Interview: Je sloganistika prácou snov?

1
5512

Vytvoriť trefný názov či slogan, nemusí byť taká prechádzka ružovou záhradou, ako sa môže na prvý dojem zdať. No už aj s tým nám môžu pomôcť sloganisti. Kreatívni ľudia, plní originálnych nápadov, ktorí tými pravými slovami vystihnú to, nad čím si my lámeme hlavu dlhé dni a noci. Rozhovor so sloganistkou Lenkou Papřokovou z Ostravy sme kvôli autenticite zachovali v češtine. O tom, ako sa rodia nápady a kreatívne slogany, si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch. Nech sa páči, „lúskajte“.
Lenka Papřoková - Rozhovor s Irskou zpěvačkou Lisou Hannigan

  1. Kedy si začala vytvárať slogany a názvy?

První claim „Prostě ve formě“ jsem na zakázku vytvořila, když mi bylo dvacet. Byl pro slévárnu Giff, která spoluprovozuje také sportovní a relaxační centrum. Slogan propojuje obě aktivity a dodnes jej používají na svých propagačních materiálech.

  1. Ako si sa ku sloganistike dostala?

Studovala jsem ekonomiku, právo a žurnalistiku v Ostravě a pak ve francouzském Nancy. Po škole jsem měla chuť propojit tyto tři oblasti s cizí řeči. Díky tomu, že se mi podařilo rozjet krátkodobé pronajímání Airbnb v Ostravě, nemusela jsem hned do práce a mohla zkusit rozjet něco svého. Nějaké zkušenosti s prací na volné noze už jsem měla ze studentských let. Stačilo tedy jen pojmenovat to, co mě vždycky bavilo a hurá na věc! Ze snů se zrodila sloganistka.

  1. Ako vyzerali tvoje začiatky a najmä prvé spätné väzby?

Moji rodiče nikdy nepodnikali a ze školy jsem si nepamatovala skoro ani definici podnikatele. S úspěšnými osobnostmi jsem se setkala, až když jsem vedla rubriku rozhovorů ve studentském časopise. A podnikání mě fascinovalo čím dál víc.

Pak jsem jela na školení pro freelancery a když jsem v roce 2013 začínala, neřešila jsem vlastní web, stačilo spustit prezentaci v katalogu Na volné noze. Záhy mi začaly chodit první poptávky po sloganech. A chodí dodnes. Práce mě moc baví a svůj proces tvorby sloganů vylepšuji zakázku od zakázky. Také zpětná vazba od klientů je super a snažím se ji pokaždé zachytit.

  1. Aký si mala z toho pocit?

Dobrý slogan nevznikne náhodou, stojí za ním spousta potuplné práce. Když se mi slogan nebo název povede, vždycky z toho mám ohromně naplňující pocit. A když si navíc klient mnou preferovaný slogan vybere a přijme ho za svůj vlastní? Jupí jej!

„Jednou se mi napsala paní ze Slovenska, že by pro svoji fungující jazykovou školu chtěla vymyslet slogany na letáky. Já na ni: „Ale víte o tom, že jsem Češka a jak jsme my Češi na tom se slovenštinou…“ Přemluvila mě a dobře to dopadlo. Jeden z letákových sloganů dokonce začali používat jako claim.“

  1. Čo ťa na vymýšľaní sloganov, titulkov a názvov najviac inšpiruje?

Ráda si hraji s jazykem, ale ne na úkor toho, abych vytvořila něco nepochopitelného, čemu nikdo nerozumí. Nejde ani tak o inspiraci, spíše o kreativní metodickou práci. Samotné vymýšlení je jen jedna z fází.

„Je to, jako když jde člověk na horskou túru. Musí projít skrz údolí, louku, les. Nevzdat to, i když zrovna začne lít. Jít dál. Až do cíle. Na vymyšlení claimu „Na hory a dál“ si mě najal známý český outdoorový obchod Hanibal.“Lenka Papřoková -Dřystplac v Ostravě

  1. Čo je na tejto práci najťažšie?

Ve chvíli, kdy se věnuji několika zakázkám naráz, je pro mě náročné přepínat kontexty. Nedávno o tom také mluvil tvůrce značek Adam Hrubý.

