Šialené, vedci tvrdia, že vesmír je len obrovský hologram

0
1883
Šialené, vedci tvrdia, že vesmír je len obrovský hologram
4 (80%) 4 votes

42382203 - close up of businessman hand showing digital earth globe

Astrofyzici tvrdia, že teóriu holografického vesmíru podporuje minimálne rovnaké množstvo dôkazov, ako tradičnejšie vysvetlenia.

Vesmír je hologram?

Ak je vesmír hologram, tak aj naše vnímanie sveta ako trojrozmerného priestoru je len ilúzia. Vedci zo Southamptonskej univerzity dospeli k teórii pri študovaní kozmického mikrovlnného pozadia – pozostatku z Veľkého tresku. Ak teda žijeme v holograme, tak je svet okolo nás niečo ako 3D film na vyššej úrovni, v ktorom sa môžeme iluzórnych predmetov aj dotknúť.


Tip redakcie: Lenovo Yoga Book: štýlovka roka, ktorá je určená pre každého kreatívca


„Predstavte si, že všetko, čo vidíte, cítite a počujete trojrozmerne a v nejakej časovej relácii pochádza v skutočnosti z plochého dvojrozmerného poľa,“ vysvetľuje profesor matematických vied Kastas Skenderis. „Je to podobné ako pri bežných hologramoch, nachádzajúcich sa napríklad na kreditných kartách. V plochom objekte sa „skrýva“ 3D obrázok. Podľa tejto teórie je takto skrytý celý vesmír.“

40264390 - spiral nebula and light ray in deep space

Pomôže táto teória k spojeniu dvoch základných paradigiem

Výskum by mohol spojiť dva základné kamene ľudského chápania fyziky: všeobecnú teóriu relativity, ktorá sa zaoberá vesmírom vo veľkej mierke, a kvantovú teóriu, skúmajúcu jeho najmenšie časti.

„Teória hologramu je pre naše vnímanie štruktúry sveta obrovský krok vpred,“ hovorí profesor Skenderis. „Einsteinova teória relativity výborne vysvetľuje všetko obrovské vo vesmíre, no neobstojí pri skúmaní jeho pôvodu a mechanizmov na kvantovej úrovni. Vedci pracujú na spojení týchto dvoch teórií už desaťročia a holografický vesmír by im mohol byť odpoveďou. Dúfam, že náš výskum odhalí ešte viac,“ uzavrel Skenderis.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