Biznis s dronmi
Ide o jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov. Pred pár rokmi sme možno ani nesnívali o samostatne lietajúcich mašinkách schopných natáčať profesionálne videá, dnes si ťažko predstaviť, že tu kedysi neboli. Okrem osobného upotrebenia však nachádzajú využitie v rôznych priemysloch ako poľnohospodárstvo, správa pozemkov, stavebníctvo, baníctvo či energetický priemysel.
Výrobcami dronov sú často len menšie podniky a startupy, no postupne do nich začínajú investovať aj spoločnosti zaoberajúce sa bezpečnosťou a veľké priemyselné konglomeráty. Komerčné drony, inak nazývané aj bezpilotné lietadlá (angl. skratka UAV), môžu mať v budúcnosti veľké využitie.
Podľa štúdie od BI Intelligence sa biznis s dronmi bude vyvíjať približne takto
- Z minuloročného objemu predaja osem miliárd eur by sme sa v roku 2021 mali dostať až na dvanásť miliárd.
- Dopyt po spotrebných dronoch narastie za päť rokov štvornásobne. Spôsobí to väčšia cenová konkurencia a nové technológie, vďaka ktorým bude ovládanie dronov jednoduchšie aj pre začiatočníkov.
- Vďaka technológiám ako schopnosť vyhnúť sa zrážke či virtuálny plot bude lietanie bezpečnejšie a nebude problém, keď ich na oblohe bude viacero naraz.
- Na drony najviac minie armáda. Môže za to vysoká obstarávacia cena vojenských dronov ako i zvýšený dopyt vo viacerých krajinách.
Páčia sa vám drony a ich využitie v súčasnosti a budúcnosti?
Čítajte tiež:
Svet o 25 rokov? Sex s robotmi nahradí ten ozajstný
Nikola Tesla sníval o dronoch už v roku 1898
Posledná večera alebo najjedovatejšie jedlá na svete
Zdroj: http://www.businessinsider.com/the-drones-report-research-use-cases-regulations-and-problems-2016-3