Gibraltar je územie na mimoriadne strategickom mieste, ktoré je z európskej pevniny najbližšie k Afrike. Priestor medzi oboma pevninami je tu jedinou vstupnou bránou medzi Atlantickým oceánom a Stredozemným morom. Juh Pyrenejského polostrova, ktorý akoby na prvý pohľad patril len Španielsku a Portugalsku, však patrí aj niekoľkým menším štátom. Jedným z nich je Gibraltar, od roku 1713 patriaci pod Veľkú Britániu. Tu je 10 zaujímavostí, ktoré by sto krajine určite mali vedieť.
1. Zopár čísiel
Gibraltar má rozlohu 6,5 km2, jedinú pevninovú hranicu so Španielskom má dlhú 1,2 kilometra a zaujímavá je aj hustota obyvateľstva, ktorá patrí medzi najvyššie na svete. Ide o 4200 ľudí na kilometer štvorcový.
2. Britský Gibraltar a predsa samostatný
Gibraltar získala Veľká Británia od Španielska v roku 1713 vďaka Utrechtskej zmluve. Dnes je oficiálne zámorským územím Veľkej Británie, aj keď má viacero prvkov ako samostatná krajina. Gibraltar má plnú moc nad správou krajiny. územia a prípadného prírodného bohatstva.
3. Skala a názov
Takmer bezvýznamné miesto na skale, ktoré sa aj môže nazývať jednoducho „Skala“ (The Rock), získalo svoj názov Gibraltar z historického názvu Džabal al Tárik. Svoje meno získala podľa Tárika íbn Sijáda, vodcu marockých berberov z roku 711, ktorí tu postavili maorskú pevnosť stojacu dodnes. (Pozor: Berberi nie sú Araby). Predtým sa toto miesto volalo Calpe, uvádzali ho tak rímske a fenícke zápisy. Na skalu dnes vedie lanovka a je vysoká 426 metrov.
4. Voda je vzácna
Veľké množstvo budov už od minulosti získava vodu zo zrážok. Šikné strechy a odkvapové rúry vodu nestáčajú do kanalizácie, ale do zberných nádob. Samozrejme, dnes sú aj iné zdroje na vodu.
5. Jediná cesta je križovatkou s letiskom
Chcete cestovať do krajiny autom? Pripravte sa na križovatku, ktorú inde nenájdete. Pri vstupe do krajiny sa na tejto veľmi malej ploche križujete s lietadlami. Neoplatí sa kašlať na červenú. Následky sú tu oveľa tvrdšie.
6. Evakuácia
Počas II. svetovej vojny všetkých obyvateľov na čas evakuovali a nahradili ich vojaci.
7. Prílev peňazí
Gibraltar je v určitom zmysle daňovým rajom. Je sídlom veľkého počtu firiem, aj tých, ktoré fungujú na Slovensku. Podnikanie a schránkové firmy sú pojmom, ktorý v spojení s Gribraltarom má o čom hovoriť. Financie prichádzajú aj z obchodu a turizmu.
8. Jediné opice v Európe
Jediné voľne žijúce opice, ktoré v Európe žijú, sa nachádzajú práve tu na Gibraltare. Rovnaký druh makakov žije v Maroku v oblasti hory Gourougou.
9. Mnohé pokusy o návrat
Maorská pevnosť bola dobytá Španielmi až v roku 1462. V roku 1704 Gibraltar dobilo spojenie holandských a britských oddielov. Mali pochopiteľne záujem o toto miesto práve pre možnosť kontrolovať lodnú dopravu a prejazd z a do Stredomoria. Po Utrechtskej zmluve, ktorú museli španieli podpísať v roku 1713 sa pokúsili získať Gibraltar späť v roku 1783, no neúspešne. Pokusov bolo viac.
10. Španieli a láska k Gribaltaru? Lenže tvoria jedinú hranicu
O tom, aký majú Španieli ku Gibraltalcom vzťah si môžeme robiť predstavu zo zámerných prísnych kontrol na hraniciach a viacerých obmedzeniach v rôznych obdobiach. Španielsko napríklad neuznáva nárok na vlastné pobrežie Gribaltaru (každá krajina má nárok na privlastnenie určitej časti pobrežia až po hranice tzv neutrálnych „medzinárodných vôd“). Gibraltar má jedinú štátnu hranicu a to so Španielskom. Ak chce niekto z Gibraltaru vycestovať mimo hranice suchou nohou, môže letecky, loďou, no po súši jedine cez Španielsko.