Koloniálny štýl bývania nielen pre cestovateľov

1
4691

Lákajú vás exotické diaľky a nové dobrodružstvá? Radi spomínate na svoje zážitky z výletov a nechávate sa unášať príbehmi  slávnych cestovateľov? Preneste si zámorskú atmosféru aj do vášho bývania a stavte na koloniálny štýl. Moderný koloniálny štýl už dávno nie je len o zapratanom interiéri plnom starožitností.

História koloniálneho štýlu siaha do čias, kedy svetobežníci podnikali výpravy do západných mocností. Manželky zástupcov európskych krajín prelínali svoj vkus s tým, čo ponúkala domorodá kultúra. Vznikol tak osobitý štýl, ktorý zaváňa diaľkami a prebúdza v nás chuť cestovať do neznáma. Moderný koloniálny štýl je nasledovateľom klasického, ktorý vznikol miešaním európskych a exotických prvkov počas kolonializmu od 16. do polovice 20. storočia.

Nábytok v koloniálnom štýle je typický svojou masívnosťou a štýlom, ktorý vo vás vyvolá sny o prírode a diaľkach. Dýchne do nás starodávne, no zároveň aj moderné prvky. Jeho neprehliadnuteľnosť je zaručená. Je totiž jedinečný a zároveň zdomácnený. A splní presne to, čo od neho očakávate. Pôsobí veľmi príjemne a útulne, naplní váš domov rodinnou pohodou a neopakovateľnou atmosférou. Aj keď naoko pôsobí možno strohejšie, má veľmi zaujímavo riešené detaily, ktoré ho zjemňujú. Tento štýl nábytku je typický neopakovateľnou vôňou dreva, krásne tvarovanými líniami, hrejivými farbami a poctivou ľudskou prácou.

TIP: Vyskúšajte v interiéri štýlové lampy či lustre, inšpirované petrolejkami. Jednoducho predmety, na ktorých je znateľný zub času, ale ich kvalitné vyhotovenie poslúži k správnej atmosfére. Poobzerajte sa, či vám nezostali staré kolesá, debničky či starodávne obrazy.

Čo je pre moderný koloniálny štýl typické?

  • vyžaruje teplo a vyznačuje sa maximálnym použitím dreva v interiéri, často i na celoplošných obkladoch stien
  • plávajúca podlaha s dizajnom dreva, s dostatočne znateľnou štruktúrou. Drevom sa dá pokryť dokonca aj stena. Je hlavným stavebným materiálom pre nábytok, kovanie s nádychom medi alebo čiernej farby.
  • čo sa týka nábytku, prevláda mahagónovýexotický, ťažký drevený nábytok a strohé kusy nábytku, doplnené exotickými doplnkami
  • lacnejšou verziou je bambusový nábytok, ku ktorému voľte elegantnejšie doplnky, napríklad zlaté akcenty
  • z farieb dominujú tmavé odtiene hnedej, šedej, terakotovej až po výraznú žltú a khaki
  • z ďalších materiálov, ktoré sa v interiéri využívajú, je napríklad ratan či juta
  • inšpiráciou môže byť aj safari štýl
  • stavte na eleganciu a minimum ornamentov, tento štýl je charakterizovaný čistými líniami a tlmeným výrazom
  • podlahu ozdobia rohože, býčie kože či koberce
  • dekoračné látky a vankúše by mali byť v prírodných farbách, jednoliatosť interiéru narušíte exotickými vzormi, prípadne doplnkami vo forme sošiek
  • tú správnu atmosféru môžete doladiť kvetinami, samozrejme, tými exotickými ako napríklad strelícia, medinila či vrísea

 

Viac inšpirácií nájdete na www.kika.sk

Čítajte tiež:

Zariaďte si príjemný pracovný kútik

V kúpeľni nemusí byť len keramická dlažba: Máte aj iné možnosti!

5 jedál, ktoré u mužov zabíjajú libido

 

Comments are closed.