7 rád, ako zostať na exotickej dovolenke zdravý

0
2293

Konečne ste sa odhodlali na naozaj dobrodružnú dovolenku. Tešíte sa na návštevu krásnych miest, no napokon väčšinu výletu presedíte v hoteli. Skolila vás totiž otrava jedlom či choroba. Ako tomuto čiernemu scenáru predísť?

Jedzte len tepelne upravené jedlá

Nie všade podlieha jedlo takým hygienickým štandardom ako v západnom svete. Studeným jedlám je preto lepšie sa vyhnúť. Pozor na nedostatočne uvarené mäso či vajíčka,  na nepasterizované mliečne produkty, ale aj na ovocie či zeleninu. Banány či pomaranče sú vďaka svojej šupke bezpečné. Riaďte sa zásadou: Uvar, ošúp alebo to nechaj tak.

Nejedzte u pouličných predajcov

Každý chce jesť počas dovolenky to, čo miestni. Ani poriadne neviete ako a zrazu máte v ruke mäso napichnuté na paličke. Treba si však uvedomiť, že väčšina miestnych nechodí jesť k pouličným predajcom. Ak aj majú chuť na jedlo zo stánku, tak vedia, kde varia naozaj chutne a dodržiavajú hygienické pravidlá. Mnohí predajcovia nemajú suroviny dobre uskladnené, prípadne pripravujú jedlo v nečistých podmienkach. Reštaurácie sú oveľa bezpečnejšie. Najlepšie však spravíte, ak si necháte poradiť od niekoho z miestnych, kde sa dá dobre najesť.


Tip redakcie: Trendy v cestovaní na základe údajov z Vyhľadávača Google


Dajte si pozor aj na nápoje

Nie všade je voda z kohútikov pitná. V niektorých krajinách môže obsahovať baktérie a parazity, ktoré vám spôsobia v lepšom prípade hnačku, v horšom prípade aj vážnejšie problémy. Ak nechcete stráviť dovolenku v kúpeľni, vyhnite sa jej. Ľad v nápojoch radšej odmietnite a neobjednávajte si miešané nápoje, pretože v nich tiež môže byť voda z kohútika.  Aj pri umývaní zubov použite radšej balenú vodu.

Prineste si vlastné slamky

Niektorí cestovatelia si nosia slamky, aby sa ústami nemuseli dotýkať pohárov, ak nemajú istotu o ich čistote. Môžete si nosiť aj vlastnú prázdnu fľašu, do ktorej nápoj prelejete. Extra opatrenia zvyšujú vašu bezpečnosť.

Nezabudnite na repelent

Ľahké topánky, turistické oblečenie a výbava na kempovanie nie sú jediné veci, ktoré potrebujete na dobrodružnej dovolenke. Ak ste v oblasti, kde sa nachádza nebezpečný hmyz, repelent je nevyhnutnosť. Komáre, kliešte i niektoré muchy šíria choroby, na ktoré nezaberá očkovanie ani lieky. Pri ochrane pred nimi pomôže aj oblečenie s dlhými rukávmi, nenosenie odevov žiarivých farieb či sieťka proti hmyzu na okne.

Dbajte na hygienu ešte viac ako obyčajne

Pred jedlom si vždy poriadne umyte ruky alebo použite čistiaci gél s minimálne 60-percentným obsahom alkoholu. Cestujte aj so základnou lekárničkou. Všetky menšie poranenia si prelepte a dajte si pozor, aby rany pri sprche neprišli do kontaktu s vodou. Do vášho krvného bodu by sa totiž mohli dostať baktérie.

Pozor na výškovú chorobu

Vo vysokej nadmorskej výške treba byť opatrný. Vhodné je zaobstarať si lieky na predpis, ktoré pomáhajú zabrániť výškovej chorobe. Tibet, Peru či Nepál sú obľúbené destinácie, kde tento problém hrozí. Uistite sa, že pijete dostatok vody, počúvajte svoje telo, dajte mu dostatok času na aklimatizáciu a počúvajte rady sprievodcov.

Čítajte tiež:

25 jedál z celého sveta, za ktorými sa oplatí vycestovať

Ako vyzerá život 28-ročnej miliardárky z Malajzie

Prekrásne miesta, ktoré „zničil“ Instagram


Zdroj: http://www.mensfitness.com/life/travel/7-ways-avoid-most-common-travel-illnesses