Momentálně jsem na rodičovské dovolené s rok a půl starým synem. Někdy je těžké myslet na disciplínu, dobře plánovat a pracovat v blocích, nejlépe kilometr vzdálená od syna. Naštěstí máme paní na hlídání, prarodiče a dokonce praprarodiče také rádi pohlídají. K tomu být spokojenou maminkatelkou mi nejvíc pomáhá podpora partnera a například články naší kamarádky Dominiky Špačkové. Dominice jsem také před několika lety pomáhala se sloganem.

  1. Ako dlho treba čakať, kým príde nápad?

Narodila jsem se v Ostravě a umím mluvit krátce a hlavně rychle. To ale neznamená, že chrlím jeden slogan za druhým, jako když kdysi můj praděda horník kutal uhlí v dole kýbl za kýblem.

Nikdy nečekám, až přijde nápad, běžím mu naproti :-). Když mám pak nápadů plné kýble, začnu přesívat. Vykutám z nich to nejlepší. Mám už na to své metody.

  1. Mnohým sa môže zdať vymýšľanie titulkov, názvov alebo sloganov príliš jednoduché. Čo všetko za dokonalým sloganom stojí?

Vymyslet slogan je možná snadné. Ale vymyslet dobrý slogan nebo název, který bude životaschopný a použitelný pro komplexní byznys klienta, už tak jednoduché není. Někdy za tím stojí dny a noci práce kávou rozjitřeného sloganisty. Pro mě je vytváření sloganů proces, jehož jednotlivé fáze se nedají seškrtat. Navazují jedna na druhou. Výsledek pak vyznívá jako tóny oblíbené písničky, která vám nerve uši, ani se neoposlouchá, i když ji slyšíte popadesáté.

„Slogany mají velmi blízko k hudbě. Když mě oslovil frontman populární ostravské kapely Naked Floor, hned mi bylo do zpěvu! Vyladila jsem jejich propagační texty.“

Lenka Papřoková -31 stupňů a Gran Canaria v lednu 2014

  1. Čím by mal disponovať podľa teba dobrý sloganista?

Měl by být takový kreativní perfekcionista (smích). Asi by měl dost číst a taky psát. Zajímat se o všechno a všechny. Mít hromadu zájmů i přátel. Nemít za středobod slogany, ale všechno kolem, aby měl pak z čeho ty nové a nové vytvářet – jako hrnčíř, který z hlíny vytočí velmi krásnou misku a když si ji zákazník na trhu koupí, rád z ní den co den snídá. Určitě by měl být poctivý a disciplinovaný. Udělat maximum pro blaho klienta, který si nemůže dovolit ztrácet čas vymýšlením claimu. Sloganista má to štěstí, že si pro tuto práci najal zrovna jeho.

  1. Dá sa sloganistika naučiť?

Spousta se toho dá naučit. Zvlášť v marketingu se všechno rychle vyvíjí. Lačně a soustavně poznávat je jedním z hlavních předpokladů úspěchu.

„Hodí se umět komunikovat své služby, aby klient věděl, co za své peníze kupuje. U mě si objednává kompletní balíčky sloganů, ze kterých si může vybrat, ale také nemusí. Většinou se to ale nestává a ten pravý slogan se najde.“

  1. Bez čoho sa nedá vytvoriť dobrý slogan?

Bez polibků sloganových múz se slogany vymýšlí hůř. Ale jde to. Hlavně na začátku je velmi důležitá spolupráce klienta. Sloganista totiž nejdříve potřebuje informace. Já si je získávám pomocí dotazníku, který sestavuji pro každého klienta zvlášť. Na něj navazují rešerše a další fáze procesu tvorby.

  1. Dá sa čisto iba sloganistikou uživiť?

Sloganistikou se určitě uživit dá. Výhod dobrého claimu dnes využívá většina projektů, firem i volnonožců.

Lenka Papřoková

Profil

Lenka Papřoková je sloganistka, ktorá pomáha svojim klientom nájsť slová. Vymýšľa jedinečné názvy, slogany a titulky v češtine, angličtine aj francúzštine. Vášeň pre jazyk sa jej stala osudným – dnes je z nej nadšená digitálna nomádka, a keď sa práve neučí na Gran Canarii španielčinu, prenajíma doma v Ostrave dva byty cudzincom ako Airbnb hostiteľka.

Comments are closed.