Mobilné zariadenia a seniori stále atraktívnejšie ciele pre kyberzločincov

0
762
Mobilné zariadenia a seniori stále atraktívnejšie ciele pre kyberzločincov
Ohodnoť článok

Napriek tomu, že využívanie mobilných zariadení na online aktivity dramaticky rastie, k ich ochrane pred silnejúcimi kybernetickými hrozbami zaujímajú používatelia skôr vlažný postoj. Vyplýva to z výsledkov Kaspersky Cybersecurity Index, ktorý sleduje správanie sa používateľov internetu za posledný polrok. Okrem iného sa z nich dozvedáme aj to, že sa naše bežné životné aktivity ako komunikácia, nakupovanie, finančné operácie, sledovanie správ či zábava v čoraz väčšej miere odohrávajú v digitálnom svete. Najvýraznejšie zmeny oproti predchádzajúcemu obdobiu však nastali vo vekovej kategórií nad 55 rokov. Tá patrí nielen k najrizikovejší, ale stále viac prepadá nástrahám, akým je napr. online hazard.

Kaspersky Cybersecurity Index podáva súhrnný prehľad o správaní sa používateľov internetu, ktorý sa zostavuje na základe výsledkov prieskumu realizovaného dvakrát ročne spoločnosťou Kaspersky Lab. Aktuálne zverejňuje výsledky za prvý polrok 2017 a vychádza z vyjadrení vyše 21-tisíc používateľov z 32 krajín sveta vo veku nad 16 rokov. 

Prvý polrok 2017 potvrdil súčasný trend, kedy tradičné počítače využívame na online aktivity stále zriedkavejšie. Ľudia dnes preferujú mobilné zariadenia. Napríklad, čo sa týka e-mailovej komunikácie, počet používateľov mobilných zariadení vzrástol z 59% na 67% v porovnaní s druhým polrokom 2016. Na druhej strane, počet používateľov, ktorí realizovali prístupy k emailom z bežných počítačov v rovnakom období klesol z 87% na 78%.  Rovnako bol sledovaný nárast používania mobilných zariadení aj na online nakupovanie – zo 41% na 50% v prvej polovici tohto roka. Bežné počítače využívalo pritom na svoje online nákupy za posledných šesť mesiacov opäť menej používateľov (pokles z 80% na 75%). Tento trend je zjavný takmer vo všetkých online aktivitách sledovaných v rámci indexu.  

Zaujímave však je, že po prvýkrát v histórii bol zaznamenaný pokles v priemernom počte zariadení na domácnosť, čo je zrejme dôsledkom presunu online aktivít na mobilné zariadenia. Aktuálne pripadá na priemernú domácnosť 6,2 zariadení pripojených k internetu, pričom v predchádzajúcom polroku to bolo 6,3.

Štatistiky poukázali na ďalší alarmujúci jav – pokles chránený používateľov. Zatiaľ čo podiel respondentov, ktorí nemali svoje zariadenia chránené pred hrozbami, predstavoval koncom minulého roka 39%, dnes ich je už 41%. Ide pritom o používateľov, ktorí tvrdili, že nemajú zavedené žiadne bezpečnostné opatrenia. Dôvody môžeme opäť hľadať v rastúcej popularite mobilných zariadení. Kým pri bežných počítačoch venujú používatelia pomerne veľkú pozornosť ich zabezpečeniu, mobilné zariadenia používajú často bez akejkoľvek formy ochrany. Tento trend je mimoriadne nebezpečný, pretože riziká, ktorým sú vystavené mobilné zariadenia pri online aktivitách sú rovnako veľké. Navyše, s rastúcou obľubou mobilných zariadení, rastie aj počet hrozieb, ktorým sú vystavené, pretože sa stávajú rovnako obľúbeným terčom aj pre kyberzločincov.  

Od začiatku tohto roka pribudlo do databázy Kaspersky Lab 20 miliónov škodlivých objektov zameraných na Android zariadenia. Používatelia mobilných zariadení s Androidom dnes čelia ransomvérovým útokom, ktoré požadujú výkupné za odblokovanie zašifrovaných údajov, ale aj malvérom zameraným na krádež peňazí z bankingových aplikácií, podvodným webstránkam obsahujúcim infekcie, ku ktorým sa dostali cez odkazy na sociálnych sieťach či v emailovej komunikácii, a mnohé iné.

Následkom toho, v sledovanom období už každý štvrtý (27%) respondent potvrdil, že sa stal obeťou kybernetického zločinu.

Najrizikovejšou skupinou z pohľadu kybernetických rizík sú starší používatelia (najmä vo vekovej kategórii nad 55 rokov). Kým koncom minulého roku sa len 12% z týchto používateľov priznalo, že sa stali obeťou kybernetickej hrozby, v prvom polroku 2017 ich bolo už 19%.

„Bez ohľadu na vek či povahu online aktivít, naše digitálne životy sa celkom výrazne stávajú záležitosťou mobilných zariadení. Ľudia im zverujú svoje tajomstvá, súbory a informácie, ktoré majú pre nich veľkú hodnotu. Rovnakým smerom sa však presúva aj záujem kyberzločincov, ktorí menia svoje taktiky, aby mohli prelomiť mobilné platformy. Preto je skutočne dôležité dbať na bezpečnostné opatrenia a chrániť si smartfóny a tablety tak, ako bežné počítače. A rovnako by sme mali byť nápomocní pri zdieľaní skúseností v otázkach ochrany aj s našimi blízkymi a priateľmi,“ povedal Andrei Mochola, šéf oddelenia Consumer Business v spoločnosti Kaspersky Lab. 

S cieľom poskytnúť používateľom účinnú ochranu mobilných zariadení pred súčasnými hrozbami, ako aj ich blízkych, vyvinula spoločnosť Kaspersky Lab riešenia Kaspersky Internet Security pre Android. Poskytuje ochranu pre smartfóny a tablety pred nebezpečnými aplikáciami a webstránkami a chráni súkromie používateľov vďaka pokročilým bezpečnostným funkciám. 

Viac informácií o Kaspersky Cybersecurity Indexe, ako aj aktuálne štatistiky a medziročné porovnanie v jednotlivých kategóriách, nájdete na http://index.kaspersky.com.

Čítajte tiež:

Drunkorexia – mladé ženy nejedia, aby mohli piť

Bude nám Google vedieť diagnostikovať depresiu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