Vážny problém so spamom – schránky nám plnia firmy aj zlodeji

0
1913

Na Slovensku máme vážny problém, ktorý nechráni osobný údaj ako je emailová adresa. Pokiaľ mienite svoj údaj chrániť pred nevyžiadanou poštou a nedokážete sa niektorých ponúk zbaviť, boj s nárokovaním sa spravodlivosti budete mať pomerne ťažký. Tak ako s dokazovaním, tak aj domáhaním sa vôbec pozornosti kompetentných. Drzosť niektorých obchodov, služieb a najmä priekupníkov nepozná hraníc. Tu je niekoľko spôsobov, ako sa rôzne miesta dostávajú k emailovým adresám.

  • inzeráty: niečo predávate a samozrejme uvediete reálny email. Neexistujúci email nemá zmysel. Práve reálne emaily kopírujú z inzerátov rôzni priekupníci a ľudia, ktorí ich následne ako veľké zoznamy niekoľkých tisíc adries predávajú na čiernom trhu. Oni sami však môžu adresy používať na cielenie nevyžiadanej pošty s vlastným obsahom, alebo pre vlastný portál.
  • kúpená databáza: Odosielateľ spamu pôvodne kúpil zoznam adries, kde je aj tá vaša v nejakom inzeráte. Ide dokonca o tie isté inzertné portály, kde adresy skopírujú a potom ich predávajú ako balík 100 000 emailov a podobne. Na tento problém sme už upozornili. Záujem o to je vysoký. Niekoho zaujíma pôvod adries, niekoho zas nie. Záujemcovia sú rôzni a predajcovia taktiež. Adresy sa jedným nákupom nestratia a predajca ich predáva veselo ďalej. Kupca zas použije adresy rôznym spôsobom. Napríklad ich nasadí do svojho obchodu
  • priame vyhľadávanie: ak má záujemca o lacný druh stále však nekalej reklamy záujem o získanie konkrétnych prijímateľov jeho správ, môže zájsť na rôzne kategórie firiem a tam zozbierať ich emailové adresy. Firmy na Slovensku rôzneho zamerania dnes dostávajú desiatky nevyžiadaných emailov, s rôznymi ponukami, alebo emaily od firiem, ktoré sa špecializujú na posielanie emailov.

Podvodníci a nekalé jednania na Slovensku
Slovensko a skúsenosti s dostupným internetom otvorili brány veľkému množstvu rôznych obchodníkov, aj výmyselníkov. Mnohé postupy, tipy, praktiky alebo finty sú často kopírované z Českej republiky, kde sú mierne pred nami aj v tejto oblasti a problém so spamovaním a obchodovaním s emailovými adresami je tam väčší. Tí naši sú síce miernejší, no vytrvalí. Jedným z najhorších spamerov s nekalým jednaním, ktorí pobrali veľké množstvo adries, prípadne si ich vymysleli sú odosielatelia emailov z www.Midimail.eu, čo je nefungujúca stránka, ktorá slúži portálu Pohlad.sk na hromadné spamovanie svojich odchytených obetí. Pokojne môže ísť o adresy používané ľuďmi na ich fóre, no stále ide o vymyslené adresy, adresy cudzích ľudí a niekoho iného, pretože portál zrejme nepoužíva možnosť overenia adresy. Pokiaľ od nich dostanete email, neexistuje možnosť, ako sa odhlásiť. Spojili sme sa pred časom s viacerými obeťami tohto spamu, keďže iná téma nás spoločne priviedla k sebe. Túto možnosť pritom ponúkajú rôznym firmám a miestam – ak prejavia záujem, ich reklama je odoslaná na emaily v databáze. Pokojne pritom môže ísť o 5 emailov za deň, v prípade aliasovaných emailov aj 100. Odhlásiť sa z nich je nemožné a tak plnia emailovú schránku je jedno, či skúseného užívateľa internetu, alebo neskúseného človeka, ktorý stráca prehľad v tom, či vôbec niečo patrí jemu. Vnútená reklama, ktorú nikto nechcel skrátka príde. Pokojne viac krát. Veď význam spamu sa ukrýva v tom, že na Slovensku môže bez strestne dohnať do šialenstva ktokoľvek akýmkoľvek počtom spamu na čokoľvek. Sexshop netrápi, že ponúka za týždeň v štyroch emailoch vibrátory len 14 ročnému dievčaťu. Je to reklama a dokonca často krát zadarmo. Nedivme sa, že v snahe ušetriť a zarobiť s malými nákladmi idú firmy aj do niečoho takého.

Súhlasiť a trpieť alebo súhlasiť a odhlásiť?
Veľa firiem na Slovensku, ktoré posielajú svoje newsletter správy s reklamami svojim registrovaným klientom, majú už pri registrácií nového klienta klauzulu, v ktorej píšu, že klient registráciou súhlasí so zasielaním marketingových / reklamných ponúk a noviniek. Ak to nebolo v podmienkach a ani nikde uvedené, ide o nekalú praktiku a nevyžiadanú poštu, ktorou by sa mohla zaoberať Obchodná inšpekcia. Avšak pokiaľ obchod má toto uvedené pri registrácií a v podmienkach, je to v poriadku. No obchod, respektíve odosielateľ v každom takomto emaili musí uviesť jasný odkaz na odhlásenie, presný spôsob, ako docieliť zmazanie a pokiaľ nemá vyvinutú technológiu na niečo také, musí obsahovať kontakt, kam napísať so záujmom o odhlásenie. Nie vždy je email kam sa spam pošle aj ten, z ktorého možno odpovedať. Preto je riešenie odpovedi z postihnutého emailu s predmetom ODHLASIT veľmi zlým riešením. Nič z tohto však neprikazuje žiaden zákon, len skôr nejaké nariadenia a pravidlá slušného správania. Po svojom sa chová napríklad inzertný portál AVIZO, ktorý pri predaji akejkoľvek veci cez portál uchováva váš email a následne naň posiela opakovane rôzny spam. Napríklad od poisťovne Generali, či rôzne pôžičky a podobne. Email neobsahuje žiadne vyjadrenie, jasný kontakt a ani možnosť odhlásenia.

