Prečo (ne)skúsiť CouchSurfing na cestách?

0
3877

Časy, kedy sme boli na cestách odkázaní iba na hotely a väčší dobrodruhovia na kempingy, sú dávno preč. Dnes sa môžeme na dovolenke ubytovať takmer všade. Prespať sa dá na lodiach, v bungalovoch, na stromoch, v zrenovovaných a odstavených vlakových vagónoch, v iglu vyrobených z ľadu alebo … v cudzom byte.

CouchSurfing.foto_Gianni_Bianchini

Komunita CouchSurfing vznikla v r. 2004 s cieľom prepojiť cestovateľov z celého sveta, ktorí hľadali alebo sami mohli poskytnúť nocľah u seba doma. Hlavná myšlienka revolučnej online platformy bola zdieľať cestovateľské zážitky, vidieť nové miesta očami miestnych, stráviť spoločný čas s rovnako naladenými ľuďmi a naučiť jeden druhého niečo nové, trebárs upiecť domáci chlieb v Turecku, maľovať na hodváb na Taiwane alebo cvičiť jógu v Indii. Nuž,  a popritom u hostiteľa aj prespať.

 Žiaľ, nie všetci členovia CouchSurfingu využívajú pohostinnosť hostiteľov kvôli kultúre a aj podobná výmena zručností je skôr raritou. Za posledné roky sa z tejto online platformy stáva skôr “zoznamka”, členovia ktorej už vo svojich profiloch naznačujú alebo priamo hovoria o čo, alebo o koho majú záujem a mnohí vás dopredu “upozornia”, aby ste sa pripravili na párty a zábavu. Výnimkou nie je ani to, že muži-hostitelia v podmienkach ubytovania uvádzajú, že prijímajú len ženy, alebo len mužov, a naopak.

cestovanie

Týka sa to predovšetkým nových členov, ktorí nemajú v profiloch žiadnu recenziu od predošlých hostí. Tí, ktorí sa zaregistrovali už dávnejšie, vo väčšine prípadov udržiavajú hlavnú myšlienku CouchSurfingu: zoznámiť sa so zaujímavými ľuďmi a poskytnúť im zadarmo nocľah. Aj keď slovo ‘zadarmo’ asi nie je namieste.

To, že nám niekto ponúkne gauč vo svojom byte ešte neznamená, že tam ostaneme dva týždne, počas ktorých budeme vyjedať jeho chladničku, sprchovať sa trikrát do dňa a vracať sa domov po polnoci bez toho, aby o nás hostiteľ vôbec vedel. Platí to aj opačne. Ak máte pocit, že by ste radi ubytovali pocestného, zvážte, či mu budeme môcť venovať aspoň trochu času. Lebo o to v CouchSurfingu ide: stráviť čas s ľuďmi, ktorí vám môžu vašu pohostinnosť jedného dňa s radosťou vrátiť.

Čítajte aj:

Ako zistíte, že Couchsurfing nie je pre vás?

Ako ušetriť na dovolenke? Vyberte si z týchto tipov!

Chystáte sa do New Yorku? Toto by ste nemali vynechať!

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokNa Kysuci sa usadilo 6 000 eur!
Ďalší článokPozor na vplyv facebooku! Môže byť spúšťačom depresií
V roku 2013 si zbalila 10 kilový batoh a vydala sa cestovať po svete. Ešte stále ju to drží. Bloguje v angličtine na NomadIsBeautiful.com a v slovenčine na IvanaGreslikova.com. Ivaninou misiou je ochutnávať všetko, čo dobre vonia a nájsť naj pu-erh čaj na svete.