Tepelná vs. terapia chladom: Kedy a ktorú použiť?

0
794

Je dobre známe, že nielen rôzne lieky, ale aj bežne dostupné a mimoriadne jednoduché spôsoby dokážu nášmu telu pomôcť. Od nepamäti k nim patrí napríklad teplota. Teplý alebo studený obklad, prípadne kontakt rôzne teplej vody s pokožkou dokáže robiť zázraky. Avšak, či už v termálnych kúpeľoch alebo doma vo vani, otázkou zostáva, aká teplota je kedy a na čo vhodná a najlepšia?

Odpoveď na vaše otázky nájdete v našom článku a možno zároveň zistíte, akým spôsobom sa dáte najlepšie do poriadku.

Kedy je vhodný čas na termoterapiu?

Správna termoterapia môže predstavovať pre vaše telo mimoriadne vhodné riešenie. Na liečbu boľavých svalov a chronickej bolesti môže byť naozaj prospešná. Vždy je samozrejme nutné vaše kroky konzultovať s lekárom alebo iným odborníkom.

Výhodou termoterapie je, že svojou aplikáciou na telo stimuluje krvný obeh v danom mieste. Stimulovaná krv potom prenáša kyslík a všetky živiny do postihnutej časti, čím sa prirodzeným spôsobom podporuje hojenie. Aj hromadenie kyseliny mliečnej z preťažených svalov môže terapia teplom eliminovať a dobre ich tak uvoľniť.

Teplom z vody alebo obkladom, dokonca aj v podobe špeciálnej výplne vankúšov, môžete uľaviť aj stuhnutým a boľavým kĺbom. Vo všeobecnosti sa terapia teplom používa na ošetrenie, chlad (v rámci určitých výnimiek) sa naopak využíva často ako prvá pomoc na bolesť.

Jednoduché spôsoby použitia tepelnej terapie

Terapia teplom, ktorú môžete úspešne a bez obáva z vedľajších účinkov absolvovať aj v luxusnom kúpeľnom hoteli, sa väčšinou s obľubou využíva na upokojenie boľavých svalov. Po cvičení alebo inom nadmernom zaťažení je to ideálna voľba.

Termoterapia v jej rôznych formách sa často využíva aj na odstránenie kŕčov svalu. Kŕče svalov nám naznačujú, že konkrétna časť tela je preťažená.

Na vážne kŕče, ktoré trvajú dlhšie ako niekoľko minút, sa odporúča aplikovať ľad po dobu 20 minút počas prvých 3 dní. Potom použite tepelnú terapiu, aby ste uvoľnili stuhnuté svaly a podporili hojenie. Odporúča sa vlhké teplo, aby sa predišlo dehydratácii.

Na zmiernenie bolesti a stuhnutosti dolnej časti chrbta. Pre ľudí s chronickou bolesťou dolnej časti chrbta a stuhnutosťou môže byť tepelná terapia dostupným prístupom k zvládaniu symptómov a zlepšeniu rozsahu pohybu.

Ako sme si spomínali v úvode, teplo stimuluje telo, aby dodávalo krv bohatú na živiny do poškodeného tkaniva obklopujúceho chrbticu, čo zase podporuje rýchlejšie hojenie drobných svalových trhlín. Termoterapia tiež zahrieva svaly a šľachy v dolnej časti chrbta, čo uľahčuje ich bezpečné natiahnutie.

Terapia chladom

Ani terapia chladom nie je na škodu. Chlad aplikovaný zapínaním a vypínaním v intervaloch – sťahuje cievy a spomaľuje prietok krvi do miesta poranenia, čo udrží opuch pod kontrolou.

Chladová terapia (tiež nazývaná kryoterapia) je dobrý prístup v prvej línii k znecitliveniu nervových zakončení a zníženiu hromadenia tekutín. Udržiavanie opuchu a bolesti pod kontrolou vám umožňuje používať postihnutú časť tela. Chladová terapia sa využíva aj na zvládnutie symptómov chronickej artritídy.

Je však dôležité poznamenať, že termo ani kryoterapia nie je liekom ani liečbou, ale môže vám zvládanie nepohodlia vo výraznej miere uľahčiť. Pri využívaní termoterapie si dávajte tiež pozor na možné popálenie a vždy si teplotu dobre nastavte a odskúšajte a konzultujte kroky s lekárom.

Zdroj obrázka: kudla/Shutterstock.com

Čítajte tiež: