Laboratórne testy ukázali, že festivalové náramky sú plné baktérií

0
2337

Pestrofarebné náramky sú pre ľudí často peknou spomienkou, no po festivale by ste si ich mali zložiť – aj keby ste na ňom videli najlepší koncert v živote. Prečo? Sú totiž plné baktérií.

festival

Moderátori austrálskej rádiovej stanice Triple J si od poslucháča požičali tri náramky z rokov 2016, 2010 a 2009, aby ich dali posúdiť do laboratória. Výsledky testov vás donútia siahnuť po nožniciach…

Náramky vedci najskôr vložili do testovacích skúmaviek a potom do centrifúgy, kde  z nich vyšla mliečna tekutina. Tú následne destilovali a nakvapkali na Petriho misky s agarom, ktoré vložili do inkubátora a nechali tak.

Po štyroch dňoch to pod mikroskopom vyzeralo ako na bakteriálnom bojovom poli. Väčšinu mikroskopických organizmov tvorili baktérie z rodu micrococcus, čo sú bežné baktérie nachádzajúce sa na ľudskej koži, zvieratách, mliečnych produktoch či pive a nepredstavujú väčšie nebezpečenstvo.Vedci ďalej objavili pôdne baktérie a niekoľko malých zlato-oranžových škvŕn, ktoré im spravili najviac vrások na čele.

Dr. Nick Coleman z Univerzity v Sydney podotkol, že by mohlo ísť o zlatého stafylokoka, ktorý môže spôsobiť vážne infekcie a vredy. To je zrejme dostatočný dôvod na to, aby ste si náramok z ruky zložili.

Zrejme najzaujímavejšie na celom experimente bolo, že vedci odhalili aj ložisko baktérií používaných pri výrobe antibiotík. Tie bojovali proti ostatným baktériám v blízkosti.

„Nemôžeme to uzavrieť s tým, že ide o nebezpečné baktérie. Ale už len ich samotný počet je dobrý dôvod na to, aby ľudia náramky nenosili celé roky. Chápem, že pre mnohých je to krásna spomienka. Preto by ste si ich mali odložiť na bezpečné miesto, napríklad pripnúť do denníka alebo zavesiť na nástenku. Zložte si ich však z ruky,“ uzavrel experiment Dr. Coleman.