Ak ste si doposiaľ mysleli, že virtuálna realita môže slúžiť len na zábavu, tak ste sa zmýlili. Hovorí vám niečo pojem terapia virtuálnou realitou? Ž e nie? Tak vedzte, že je to možnosť ako liečiť chorých ľudí.
Terapia virtuálnou realitou
Terapia virtuálnou realitou už nebude iba o odvádzaní pozornosti od prebiehajúcich mozgových operácií, ale presunie sa k vytváraniu multizmyslových prostredí. Ich cieľom bude oklamať mozog a dostať ho do biologického stavu, ktorý sa nedá vyvolať nijakými liekmi. Virtuálna realita by sa mala spočiatku používať na liečenie psychologických problémov, napríklad fóbií, závislostí a podobne. Nebude však dlho trvať a bude schopná ovplyvňovať aj fyzickú úroveň, napríklad pri takzvanej neurorehabilitácii.
Spoločnosť Mindmaze, ktorá je priekopníkom v tejto oblasti, už vytvára virtuálne prostredia pre pacientov po mozgovej porážke. Ich cieľom je znovu naštartovať ľudský mozog a obnoviť mobilitu v ochabnutých končatinách. Keďže sa virtuálna realita stáva čoraz dostupnejšou, môžeme v tejto oblasti určite očakávať viac pokusov, ktoré sa budú naďalej usilovať odhaliť, čoho všetkého je schopný ľudský mozog. A budúci pacienti kognitívno-behaviorálnej terapie či systematickej desenzibilizácie sa s ňou zrejme budú v rámci svojho liečenia stretávať čoraz častejšie.