Počuli ste už niekedy o virtuálnych menách? Možno áno a možno nie. Dnes by sme sa radi venovali jednej z takýchto virtuálnych mien, jednej z najznámejších a to bitcoinu.
Nová forma peňazí
Bitcoin, je názov peňažnej meny, ktorú môžete používať na platenie v decentralizovanej sieti P2P. Jej podstata spočíva v tom, že to nie sú klasické peniaze, resp. klasická mena (USD, EURO) ináč nazývaná aj ako fiat mena, na aké sme zvyknutí. Je iba virtuálna, čo znamená, že fyzicky neexistuje. V tomto prípade neexistuje žiadna centrálna banka, ktorá by danú menu zhromažďovala a kontrolovala. Zaujímavosťou na nej je, že je navrhnutá tak, aby ju okrem jej autorov nedokázal nikto falšovať, ovplyvňovať, kontrolovať finančné toky alebo spôsobovať infláciu.
Deflačná mena
Ďalšou zaujímavosťou pri bitcoine je, že ide o deflačnú menu. To znamená, že celkové množstvo peňazí uvoľnených do obehu je vopred známe. Toto množstvo nie je možné ani navýšiť, ani znížiť, čiže ide o konečnú sumu. Postupné uvoľňovanie meny do obehu je riadené iba matematickými zákonmi a ničím iným.
Vznik bitcoinu
Pýtate sa, načo je dobrá takáto virtuálna mena, keď k dispozícii máme riadne peniaze? Prvotná myšlienka vznikla tak, že niekto chcel vymyslieť systém, ktorý by uľahčil platenie cez internet. V súčasnosti je stále väčším trendom nakupovať online. To znamená že aj platby prebiehajú cez internet. Na základe týchto nových trendov v roku 2009 vznikla nová virtuálna mena s názvom Bitcoin. Túto digitálnu menu vytvoril Sathosi Nakamoto – ide len o pseunodym, pravá identita nebola nikdy odhalená. V prípade bitcoinu neexistuje žiadna centrálna autorita ako napr. Európska centrálna banka, ktorá by mene dodávala stabilitu. Zároveň do nej nezasahuje žiadna vláda. Mena sa nedá sfalšovať, devalvovať a dokonca v tomto prípade nie je možné ani zabavovať účty. Ide o deflačnú menu – čiže je vopred známy objem peňazí, ktoré budú uvoľnené do obehu – preto tu neexistuje inflácia. Majiteľov účtov však určite ešte poteší, že poplatky za prevody sú nulové. S pribúdajúcimi rokmi pribúdali aj inštitúcie, ktoré túto menu začali akceptovať.
Ako to celé funguje?
Každý systém musí mať nejaké fungovanie. Princíp bitcoinu spočíva v tom, že systém tvoria účastníci, z ktorých má každý svoju vlastnú adresu. Niektorí účastníci majú aj viacero adries. V prípade potreby účastník vytvorí transakciu, ktorú rozošle uzlom siete. Uzly siete majú za úlohu skladať transakcie do blokov, ktoré vytvárajú veľké reťaze blokov, ktoré ďalej predstavujú kompletnú históriu transakcií. Tá je distribuovaná.
Jednotky systému
Ako už bolo spomenuté skôr, v systéme bitcoins je vopred známe, koľko peňazí bude v obehu. Pôjde konkrétne o 21 miliónov bitcoinov. Menšou peňažnou jednotkou je satoshi – pomenovanie podľa autora systému. Roku 2009, v čase kedy systém vznikol, bola hodnota 1 BTC (bitcoin) približne 1 cent. V súčasnosti je jeho hodnota približne 377 USD za 1 bitcoin.
Ako si bitcoin vyskúšať
Chceli by ste si vyskúšať obchodovať s virtuálnou menou bitcoin? V prvom rade, si musíte nainštalovať do počítača alebo mobilného telefónu digitálnu peňaženku. Vďaka nej Vám bude open-source software generovať bitcoin adresu. Po zaregistrovaní a vytvorení peňaženky Vám systém vygeneruje unikátny kryptografický kľúč. Ide o dlhý reťazec písmen a číslic. Na Vašej adrese budete mať svoj vlastný zostatok. Teraz prichádza na rad získať nejaké bitcoiny, ktoré môžete získať viacerými spôsobmi. Môžete si ich jednoducho kúpiť prostredníctvom zmenární, alebo ich získať pomocou služby BitInstant. Keď už máte svoju peňaženku, aj nejaké tie bitcoiny, môžete začať obchodovať. S bitcoinami sa dá platiť za tovar alebo služby. Musíte však nájsť firmu, ktorá túto menu akceptuje. Alebo môžete kupovať nové prostriedky a predávať ich.
Tak ako všetko, aj bitcoin zažíva svoje pády a nové vzostupy. Preto, ak máte záujem zainvestovať poriadne si svoj krok premyslite.
Pre Zaujimavosti.net pripravila Tina