Na webe sa začali vo veľkom znova objavovať reklamy na falošné stránky hlásajúce revolúciu a zázračné objavy lekárov v oblasti chudnutia. Zámerne ich nebudeme radšej zverejňovať. Bannery a reklamy, ktoré informujú o zázračnom objave, sa aj tentoraz snažia Slovákov poriadne oklamať a podviesť pomocou klamstva, zavádzania a neopatrnosti ľudí. Tentoraz reklamy smerujú na záhadné podozrivé stránky bbrmedia.com, ktoré sa tvária ako slovenské, no na rovnakej doméne je ukrytých niekoľko jazykových mutácií.
Fotografie „pred a po“ vykradnuté z ruského fitness centra
Stránky lákajú na slečny a ich fotografie pred a po chudnutí. Problém je, že ide o fotografie vykradnuté z ruského fitness projektu Fitness Extreme Fitness club, ktorý mal prebiehať v Novosibirsku. Práve tam sa nachádzajú oveľa pestrejšie fotografie konkrétnych slečien, z boku, spredu pred aj po. Zaujímavé je, že za slečnami je aj pozadie, ktoré však stránky o zázračnom chudnúcom prípravku zretušovali a pozadie zmazali. Samozrejme museli ho zmazať, pretože tie snímky obsahovali logá v ruskej azbuke.Stránky o chudnutí pritom hlásia, že slečny schudli vďaka ich zázračnej pilulke z bobule ovocia Acai a slečny majú pochádzať z celého sveta. Na ruskom serveri však veľmi rýchlo zistíte, že všetky dievčatá sú z Ruska a chudli poctivo vo fitness centre a nie hltaním zázračných pilulí. Ukážka originálnej fotografie nižšie.
Presvedčte sa sami na: http://4tololo.ru/content/4359 alebo na http://live.prokazan.ru/live/view/1548
V žiadnom prípade tak nejde o Kate z Kanady, ale ide o Anastasiu z Ruska, 25 ročnú slečnu vysokú 168 cm, ktorá schudla 24 kilogramov. Obrázok z podozrivých stránok nižšie:
Údajný lekár Ludvík Šághy zo zväzu diabetikov je výmysel
Fotografia usmievajúceho sa pána so šedinami nepredstavuje žiadneho lekára, ani predstaviteľa nejakého záhadného zväzu diabetikov pána s menom Ludvík Šághy.
Ide o modela, ktorý sa nechal odfotografovať profesionálnemu fotografovi a jeho tvár je na predaj komukoľvek z fotobanky. Môžete si túto fotografiu sami kúpiť napríklad na: DREAMSTIME.com, alebo Shutterstock. Absurdné je, že poľské stránky ponúkajú meno špecialistu nie Ludvík Šághy, ale tiež nezvyčajné meno „Ireneusz Wroński“. Veď sa sami presvedčte nižšie, čo za špinavosť nájdete v poľskej verzii. Na menšej fotografii na boku máte pritom jasný snímok z uvedeného zdroja, z fotobanky.
Problémy stránok:
- Stránky sa tvária ako reálny magazín, alebo mediálna agentúra, ktorá má vzbudzovať dojem média s reálnymi informáciami a prekvapivými zisteniami. Stránky sú pritom zložené z jediného článku o jedinom prípravku. Inšpirované mierne logom BBC. Nejde o žiaden magazín ale fingovaný web.
- Facebook má 5459 fanúšikov, pričom ide o Malajčanov, Thajcov a rôznych cudzincov. Ide tak o reálne zaplatených, umelo vytvorených fanúšikov, ktorí ani len netušia, o čo tejto spoločnosti ide. Netušíme to ani my. Facebook je fingovaný.
- Dosť zaujímavé je na Facebook stránkach aj to, že hoci tam asi ani nenájdete Slováka, názov je BBRMEDIA.SK, a táto doména nikdy neexistovala a nie je ani registrovaná. Môžete si ju pokojne zaregistrovať vy sami hneď teraz a budú to vyhodené peniaze. Dosť zbabraná práca marketingu celého internetového podvodu sa síce skryla za doménu, no ani si ju nechytila. Doména je vymyslená.
