Čo by sa stalo, keby zatmenie Slnka trvalo roky

0
991
Čo by sa stalo, keby zatmenie Slnka trvalo roky
Ohodnoť článok

Čo by sa stalo, keby boli slnečné lúče zablokované mesiace či roky?

Pred 66 miliónmi rokov došlo k masovému vyhynutiu živočíchov – z povrchu Zeme vtedy zmizlo až 80% všetkých druhov. Podľa odborníkov to bolo spôsobené práve nedostatkom slnečného svetla. Do Zeme vtedy narazila obrovské kométa alebo asteroid, ktorý po sebe zanechal kráter s priemerom 180 km. Sutina po dopade vystrelila až do atmosféry a zablokovala Slnko minimálne na jednej hemisfére.

Ku kúskom asteroidu a sutiny zrejme čoskoro pribudlo aj enormné množstvo popola z lesných požiarov, ktoré vypukli po náraze. „Čiastočky popola sa v atmosfére udržia veľmi dlho. Je pravdepodobné, že požiare po náraze trvali roky, takže do ovzdušia neustále stúpal popol,“ hovorí odborníčka na paleoklímu Linda Ivany.

Táto kombinácia nezblokovala Slnko úplne, ale zatienila ho natoľko, že to znamenalo koniec pre fotosyntetické rastliny i živočíchy, ktoré sa nimi živili. Podobne, ako rastliny nezvládnu tmavý kút v dome.

Nárazy asteroidov však nie sú jediné udalosti, ktoré môžu čiastočne zatemniť Slnko. V roku 1815 vybuchla v Indonézii stopka Mount Tambora a do výšky 29 km vychrlila 150 kubických kilometrov kamenia a popola. Ide o doposiaľ najväčší zaznamenaný výbuch sopky na svete. Krátko po výbuchu pokryl popol v ovzduší oblasť veľkú asi ako Austrália. Teplota vzduchu sa tu znížila o 11°C. Popol sa rozšíril po celej planéte a v atmosfére sa držal tri roky, pričom mal za následok zníženie teploty na celom svete. Ľudia nazvali rok 1816 rokom bez leta.

Čítajte tiež:

Americký pár kúpil luxusnú ulicu. Teraz pýta peniaze od susedov

Nový objav: Molekuly, ktoré sa samé zničia


Zdroj: https://www.livescience.com/60004-what-if-sun-blocked-years.html

ZANECHAŤ ODPOVEĎ