Choroba sa šíri: Smrtiaca závislosť na hazardných hrách rastie

0
4436

Rozvody manželstiev, depresie detí spôsobené zlým vplyvom rodiča gamblera či dokonca samovraždy zapríčinené neschopnosťou splácať dlžoby. Smrtiaca závislosť na hazardných hrách už napáchala dostatok zla, no aj napriek tomu sa jej kompetentní nevedia postaviť zoči-voči.
Závislosť na hazarde 2

Koľko tragédií, premrhaného majetku a problémov v rodinách sa ešte musí stať, aby sa lídri krajiny dokázali vyrovnať s jedným z najväčších problémov našej spoločnosti. Závislosť na hazardných hrách si totiž pýta vysokú daň, ktorú neplatia len patologickí hráči. Dôsledky si odnášajú aj ich najbližší, ktorí sú v kruhu tejto smrtiacej závislosti často úplne nevinne.

Ochorenie, ktoré treba liečiť

Začína to nevinne ako každá iná závislosť. Najprv si zahráte zo zvedavosti, potom možno kvôli vidine malého bočného zárobku. Postupne vám však zvodné pokušenie hazardu nedá a vaše zmysly začnú opantávať príťažlivé svetlá, zvuky a slogany, ktoré vás vyzývajú ku hre. Choroba označená psychiatrickou diagnózou patologické hráčstvo sa rozpína a zdoláva aj tú najsilnejšiu imunitu. Ani sa nenazdáte a ocitáte sa v rukách odborníkov, ktorí vám skúšajú pomôcť, kým nie je neskoro.

 

Motiváciou hrať je zlá životná situácia alebo nuda

Jedným z odborníkov, ktorí vynakladajú maximálne úsilie na liečbu patologických hráčov, je MUDr. Vladimíra Tužinská, lekárka z Psychiatrickej nemocnice vo Veľkom Záluží. Podľa nej sú okolnosti vedúce k vzniku závislosti na hazarde, vrátane opakovaného návratu liečených hráčov k hazardu jasné: „Môže to byť zlá finančná situácia alebo zlá adaptácia na ťažkú životnú situáciu (kríza vo vzťahoch, v práci).“

Trochu netradičná motivácia k hraniu hazardných hier sa prejavuje u mladých ľudí vo veku od 18 do 21 rokov. Práve tí sú podľa lekárky vekovou kategóriou, ktorá hazardným hrám prepadá najviac. „U mladých adolescentov je ako dôvod hrania často udávaná nuda a nedostatok voľnočasových aktivít, kde pri hraní nadobúdajú pocit adrenalínu a uvoľnenia sa zo stereotypu.“

Najviac náchylní na hranie hazardných hier sú deti z rozvrátených rodín a chudobnejšia vrstva, no vášnivých gamblerov nájdeme v každej sociálnej skupine. „Pacienti liečení pre patologické hráčstvo pochádzajú z neusporiadaných, ale aj z usporiadaných rodín. Dá sa povedať že v ich prevalencii nie je nejaký výrazný rozdiel. Liečení sú patologickí hráči so základným vzdelaním, ale často ide aj o vysokoškolsky vzdelaných mladých ľudí.“

Závislosť na hazarde

Na margo otázky o faktoroch ovplyvňujúcich vznik závislosti pani doktorka dodáva: „Pri rozvoji gamblingu má svoj vplyv aj prostredie, v ktorom jedinec žije, v akej finančnej situácií sa práve nachádza, či je zamestnaný alebo nie.“

Závislosť na hazardných hrách stúpa

Nie sú to len odborníci, ktorí sa s patologickými hráčmi denne stretávajú. Tí sa nachádzajú medzi našimi susedmi, priateľmi, kolegami aj členmi rodiny. Obraz o expanzii tejto choroby vidíme aj na neustálom otváraní nových herní a stávkových kancelárií. Problém potvrdzujú aj štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií, ktoré informuje o náraste celkového počtu liečených hráčov.

 

Diagnóza ochorenia     Počet liečených patologických hráčov
Patologické hráčstvo Rok 2013 290
Rok 2014 349
Rok 2015 353

Štát sa nesmie len nečinne prizerať

Ak chce štát v spolupráci so zdravotníkmi hrozbu rastúcich rozmerov závislosti na hazarde zastaviť, musí začať s omnoho efektívnejšími opatreniami. Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že v rámci snahy o znižovanie závislosti na hazarde sa podieľa na preventívnych programoch, no reálne sa stará len o zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pomocou zabezpečenia liečby v psychiatrických nemocniciach.

So smrtiacou závislosťou chcú skoncovať sami Bratislavčania

Ak sa nevedia úlohy eliminovať zhubný vplyv hazardu chytiť páni na hrade, spravodlivosť musia chytiť do rúk občania. Dobrým príkladom bola „tajná“ petícia Bratislavčanov vedená iniciatívou Zastavme hazard, ktorí začali so zberom podpisov už minulý rok. Výsledky akcie však sprevádza akési informačné embargo, takže zatiaľ by bolo zbytočné hovoriť o presných číslach.

Chce sa vôbec štát postaviť patologickému hráčstvu? Vypočuje vôľu ľudu a zastaví smrtiacu závislosť, ktorá mu plní vrecká? Vieme, že dane z hazardu sú slušným zdrojom príjmov do rozpočtu, veď len v roku 2015 sa podľa Ministerstva financií SR vklady hráčov vyšplhali na sumu 3,053mil.€. Ak by sa táto čiastka znížila, klesli by aj príjmy z daní, takže posúďte sami, či štát nehrá veľkú hru s nami.

Čítajte aj:

Prečo cibetková káva zabíja?

Billboardov v Bratislave pribúda stále viac, nové stromy sa nesadia

Porovnali sme platy zdravotných sestier! Kde zarobia najviac?