Popálené dievča, ktoré zneužilo niekoľko podvodníkov, je Ola Kuczma z Poľska

0
4808

Záhada fotografie popáleného dievčatka, ktorú nedávno zneužila jedna slovenská Facebook stránka do svojej kampane naháňania virality, je objasnená. Fotografia s hlavičkou dieťaťa vážne poraneného pri požiari chytila za srdce azda každého rodiča. Smutné je, že okrem slovenskej facebook stránky rovnakú fotografiu nechutne zneužilo niekoľko podvodníkov na naozaj zvrátený spôsob reklamy, z ktorého prevracia žalúdok. Ešte nedávno sa totiž objavovili celkom tri stránky, ktoré hlásili o 3 dolárov za každé zdieľanie fotografie. Nakoniec mal výslednú sumu dieťaťu dať samotný Facebook. Šlo však o podvod. Facebook nikdy nerobilo a nebude robiť zbierky podobným spôsobom. nechutný podvod má na svedomí niekoľko majiteľov stránok, ktoré si zbierku vymyslelo.

Popálené dieťa zneužité na reklamu

Pripomeňme si prípad zo Slovenska
Stránky, ktoré vo svojom názve niesli známy hit predošlého leta, uviedli fotografiu na svojej nástenke s textom, že každé kliknutie na PÁČI SA MI znamená jednu modlidbu pre toto dieťa. Nechutný text, ktorý sa neopieral o nič a neuvádzal ani zdroj fotografie, či reálnu možnosť pomoci tomuto dieťaťu, získal viralitu následým zdieľaním a každý komentár len vylepšoval čísla samotnej skupiny. Marketing zvrátený a nechutný, ku ktorému sa zníži naozaj len odvážlivec, ba čo je viac smutnejšie, verejnosť si ani neuvedomilo, že šlo o nechutný psychologický útok a podvodnú praktiku. Fotografia však stále pripomínala niečo, čo tu už bolo a preto nám to nedalo a pátrali sme.

Na problém s nechutným pokusom o viralitu sme upozornili v článku u nás. Problém sa týka skupiny Žijeme len raz, práve tu a práve teraz., ktorá obsahuje viacero podobných príspevkov.

Na fotografii je Alexandra (Olenka) Kuczma
Prvé informácie o Olenke sa objavili pred letom 2005, kedy sa v dome rodičov malého len niečo vyše roka starého dievčaťa stalo nešťastie. Požiar jej zničil polovicu tváre, definitívne následkom požiaru zničil niekoľko kostí, prišla o celé ucho, na celom tele má známky popáleniny a prežila ukrutné muká. Olenka KuczmaV malom veku, kedy by sa jej telo vyvíjalo rovnomerne, popáleniny niektoré miesta celkom zdeformovali na toľko, že ich rast bude naozaj veľmi bolestivý. Poľské médiá sa prípadu z ich domoviny venovali. Dievča hospitalizovali v Univerzitnej detskej nemocnici v Krakove, kde podstúpila množstvo operácií, reparácií kože a snahy lekárov o zachránenie tváre. Skutočná pomoc bola a možno stále možná je. Avšak iným spôsobom, než hlúpymi vymyslenými. Rodičia Anna a Pioter Kuczmovci prišli o všetok majetok. Pri požiari im zhorelo úplne všetko a tak ani nemali ako platiť drahé operácie svojmu dieťaťu. Jediná naozaj možná pomoc rodine, mimo osobné stretnutie bola uvádzaná aj v médiách. Pomoc je možná prostredníctvom nadácie Janusza Korczaka cez konto banky Spóldzielczy 318627 1011 2001 0000 4428 0001, kde sa do správy uvádza „DLA OLI“ (dla, ako poľsky „pre“). Dievčatku teda nepomôže preposielanie emailu, vynucovanie poslania 15 priateľom inak vás čaká 15 rokov nešťastia a neplatí ani žiadne zdieľanie na facebooku a nepomôže ani modlidba na Facebooku. To, čo sa objavilo na spomínanej Facebook stránke nedáva vôbec zmysel. Najmä ak dievčatko najhoršie prežilo práve ešte v roku 2005. (fotografia z portálu SE.PL, z roku 2010 – Ola s mamou Annou)

Nechutné podvody už od 2005 po dnes
Olenka a jej ohňom zohavená tvár sa po prvý krát na internete objavili v roku 2005. Už vtedy sa objavili prašivci, ktorí vyhlasovali, že Microsoft venuje 3 centy za každé preposlanie emailu ostatným priateľom. Ľudia v snahe pomôcť dievčatku horlivo email posielali ďalej a ďalej. Meranie toho, kto komu pošle jeden email je nemožné a nikdy nič takýmto spôsobom nefungovalo a nikdy fungovať nebude. To žiaľ mnoho ľudí stále nevie. V roku 2010 sa objavili na facebooku správy o tom, že pokiaľ budete zdiešať fotografiu, za každé zdieľanie vedenie Facebooku dievčatu venuje 3 doláre. Takýmto spôsobom nikdy nič také nefungovalo a ani žiaľ nebude. Aj dnes sa podarilo nájsť jeden email, ktorý prišiel pred pol rokom v slovenčine. V jeho závere svieti veta „Pokiaľ tento email vymažeš, nemáš srdce a čaká ťa nešťastie…“ Bozaj ma, autor textu! za psoledný rok sa objavili znova pokusy o šírenie tejto fotografie ak tomu aj pár reklám na určité stránky, ktoré s fotografiou nemajú nič spoločné. Skrátka každý potrebuje viralitu – dosah svojej stránky u ľudí, čo linkujú, klikajú a komentujú… to poháňa a zarába týmto stránkam v konečnom dôsledku peniaze.

Najväčším priekopníkom vo vydávaní podvodných a nechutných postov na Facebooku je už spomenutá Žijeme len raz, práve tu a práve teraz. Stránka na titulnej stránke hlása, že je oficiálnou stránkou – v žiadnom prípade však oficiálnou nie je, čo je informácia potvrdená priamo správcami pravej oficiálnej stránky EGA.