Sedieť doma a triasť sa od zimy neznie ako najlepší recept na zdravie a šťastie. Vedci ale prišli na to, že pacienti trpiaci cukrovkou 2. typu môžu zlepšiť svoj zdravotný stav proste tým, že znížia teplotu v domácnosti.
Väčšina domov sa v zime vykuruje na zhruba 21°C, no vedci z Medicínskeho centra Maastrichtskej univerzity odporúčajú znížiť teplotu na niekoľko hodín denne na 15 až 19°C.
Keď skupinu pacientov s touto diagnózou požiadali, aby na desať dní znížili teplotu v domácnosti, výsledky boli viac než len dobré: ich citlivosť na inzulín sa zvýšila až o 40%, čo je porovnateľné s účinkom, aký majú najlepšie lieky na trhu.
Autori štúdie tvrdia, že pre ľudské zdravie by bolo ideálne, keby sa teplota v bytoch či kanceláriách striedala z teplejšej na chladnejšiu. V roku 2014 zistil ten istý tím vedcov, že chladnejšia teplota pomáha aj v boji proti obezite. Pocit chladu totiž urýchľuje metabolické procesy a triaškou spálime asi 400 kalórií za hodinu.
Tip redakcie: Spánok nám vyčistí spomienky. Jeho nedostatok má za následok napríklad cukrovku
Môže to znieť nepríjemne, ale v najnovšej štúdii sa vedcom podarilo dokázať, že po znížení teploty sa ľudia rýchlo adaptujú a dokonca si chlad užívajú – cítia sa menej letargicky a majú viac energie.
Nové informácie sa týkajú nielen nášho zdravia, ale aj ekológie a ekonomiky. Prevádzka budov v rozvinutých krajinách si vyžaduje až 40% energetických výdavkov a je tiež nezanedbateľným zdrojom emisií CO2. Menej vykurovania a klimatizácie by znamenalo menej skleníkových plynov.
Predchádzajúca štúdia z marca tohto roku od Oxfordskej univerzity dospela k záveru, že čerstvý chladný vzduch z otvoreného okna pred spaním môže pomôcť pri prevencii obezity a cukrovky typu 2. Vedci z Maastrichtskej univerzity ako prví na svete tvrdia, že tým obe diagnózy možno dokonca zvrátiť.
Čítajte tiež:
Studená sprcha či ovocie a zelenina vám pomôžu prekonať jarnú únavu
Špáranie sa v nose je podľa vedcov zdravé