- Stránky obsahujú niekoľko odklikov na položky ako tovar, redakcia, kontakt a podobne. Akonáhle sa chcete dostať ku kontaktu na zodpovedných autorov stránok, ste okamžite presmerovaný na stránky podporujúce prípravky z ovocia Acai, o ktorých už písalo množstvo zahraničných portálov ako o bezcenných prípravkoch propagovaných podvodnými stránkami. Stránky sú falošné.
- Aj tu sa stretávame so starým dobrým podvodom s dátumom, hoci tu už ide o nastavenie na serverový čas a nie čas vo vašom počítači. Ak na web prídete dnes, zistíte, že máte poslednú šancu nakúpiť za výhodné ceny. Ak prídete zajtra, zistíte rovnakú šancu ako aj o rok. Dátum špeciálnej akcie sa akosi každý deň posúva… alebo je to len skrátka psychologický nátlak na rýchle rozhodnutie známy z „teleshoppingu“. Akcia nie je časovo obmedzená a posúva sa každým dňom.
Magdaléna Malinovská ako redaktorka akéhosi BBRMEDIA
Pozor, rovnaká tvár propaguje aj rovnako tak rozšírené zavádzajúce stránky o údajne zázračných zrnkách zelenej kávy. Tak nech si pani vyberie, čo bude propagovať ako najlepšiu metódu chudnutia. Najmä však žiadna pani Malinovská s takouto tvárou neexistuje. Stačí nahliadnuť na zdroj fotografie, fotobanka ponúkajúca takúto tvár za peniaze v podstate komukoľvek.
Skutočný zdroj fotografie: BIGSTOCK, CrystalGraphic, alebo SHUTTERSTOCK
Komentáre sú zlý výmysel a vtip
Komentáre pod článkom sú fingované a vykonštruované. V skutočnosti nejde o Facebook, hoci sa o to zrejme dizajnér snažil. Odkliky nevedú na profily. Iné jazykové verzie stránok, napríklad poľské, obsahujú rovnaké fotografie ľudí, údajných komentátorov a diskutérov. Sami sa môžete presvedčiť na stránkach www.bbcmedia.pl, že sa stretnete s rovnakými tvárami a rovnakou stavbou stránok.
POZNÁMKA: dobre si všimnite to brutálne zlyhanie. Kým na Slovensku sa tvária ako BBRmedia, v Poľsku sú už ako BBCmedia. Sami nevedia, ako sa volajú a v poľskom prípade dokonca strieľajú krásne vysoko, ak svojim logom vytvárajú nebezpečenstvo zámeny so známou televíziou BBC.
Upozornenie
Upozorňujeme, že BBRMEDIA a ani BBCMEDIA z Poľska nie je nijako známa redakcia, vydavateľstvo, ani médium zodpovedné za akýkoľvek obsah, mimo falošné fingované stránky na internete v anglickom, poľskom, rumunskom, nemeckom a českom jazyku mimo slovenský už spomínaný.
Zámerom článku je upozorniť na praktiky neznámeho autora zavádzajúcich stránok. Stránky sa snažia propagovať údajný zázračný účinok na chudnutie žien. Problém však vidíme v tom, že stránky lákajú na výsledky vykonané skutočným pohybom vo fitnescentre a teda prostredníctvom kradnutých fotografií upravených nepochybne bez vedomia a súhlasu autora a žien samotných. Stránky ďalej používajú niekoľko praktík, ktoré nemožno považovať za legálne. Cieľové stránky, ktoré sa vám snažia predať prípravok už neobsahujú žiadne obchodné náležitosti vyplývajúce zo zákona v prípade obchodných stránok. Článok sa nedá považovať za poškodenie dobrého mena prevádzkovateľa portálov, pretože zmienka o dobrom mene neexistuje. Tvrdenia zakladajú na v článku podložených dôkazoch a podkladoch overiteľných na základe uvedených faktov a odkazov. Vyhradzujeme si akékoľvek obvinenie z útoku a poškodenia.
Článok pripravený v spolupráci Ján Marko, Peter F, Linda Kovacsova a redakcia Zaujimavosti. Ďakujeme za spoluprácu pri hľadaní skutočných žien na fotografiách.