Odhalili druhú najväčšiu čiernu dieru v našej galaxii

0
2939
s
Umelecké zobrazenie víriacich plynných hmôt a „neviditeľného” centra špirály.

Japonskí astronómovia pravdepodobne odhalili druhú najväčšiu čiernu dieru v našej galaxii. Čierna diera sama o sebe sa v podstate nedá reálne vidieť. Vedci ju odhalili prostredníctvom pozorovania plynných hmôt víriacich v jej silnom gravitačnom poli.

Objekt sa nachádza len 200 svetelných rokov od supermasívnej čiernej diery v centre našej Galaxie – Sagittarius A* (Sgr A*). Názov pozorovaného plynného oblaku je CO-0.40-0.22.

Zaznamenávanie a meranie rýchlosti, ktorými hmoty rotujú okolo svojho centra, prinieslo zaujímavé zistenie: rôzne zložky sa pohybujú rôznymi rýchlosťami. V okolí sa ale nenachádza žiadna supernova alebo iný energetický objekt, ktorý by vysvetľoval tento fenomén.

Podľa astronomických výpočtov je v centre týchto víriacich hmôt extrémne nahustenie hmoty (t. j. čierna diera). Ide približne o stotisícnásobok hmoty Slnka. Ak sú tieto výpočty a teórie správne, je objekt v centre plynného objektu tzv. stredne masívnou čiernou dierou – druhou najväčšou po Sagittarius A*. Na overenie a potvrdenie si táto teória ešte bude musieť počkať. Snímaním röntgenového a infračerveného žiarenia nedetegovali v tejto oblasti vedci žiaden iný objekt. Preto je záverom práve výskyt čiernej diery.

Stredne masívne čierne diery sú pre nás, zatiaľ, nepoznané objekty. Sú niečo ako chýbajúci článok v evolúcii čiernych dier. Poznáme čierne diery s hmotnosťou hviezdy (vznikajú po smrti masívnej hviezdy) a supermasívne čierne diery (v centre väčšiny galaxií). Ak čierne diery vznikajú ako malé, postupne pohlcujú okolitú hmotu, iné čierne diery, a tak postupne rastú, musí existovať aj nejaká „stredná” forma, prechodný článok medzi dvomi vyššie spomenutými typmi. Ich výskyt zatiaľ ale nebol potvrdený.

V čom to je? Sú stredne masívne čierne diery extrémne vzácne? Alebo sme zatiaľ neobjavili vhodný spôsob ich detekcie?

Mliečna cesta podľa niektorých teórií obsahuje asi 100 miliónov čiernych dier, ale doterajšie bádania zatiaľ detegovali len veľmi malý zlomok z tohto predpokladaného množstva. Je teda možné, že naše spôsoby pátrania po čiernych dierach nie sú dostatočne účinné. Teraz je tu nádej, že toto okno dokáže vyplniť pátranie po stredne masívnych čiernych dierach pomocou rádioteleskopov.

Rádioteleskopy môžu byť ten hľadaný efektívny spôsob detekcie. Majú vysoký potenciál dramaticky zdvihnúť počet odhalených čiernych dier.

Ešte jedna vec je na objave udivujúca – vzájomná blízkosť objavenej čiernej diery a Sagittaria A*. Ak je teória o pohlcovaní okolitých hmôt masívnejšou čiernou dierou pravdivá, je možné, že objekt v centre CO-0.40-0.22 raz bude pohltený supermasívnou čiernou dierou v strede našej Galaxie.

 

Zdroj: news.discovery.com