Pozor na zavádzajúce hlásenia o tom, že ste niečo vyhrali

1
3357

V súčasnosti je internet na Slovensku zaplavený podvodnou a zavádzajúcou reklamou. Môže za to jednak akosi zvláštne obdobie, kedy sa rozhodli na Slovensku inzerovať rôzne pochybné firmy a na druhej strane za to môže aj Facebook.

Facebook to už s reklamou prehnal
Jeho novinka, nové reklamné pozície, sú absurdné a otravné. Na miestach, ktoré boli doteraz pokojné a prázdne sa zrazu objavili reklamné pozície. Reklama sa dokonca zobrazuje aj v statusoch a na stránkach Slovenská agentúra predávajúca letenky nie je napríklad vôbec nadšená z toho, že sa im na ich firemnej stránke začali zobrazovať rôzne reklamy všelijakých firiem, dokonca pochybné hlásenie o výhre a následne im chodia sťažnosti ľudí, prečo firma prezentuje takú divnú súťaž. Firma sa obáva, že čoskoro sa objaví na ich stránkach už aj reklama konkurencie a iných predajcov leteniek. Neexistuje totiž možnosť filtrovať reklamu a už vôbec nie vypnúť jej zobrazenie. Ak ste mali úspešné stránky s vysokou návštevnosťou, máte smolu. Facebook však vďaka vám zarobí na zobrazení cudzej reklamy.
Slávna modrá sociálna sieť to prepískla na plnej čiare a reklamu nemieni odstrániť. Prináša totiž denne niekoľko tisíc, ak nie miliónov zisku. Pri predstave toho, koľko firiem by rado inzerovalo na takto viditeľnom mieste, sa čoskoro dočkáme poriadnej záplavy reklamou.

Rozmohli sa rôzne súťaže
Nikam sa nehlásite a predsa vyhrávate 400 000 USD, alebo iPhone či iPad? Neverte tomu. Najmä ak rovnaká reklama bliká aj vašim priateľom. Že práve vy ste miliónty zákazník, alebo že práve vy máte nevyzdvihnutú cenu… nie je to pravda a ani nikdy v takomto prípade byť nemôže. Reklamné bannery využívajú chuť po výhre, zneužívajú ľudí a ich nedostatočné znalosti v týchto praktikách. Jedny stránky vás prilákajú kliknúť a upísať sa. Ďalšie stránky majú niekoľko podvodných prvkov, klamstvo jedno za druhým na webe, hnus v podobe naozaj mylne zostavených podmienok a súťaž, ktorá nemá výhercu už od minulého roka a stále vám bude stránka hlásiť, že výhercom ste vy. Pokiaľ budete chcieť ustúpiť a zanechať túto stránku v predstave, že vás oklame, ešte sa vás bude držať krátky čas ako kliešť.

Nikdy nikto nič takýmto spôsobom nedostal
Nikdy nikto nič nevyhral a už vôbec takýmto spôsobom nezískal auto, prácu v USA, ani sľúbené nemalé finančné čiastky, nehovoriac o rôznych tabletoch a iPhonoch. Práve technológia značky Apple, tak žiadaná a pre kvalitu aj obľúbená, je veľkým lákadlom. Pokiaľ však niekto organizuje takto výraznú súťaž, mala by už podľa určitých pravidiel slušnosti obsahovať niekoľko informácií. Ak ich neobsahuje, nemožno súťaž nazvať férovou a nepodvodnou. Klamstvo v reklame, klamstvo po vstupe a klamstvo všade kam sa pozriete je síce protiprávne, ale ak nechcete nič vyhrať, skrátka choďte zo stránok preč.

Súťaž si dovoľujeme nazvať podvodnou/zavádzajúcou, pretože nejde o súťaž – nikdy ste nič nevyhrali a hlásenie o výhre je len obyčajná stiahnuteľná grafika nasadená do reklamného systému. Po právnej stránke ide čisto o zavádzajúcu reklamu a hlásenie. Hlásenie o tom, že ste niečo vyhrali nie sú reálne. Na takejto grafike je napísané, že na vás čaká nevyzdvihnutá výhra, alebo ide o reklamy typu blikajúcej agresívnej vety s farebným lemovaním, informujúc o tom, že ste vyhrali nejakú veľkú čiastku. Dokonca využívajú vzhľad okna z Windows XP, čím porušujú hneď niekoľko dosť vážnych zákonov a vytvárajú nebezpečenstvo zámeny, ktoré je v obchodnom práve veľmi vážna vec (v tomto smere je vymožiteľnosť práva u nás na pomerne dostatočnej úrovni, stačí len aby si to všimol aj samotný Microsoft). Tieto bannery sú vsadené do reklamných systémov a nie priamo do stránok. Reklamné systémy využívajú stránky na pokrývanie nákladov na prevádzku. Reklamné služby zobrazujú reklamy svojich objednávateľov. Reklamy pritom samotný majiteľ stránok nikdy nemusí vidieť, pretože jemu sa môžu zobraziť iné, vám zas iné. Tým ponúkajú rôzne stránky svojim návštevníkom aj pochybné stránky a miesta, kam možno kliknúť. Hlásenie o tom, že ste miliónty návštevník konkrétnej stránky sú pritom hlúposť, napríklad ak ide o malý blog a ten má vlastné počítadlo s 200 návštevami a rovnaké hlásenie sa vám objaví aj na dvoch iných weboch. Následne súťaže buď zbierajú vaše osobné údaje, jednajú s vašimi údajmi a emailom napríklad ako cieľom spamu, prípadne vám hrozí iné riziko s vynaložením veľkého úsilia pre splnenie podmienok a predsa to na výhru stačiť nebude. Reálne totiž neexistuje žiadna záruka v takýchto pochybných systémoch, že nejaká cena existuje.

Nechutné zavádzanie reklamou

foto: ilustračná fotografia z Facebooku, niekoľko hlásení dokonca naraz o tom, že ste vyhrali. Pritom to isté zavádzajúce hlásenie o nevyzdvihnutej výhre sa zobrazuje v celej internetovej kaviarni aj v práci či doma spolu 14 rôznym ľuďom. Žiadna výhra na vás v skutočnosti nečaká.

spracoval Tibor a Rasťo

Comments are closed.