Čínania vstúpili na novú vesmírnu stanicu

0
2359

Peking 19. októbra (TASR) – Dvojica čínskych astronautov vstúpila dnes na novú čínsku experimentálnu vesmírnu stanicu, informovala agentúra AP.

Vesmírna loď Šen-čou-11 odštartovala na svoju v poradí 11. misiu z kozmodrómu Ťiou-čchüan na okraji púšte Gobi na severe krajiny v pondelok o 7.30 h miestneho času (1.30 h SELČ). Do vesmíru ju vyniesla raketa Čchang-čeng-2F (Dlhý pochod).

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

Loď sa dnes spojila s vesmírnym laboratóriom Tchien-kung 2, ktoré vypustili minulý mesiac.
„Obaja astronauti poslali pozdrav všetkým ľuďom vo svojej krajine a skontrolovali stav vesmírneho komplexu,“ informovala agentúra Sinchua.

Astronauti budú 30 dní uskutočňovať experimenty z oblasti medicíny a rôznych technológií týkajúcich sa vesmírneho programu. Otestujú tiež systémy a procesy v rámci prípravy umiestnenia hlavného modulu stanice na obežnej dráhe v roku 2018. Prevádzku stanice Tchien-kung 2 by podľa plánov mali v plnom rozsahu spustiť po pripojení dvoch ďalších modulov v roku 2022. Fungovať by stanica mala najmenej desať rokov.


TIP redakcie:

Jediná Američanka na obežnej dráhe Zeme je rozhodnutá voliť prezidenta

Štyri spôsoby, ktorými nás NASA učí ekológii…vrátane pitnej vody z moču!


Šiesta čínska vesmírna misia

Čína sa v roku 2003 stala po Rusku a USA treťou krajinou, ktorá sama vyslala astronautov do vesmíru. Terajšia misia je šiestou čínskou vesmírnou misiou s posádkou. Peking chce do roku 2024 uskutočniť pristátie človeka na Mesiaci a v roku 2021 otestovať pristátie na Marse. Ak by Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) v súlade s doterajšími plánmi vyradili z prevádzky v roku 2024, Čína by sa stala jedinou krajinou so stálou stanicou vo vesmíre.

Zdroj: TASR


Prečítajte si tiež:

Rusi zachytili podozrivo silný signál z vesmíru. Vypočujte si, ako znie.

NASA chce predať medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS súkromnej firme

Najzáhadnejšia hviezda vo vesmíre