Chcete svoj Macbook využiť naplno? Tak potom si nenechajte ujsť týchto 24 tipov.
Stlmte Siri
Siri vám nemusí odpovedať nahlas, môže odpovede iba zobraziť na obrazovke. Ak vám to takto vyhovuje viac, choďte do Apple menu, Systémové nastavenia a Siri. Tam si viete vypnúť hlasovú odpoveď a zmeniť ďalšie nastavenia.
Zjednodušte vzhľad internetu
Prehliadač Safari vie skryť reklamy a iné rozptýlenia, aby sa vám lepšie sústredilo na texty na stránkach. Ak máte záujem o tento minimalistický mód, choďte do Nastavení Safari, tam vyberte Čitateľ a zaškrtnite svoje preferencie.
Zdieľajte súbory
Ak máte iCloud účet, nájdite vyhľadávačom súbor, ktorý chcete zdieľať. Navrchu uvidíte tlačidlo na zdieľanie, v ktorom môžete vybrať ľudí, ktorým súbor pošlete, a aj nastavenie, či v ňom môžu robiť zmeny.
Uvoľnite priestor na disku
V Apple menu vyberte O tomto Macu. Tam nájdete časť Pamäť, kde si môžete vybrať optimalizáciu iCloudových súborov, ako aj tých na disku.
Zjednodušte systémové preferencie
Tieto panely sa ľahko stanú neprehľadnými, preto je lepšie skryť sekcie, ktoré nepoužívate. V Systémových preferenciách si môžete tieto sekcie manuálne prispôsobiť.
Prehoďte smer scrollovania
Automaticky je nastavené, že keď ťaháte prstami dole, stránka tiež smeruje nadol. V Systémových nastaveniach, v časti Trackpad, to ale môžete prehodiť naopak.
Rýchlo skontrolujte nastavenia
Aby sa vám tieto nastavenia menili rýchlejšie, vytvorte si k nim rýchly prístup. Otvorte Systémové nastavenia, podržte ich ikonku na spodnej lište, a v Nastaveniach si vyberte, aby tam ostala.
Kombinujte okná aplikácií do tabov
V poslednej verzii macOS si môžete usporiadať okná aplikácií rovnako, ako keď otvárate viacero okien v prehľadávači. Vyberte si Okno z vrchnej lišty okna, a tam nastavte spojiť okná.
Zmeňte vzhľad vyhľadávača
Ak vám nevyhovujú jeho nastavenia, môžete si v časti Vzhľad zmeniť veľkosť ikoniek, textu a mnoho ďalšieho.
Trvalo zmažte súbory
Ak vás otravuje pravidelne vyprázdňovať kôš, nájdite súbory, ktoré chcete vymazať. Stlačte tlačidlo Option (alt), otvorte súbory a vyberte Vymazať okamžite.
Pridajte si udalosti z e-mailov
Ak vám niekto pošle pozvánku na párty, macOS vie tieto informácie okamžite pridať do vášho kalendára. Otvorte Mail, vyberte si Nastavenia a vyberte Automaticky pridať pozvánky do kalendára.
Automaticky spustite programy
Keď sa macOS zapína, môže automaticky spustiť programy. Otvorte Systémové nastavenia, vyberte Používateľov a skupiny. Tam môžete pridať a odobrať aplikácie, ktoré sa budú spúšťať pri každom zapnutí.
Zosynchronizujte súbory s iCloudom
Otvorte Systémové nastavenia a choďte do iCloud. Tu vyberte iCloud drive a v Možnostiach si môžete vybrať, ktoré súbory a aplikácie sa majú automaticky synchronizovať s iCloudom.
Zastavte automatické prehrávanie
Reklamy, ktoré sa automaticky prehrávajú, dokážu byť veľmi hlučné. Ak ich chcete zastaviť, v Safari choďte do Nastavení a tam nájdite časť Webstránky. Tu môžete zastaviť automatické prehrávanie videa aj audia.
Nastavte jas
Ak chcete zmeniť jas vašej obrazovky, môžete použiť klávesové skratky. Ale tie menia jas veľkými skokmi. Ak si chcete nastaviť jas presnejšie, môžete tak urobiť v Systémových nastaveniach, v časti Obrazovka.
Vyberte si obľúbené Wi-Fi siete
Keď sa pripojíte k Wi-Fi, macOS si ju zapamätá. Ale na laptope sa môže tento zoznam zapamätaných sietí riadne predĺžiť. V Systémových nastaveniach, v časti Siete, si viete nastaviť, ktoré siete majú byť navrchu zoznamu, a ktoré siete vyhodiť.
Odomknite Mac Apple hodinkami
Ak máte Apple hodinky, viete nimi odomknúť počítač namiesto zadávania hesla. Choďte do Systémových nastavení a v časti Bezpečnosť môžete povoliť hodinkám odomknúť Mac.
Vyberte, kde Spotlight vyhľadáva
Spotlight vám na Macu nájde všetko. Ale keďže prehľadáva všetko, môže to trvať príliš dlho. Preto si viete nastaviť, aby hľadal len v relevantných častiach v Systémových nastaveniach, v časti Spotlight.
Spravte z rohov obrazovky skratky
V Systémových nastaveniach otvorte Desktop a v časti Šetrič obrazovky si môžete nastaviť, aké veci sa majú spúšťať v ktorom rohu.
Šetrite batériu
Na laptope je jedným z najväčších žrútov batérie obrazovka. V Systémových nastaveniach si vyberte Šetrič energie a prispôsobte nastavenia vašim potrebám.
Skryte svoju polohu
Služby ako mapy a počasie potrebujú vedieť vašu polohu. Ale aj iné aplikácie vidia, kde sa nachádzate. V Systémových nastaveniach v časti Bezpečnosť si môžete upraviť svoje súkromie tým, že zaškrtnete, ktoré aplikácie nesmú vedieť vašu polohu.
Vyčistite si históriu správ
Automaticky sa vám ukladajú všetky správy, čo je niekedy užitočné, ale často to zbytočne zahlcuje pamäť. V časti Správy si môžete nastaviť, koľko sa vaše správy majú ukladať.
Stlmte notifikácie
Zvukové notifikácie vedia občas veľmi vyrušovať. V Systémových nastavenia choďte do časti Notifikácie, a tam si v časti Nevyrušovať viete nastaviť, kedy majú byť notifikácie ticho.
Zabráňte iným užívateľom inštalovať aplikácie
Aj ak zdieľate počítač s inými užívateľmi, niekedy nechcete, aby menili jeho softvér. V App Store si viete nastaviť, aby pred novou inštaláciou musel užívateľ vždy zadať heslo.
Čítajte tiež:
Zdroj: https://www.popsci.com/hidden-macos-settings#page-4