Prvý HD záber sondy Curiosity Rover na Marse a zaujímavosti

0
2081

Panoramatická fotografia MarsuPred niekoľkými hodinami odoslala americká sonda v HD kvalite aj prvú panoramatickú snímku. Tá je dokonca vo farbe a tvorí titulnú fotografiu tohto článku. Celý originál si určite pozrite sami na odkaze: NASA.
Zosadnutie sondy na povrch Marsu nebolo prvé, no je výnimočné tým, že je tentoraz schopné poslať oveľa viac údajov a detailnejšie zachytených a zanalyzovaných, ako doteraz. (foto: NASA/JPL-Caltech). Úplne prvý obrázok, ktorý spravila sonda Curiosity po zosadnutí na povrch Marsu bola čiernobiela snímka nižšie. Vyhotovila ho sonda po rozbalení rybieho oka, druhu kamery, ktorý poznáme aj v bežnom živote. Od tej chvíle na Zem posiela sonda množstvo obrázkov.

Curiosity na Marse je dokonca taká udalosť, že o jej snímkach informuje aj slovenský bulvár. Podobne ako bulvár v zahraničí, aj ten nás vydáva zvláštne články s titulkami, ktoré nemajú nič spoločné s obsahom samotným. Dnes som sa napríklad dočítal o záhadných fotografiách z Marsu, pričom o žiadnu záhadu nejde.

Sonda zatiaľ na Zem prináša informácie o tom, aké sú na planéte podmienky, analyzuje pôdu tiež sa udržuje v pohybe. Z fotografií, ktoré nám prináša je zrejme, že Mars naozaj nie je príliš odlišný od vyprahnutých kútov na našej Zemi. Prašné roviny a hory niekde v pozadí, pomaly ako u nás. Chýbajú však lesy, občas nejaký život a suché stromy… avšak aj po niečom takom, hoci len v mikroskopickom meradle bude sonda pátrať.

Zaujímavosti o sonde Curiosity
Sondu vyvíjalo viacero firiem, stála poriadny balík a tiež poriadne veľa času. Pred tým, než bola vypustená do vesmíru a zosadla na povrch Marsu ju skúšali na povrchoch podobných tomu na Marse. V kamenistej púšti pripravovali sondu na jej prácu a samotní inžinieri sa už na Zemi snažili vychytať všetky muchy, vytvoriť záložné plány a čo najviac vecí plánovať vopred. Počas letu na Mars bola sonda niekoľko krát aktivovaná zo Zeme aby sa všetci uistili, že naozaj všetko funguje ako má a urobila niekoľko snímkov počas letu. Na sonde je pripnutá centová minca s Abrahamom Lincolnom, čo vlastne spôsobilo, že prvý človek na Marse je Abraham Lincoln.

Foto: Mars Science Laboratory (MSL), NASA/JPL-Caltech

Na svete je už aj prvá paródia… či skôr reakcia tvorivého sveta.
YANKEE go home!
Díky Robert za upoz…
zdroj: lolyard.com