tak aj ľudí, ktorí ohovárajú vašu prevádzku, riešia vaše nedostatky na recenziách… Nájdete tak aj stránky, ktoré skopírovali váš dizajn, čo je ostatne možné aj prostredníctvom Toplist.sk, pokiaľ amatérsky plagiátor zachoval smerovania vašich odkazov a obrázkov. Google štatistiky sú najmä najpresnejšie.

Pár rád nakoniec
Čo je zaujímavé, vo svete technológií, internetových kampaní, prenájmov plôch a napríklad aj pri predaji webu komplet, sa do úvahy najčastejšie berú výsledky práve z Google Analytics. Aj preto je dobré disponovať práve nimi aj dlhodobo.
Sledovaním ich hodnôt sa dá predísť problémom, ale máte aj záznam o úspešnosti konkrétnych stránok, ich atraktivite pre vyhľadávače, konkrétne stránky alebo užívateľov. Každý si predpokladám nájde to, čo mu štatistiky ponúkajú. Ak však máte stránky a bez štatistík, určite to napravte. O veľa prichádzate.

Comments are closed.