Umelé mäso má nasýtiť svet, stojí menej a rýchlo rastie

0
2072

Populácia narastá avšak veľkosť fariem a chov dobytka nerastie tak, ako kedysi počas dôb JRD. Náš trh potravín je zásobený nie len mäsom, ale aj inými potravinami, riedi sa mlieko, klobásky a párky sú vlastne z väčšiny len múkou a tukom, onedlho bude nedostatok mäsa aj tam, kde ho bol vždy dostatok. Niektoré krajiny už začínajú pociťovať zdražovanie mäsa, alebo jeho nedostatok a je len otázkou času, kedy nastane vo svete veľký problém s nedostatkom tejto zložky potravy.

Umelé mäso
Najnovšie senzačné správy vyznievajú ako science fiction, no sú realitou. Holandským vedcom sa podarilo vypestovať bunky mäsopvej svaloviny tak, že má svoju typickú pruhovanosť, dokáže samostatne rásť mimo zvieracie telo a čo je hlavné, rastie oveľa rýchlejšie, na menšej ploche a za menej peňazí. Nejde o šialenstvo, ani klam. V laboratórnych podmienkach sa upravili a zveľaďovali vzorky buniek ozajstnej kravy a podarilo sa vytvoriť svalovú hmotu. Ktorá ďalej rástla, aj keď nemala svoj typický vzhľad, najmä čo sa týka farby, ale ani typickú chuť. Zložením by ale malo mäso zasýtiť. Holandskí vedci však naďalej pracujú na zveľaďovaní a zdokonaľovaní tejto istotne prevratnej veci.

Čo na to povie ľudstvo?
V skutočnosti ide o prevratný vynález, ktorý môže znamenať nie len niekoho bohatšieho o Nobelovu cenu, ale môže to priniesť odpovede na mnohé otázky. Nastanú nepokoje a protinázory, nesúhlas ľudí použiť toto mäso na jedenie. Je tu však jeden fakt – mäso tak či tak pochádza zo zdroja, o ktorom najradšej mnohí nevieme alebo nechceme vedieť nič. Priestory plné krvi, kriku a bučania zvierat, chlpov, špiny a múch. Rúk mäsiarov, sekáčikov, píl a kostí s mäsom. Alebo toto celé vymeniť za pôvod mäsa v laboratóriu bez niektorých zložiek spomínaných vo vete pred touto? Stále možno nebudeme chcieť poznať pôvod mäsa a nepochybne ho asi mnohí nebudeme riešiť aj vtedy, keď sa podarí ambiciózny plán holandských vedcov.

Na videu Mark Post predstavujúci túto revolučnú novinku

Koniec vegetariánstva?
Nuž a všetci tí, čo odmietali mäso, smrť zvierat a podobne, azda dostanú rozum a dajú si z mäsa… veď im ani nič iné nezostane pri celom zdražovaní.
V časopise Scientific American Post sa dočítate, že do jedného roka by sme sa mohli dočkať prvých vzoriek mäsa na verejnosti.