Dôvod prečo je to problém
Neriešenie tejto problematiky vytvorilo na Slovensku dojem, že je možné čokoľvek poslať komukoľvek, kedykoľvek, koľkokoľvek, akokoľvek… Ak raz niekto chytí vašu adresu a pokojne to môže byť zrušený eshop, môže váš email nekontrolovateľne s inými predávať ďalej. Dostávate tak desiatky a možno stovky ponúk denne, ktoré nestíhate mazať a nepomáhajú ani filtre na mazanie. Niektoré schránky vôbec nedovoľujú nastavenia priameho mazania, sú to najmä malé firmy, vlastné servery a vždy záleží od systému. Schránky pritom plnia spamy, ktoré sa dajú zastaviť ale aj nedajú. Adresát (poškodený) v tomto prípade z logického hľadiska nemôže byť povinný presedieť mesačne pár hodín len tým, aby sa odhlásil zo všetkého spamu. Nemôže mu vznikať povinnosť sám prechádzať každý jeden email a hľadať odôvodnenia, prečo ho dostal. Vaša schránka tak môže po dvojtýždňovej dovolenke niekde mimo internetu vyzerať hrozne. Nerozoznáte, ktorý email je z tých 8 000 spamov naozaj váš a ktorý je spam. Často tak človek príde o dôležitú správu. Absurdné je aj správanie mnohých odosielateľov. Ak sa dočkáte odpovedi, s takmer 40, ktoré sme v poslednom mesiaci analyzovali vysvitli tieto čísla. Išlo o prípad, kedy sa z nemenovaného inzerátu skopíroval email použitý jediný krát a to práve pri predaji danej veci. Čokoľvek na email prišlo potom nemohlo byť myslené vážne, pretože email nikdy nebol žiadnym zákazníkom a ani sa nikde inde neregistroval.

  • Z možno oslovených 300 spamerov reagovalo len 38 firiem / odosielateľov
  • 6 z nich malo databázu kúpenú podľa ich slov legálne na internetovom fóre.
  • 12 z nich sa vôbec nevyjadrilo, odkiaľ email majú a po ohradení sa pred spamovaním reagovali skôr podráždene a drzo
  • 17 z nich priamo napísali „email bol zmazaný“ s krátkym ospravedlnením a neuviedli nič upresňujúce prečo sa u nich vôbec objavil
  • 3 odosielatelia sa nás snažili aj po niekoľkonásobnom popieraní presvedčiť, že sme sa u nich registrovali a sme ich zákazníci (1x obchod s výživou pre športovcov, 1x bižutéria a 1x sexshop).

Plná schránka pritom tvorí problém malým podnikateľom, menej skúseným užívateľom emailu. Technici a ľudia skúsení v oblasti počítačov, o ktorých túto skutočnosť vedia vo väčšom kolektíve, bývajú oslovovaní s prosbou o pomoc aj pri takých problémoch, ako je plná schránka a neprijímanie nových správ. Práve spam, ktorý by sme sa mali skôr snažiť zmierniť, je najhorším plničom schránok našich paní susediek, mám, starých mám, tiet, menších kamarátov s počítačmi. Meniť email len preto, že jeden bol plný spamu, je smutné, ale časté riešenie, ako sa ho celkom zbaviť. Stráca sa tak prvá identita, je nutné kontaktovať ľudí, že ste menili email. Banku, obľúbené miesta, ba čo je najhoršie – na email je viazaný Facebook. S ním sa prihlasujete a Facebook počíta s tým, že váš email je večný / alebo skôr povedané dlhodobý údaj.

Riešenie
Riešenie celého problému je veľmi jednoduché. Zákon, ktorý by prikazoval všetkým nevyžiadaným emailom súhlasiť s prijímaním takejto pošty a tým by sa táto možnosť aktivovala, by mohol mnohé vyriešiť. Zákonom by mala všetkým firmám a spamerom vzniknúť povinnosť získať súhlas potvrdením prijímateľa, že súhlasí s prijímaním ďalších správ. V opačnom prípade odosielateľ emailových adries neustále pokračuje a opakuje svoje často nezmyselné správy v rôznom poradí a otvára sa priestor podvodníkom a priekupníkom so zoznamami emailových adries.

Sprísnené by v každom prípade malo byť fungovanie rôznych podvodných služieb, ktoré ponúkajú iným firmám posielanie spamu na „emaily ľudí, ktorí s reklamou súhlasili.“ To je však len fráza, ktorou zavádza záujemcu o reklamu daný poskytovateľ služby. Ak sa totiž nájde užívateľ, ktorý používa svoj email a nevadí mu 100 nevyžiadaných emailov za deň, nebojí sa odísť na týždeň na dovolenku a zároveň email pokladá za svoj nutný nástroj na komunikáciu, zaslúži si zvláštne ocenenie.

Doplnenie článku 29. november 2012:  Odporúčame si prečítať tento zaujímavý článok o jednom takomto prípade, kedy sa zneužilo veľké množstvo emailov na cielenie reklamy cez službu, ktorá nemá oprávnenie ani narábať s osobnými údajmi, ani nemá odkiaľ mať emaily, ktoré spamuje, neponúka vysvetlenie, stránky na službe nefungujú a okrem toho všetkého sa zdá, že ide o podvodné jednanie. HOAX.sk